Úvod | Super (rubriky)

Kábul bombardován i o víkendu

/KÁBUL/ Ani v neděli nepřestaly těžké americké nálety na pozice vládního afghánského hnutí Taliban. Cílem bylo města Mazáre Šaríf a Talikán. Jak deník Super informoval již včera, v sobotu shodily americké bombardéry B-52S pumy na východní část afghánského hlavního města a včera na jeho západní část. Taliban prohlásil, že bude bojovat i během posvátného postního muslimského měsíce ramadán. Již před tím ohlásil nálety i během ramadánu též prezident USA Bush. Talibanci sdělili, že sestřelili americkou vojenskou helikoptéru, Washington to popřel. Islámský terorista Usáma bin Ládin, podezřelý z odpovědnosti za zářijový masakr v New Yorku, označil za hlavní nástroj boje proti muslimům OSN. Videozáznam s jeho projevem vysílala v sobotu katarská televize Al-Džazíra.

Na afghánské území včera vstoupilo 1 200 dobrovolníků z pákistánských kmenů, aby bojovali po boku Talibanu.

Podle londýnského listu Sunday Times podporuje bin Ládina 40% muslimů žijících v Británii.

Afghánská opozice včera dala s pomocí Američanů do provozu nové letiště v Šerkatu, na němž mohou přistávat americké obří letouny Hercules.

Většina Francouzů nevěří tomu, že protiteroristická vojenská operace v Afghánistánu skončí úspěšně, uvedl včera list Le Journal du Dimanche.

Bývalý šéf saúdskoarabské tajné služby včera prohlásil, že Taliban souhlasil už v roce 1998 s vydáním bin Ládina do Saúdské Arábie, ale po americkém útoku na bin Ládinův tábor v Afghánistánu svůj souhlas stáhl.

Americký ministr obrany Rumsfeld včera nedosáhl v Dušanbe konkrétní dohody ohledně vojenské spolupráce s Tádžikistánem, který sousedí s Afghánistánem.

O spolupráci také jednal v Uzbekistánu, který by měl poskytnout základny pro zásobování amerických vojáků v Afghánistánu.

Včera Rumsfeld řekl, že po 4 týdnech bombardování Taliban už nefunguje jako skutečná vláda.

Americký generál Myers oznámil, že USA přesunuly do oblasti krize další zvláštní jednotky, aby bojovaly na afghánském území.

Generální tajemník NATO Robertson včera prohlásil, že není jasné zda za útoky na USA 11. září stojí bin Ládin sám. Podle pozorovatelů tak naznačil, že Aliance možná zahájí válečnou kampaň proti další zemi, která poskytuje zázemí teroristům.

Datum vydání: 5.11.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Antrax zaplavil další pošty v USA
Čaroděj Harry Potter dnes poprvé v Londýně
Taliban bude bojovat i v ramadánu
Esesácký poklad
Madonna v posteli není tygřice, ale kotě?
Kobercový útok na pozice TALIBANU

Novější články z této rubriky:

Svatba u Mečiarů
Američané ještě nejsou připraveni na nové útoky
Češi stále nezvěstní
Výbuch v tržnici roztrhal v Rusku 6 lidí
NEW YORK NIKDY NEJDE SPÁT
Bin Ládin hrozí, lidé se baví?