Úvod | Super (rubriky)

Svěcení mladého vína ve Valticích

Návrat ke starodávnému vinařskému zvyku

Na přehlídku mladých vín spojenou s dobře upečenou svatomartinskou husou a lokšami, ve kterých může být ukryto tajemství z husích jater, jste zváni o víkendu do zámecké jízdárny ve Valticích.

/VALTICE/ Svátek Svatomartinského vína oslaví letos Sdružení Vinaři Valtice 2000 a Vinařská škola poprvé i Slavností svěcení vína, která se bude konat v neděli od 15 do 20 hodin v Salonu vín. Jedná se o starodávný křesťanský zvyk, kdy bývalo většinou právě ve svátek svatého Martina knězem svěceno víno. Svěcené víno si vinař odnášel domů a do každé nádoby ve sklepě přidal několik kapek. Stejně tak se víno přidávalo do nápoje i dobytku.

Veřejná degustace

Při vlastní degustaci přinesených vín bude hrát cimbálová muzika, která navodí stylovou atmosféru. Každý, kdo si bude chtít nechat své víno posvětit, musí přinést o jednu láhev navíc, kterou si po skončení slavnosti odnese domů, tedy dvě láhve od jednoho vzorku. Jedna láhev totiž bude veřejně degustována. Každá láhev bude opatřena nálepkou se jménem vinaře a odrůdou. Víno musí být jen z letošní sklizně. V rámci romantického posezení při víně, cimbálce a připomenutí si starých zvyků vystoupí i valtické děti ze souboru Borověnka.

Husa s překvapením

Pokud snad svěcení vína nestihnete, a přesto vás chuť na svatomartinskou husičku nepřejde, nemusíte si ji nechat zajít. Vinařský dům Valtice ji bude nabízet až do 19. listopadu (od 10 do 23 hod.) současně s prodejem mladého červeného vína. Samotný valtický zámek býval kdysi reprezentační rezidencí bohatého rodu Lichtenštejnů. Jeho dějiny úzce souvisely se sousední Lednicí. Koncem 18. a v 19. století Lichtenštejni postupně ve zdejší krajině vytvořili přírodní areál, který byl obohacen řadou romantických staveb. Vznikl tak mimořádně cenný a ojedinělý přírodní a architektonický útvar. Velkostatek Valtice, který územně patříval k Dolním Rakousům, byl zčásti přiřknut Československé republice teprve mírovou smlouvu v roce 1919. Část zůstala v Rakousku.

Doba konání: 9 - 24 hod. Vstupné: 100 Kč (včetně občerstvení a skleničky na stopce s potiskem svěcení vína ve Valticích) Informace: Vinařský dům Valtice a Vinařská akademie Valtice, tel. 0627/35 29 77, e-mail: tic.valtice@worldonline.cz Ubytování: Hotel Hubertus Stravování: Restaurace U radnice, vinárna Valtická Rychta Doprava: z Mikulova nebo Břeclavi po silnici č. 40

Datum vydání: 9.11.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy
Jízdní řád historických vlaků
Klášterský pivovar vaří již 150 let

Novější články z této rubriky:

Opravdový pranýř najdete v Hořicích