Úvod | Super (rubriky)

Chraňme si svou kůži

Týká se to každého!

Trápí vás vrásky, jizvy, akné, celulitida nebo jiné kožní problémy? Vím, že to vadí zejména mladším lidem. Nezoufejte, nic není ztraceno. Jen byste si měli začít chránit vlastní kůži. Jako službu čtenářům nabízíme aktuální zkušeností.

Kůže je největším orgánem našeho těla. Skládá se ze dvou vrstev - pokožky a škáry. Pokožku tvoří několik vrstev buněk, které se neustále obnovují. Některé z nich obsahují kožní pigment melanin, který je odpovědný za zbarvení kůže a chrání nás před negativními účinky slunečního záření. Škára zase obsahuje elastické vazivo, které ovlivňuje pružnost a pevnost kůže. Kůže má celou řadu důležitých funkcí: Chrání naše tělo před mechanickými, fyzikálními i chemickými vlivy, pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu, vylučuje vodu a některé škodliviny, obsahuje receptory, pomocí kterých vnímáme příjemné i nepříjemné doteky, ale i bolest, vytváří se v ní vitamin D a některé protilátky.

Stres a smog škodí

Aby naše pokožka vypadala dobře a účinně nás chránila před vnějšími vlivy, musí být především zdravá. Věcí, které ji poškozují, přitom neustále přibývá. Mezi nejdůležitější patří stres, znečištěné životní prostředí a především UV záření. Opalování má mnohé kladné účinky na lidské zdraví, neboť podporuje tvorbu vitaminu D, pomáhá při léčbě některých kožních chorob (ekzémy, lupénka). To však platí pouze tehdy, když se slunečním paprskům vystavujeme v rozumné míře. Nadměrné působení UV záření totiž nejenže urychluje stárnutí pokožky, ale co je ještě horší zvyšuje pravděpodobnost vzniku kožního nádoru.

Jak nádor vzniká?

Rozlišujeme celou řadu kožních nádorů a zdaleka ne všechny jsou zhoubné. Nejnebezpečnější je tzv. maligní melanom kůže (nádor z pigmentových buněk), jehož výskyt v populaci bohužel neustále stoupá. Každý rok v naší republice postihne asi 1200 osob. Ostatní typy kožních nádorů jsou ještě asi desetkrát častější. Hlavní příčinou vzniku kožních nádorů je nadměrná intenzita UV záření, které dopadá na naši pokožku. Účinky tohoto záření se v těle hromadí a projeví se třeba až po několika letech. Stejně nebezpečné je i nárazové slunění o dovolené či o prázdninách, kdy kůži vystavíme prudkému slunci bez předchozí postupné přípravy. Samozřejmě ještě nebezpečnější je to v přímořských zemích, kde slunce pálí víc.

Na co dávat pozor

Maligní melanom může vzniknout z pigmentového znaménka, ale i na neporušené hladké kůži. Obvykle bývá tmavě zbarven, ale vzácněji se mohou vyskytnout i bezbarvé formy. Laik ho může od běžného mateřského znaménka rozlišit především podle následujících příznaků: poměrně rychle roste, mění tvar a obrys, strukturu povrchu, barvu (od černé přes hnědou, šedou, modrou, červenou až po bílou). Dříve ploché ložisko se postupně zvedá nad povrch kůže a stává se hmatným, občas může způsobovat svědění.

Nenechte nic náhodě

V boji proti rakovině kůže rozlišujeme dva typy prevence. Základní předcházení spočívá v ochraně pokožky před UV zářením (používání ochranných prostředků, přizpůsobení ochranného faktoru podnebnému pásu, vyloučení opalování v době kolem poledne, zkrácení celkové doby opalování...) Pozor: To platí nejen v létě, ale také na horách v zimě, která nám už klepe na dveře. Ani tak však nelze zaručit, že máme vyhráno. Proto je nejúčinnější používat zároveň i druhé zbraně: Dbát o to, aby se o postižení - pokud k němu přece jen dojde - dozvěděl co nejdříve lékař a mohl zahájit léčení. Včasnému rozpoznání choroby slouží nový unikátní přístroj dermatoskop microDERM (. Ten poskytuje pomocí počítačového vyhodnocení širokou podporu diagnózy kožních nádorů. Na jeho vzniku spolupracovalo 14 předních dermatologických pracovišť z celé Evropy. Je vybaven inteligentní mikrokamerou vyvinutou speciálně pro dermatologii. Tak vzniká digitální obraz podezřelého útvaru bez chyby kvality zobrazení. Analytický software je vytvořen na podkladě neuronových sítí, které se svým vzhledem a funkcí podobají lidskému mozku. Tento vyhodnocovací systém je nejen přesný a výkonný, ale rovněž se dokáže i sám učit, například novinkám.

Šance je i u nás

Od roku 1996 u nás působí společnost zaměřená ne estetické laserové zákroky - Centrum laserové estetiky. Právě zde se můžete nechat vyšetřit dermatoskopem microDERM (. A kolik zaplatíte? Cena se pohybuje od 390 Kč výše - podle počtu sledovaných útvarů. Největší zájem je v poslední době o laserové odstranění vrásek, vpadlých jizev, bradavic, žilek, laserovou korekci jizev a strií, komplexní terapii akné, celulitidy, oparů, pásových oparů, popálenin či dohojování ran. (Bližší informace najdete na www.cle.cz)

Datum vydání: 6.11.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Trápení není nutné
UHERSKÝ HRNEC
ZNÁTE svoje tělo?
Z kapsáře kořenářky Jaryny Vorlíčkové
Kostival lékařský umí ochránit
SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ

Novější články z této rubriky:

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
PROSKURNÍK si zaslouží náš dík
Máte smysl pro humor?
Naložená kvašená ZELENINA
Pomůže mi jitrocel,