Úvod | Super (rubriky)

Vůně sváteční PEČENĚ

~Maso nemusíme jíst sedmkrát týdně, ale v neděli na stůl patří,~ říkávala moje babička a něco na tom určitě bylo. Dobrá pečeně je korunou nedělního oběda a navíc má tu výhodu, že když zbude, dá se krájet studená třeba na rychlou večeři.

Skopové maso nepatří stále ještě k úplně běžnému českému repertoáru, dobře okořeněné (a samozřejmě pečlivě odblaněné a zbavené tuku) chutná výborně a charakteristickým aroma kuchyni opravdu provoní. Příprava, kterou vám nabízíme, je navíc v mikrovlnné troubě velice rychlá. Samozřejmě se dá ale využít i pro běžnou troubu, jen bude třeba počítat s trochu delším časem.

Skopové na orientální způsob Suroviny: 1,5 kg skopové kýty bez kosti, 4 nadrobno nakrájené stroužky česneku, 5 lžic medu, 6 až 8 lžic sójové omáčky, šťáva z jednoho pomeranče, 5 lžic suchého vína

Z česneku, půl sklenice vařící vody, medu a sójové omáčky připravíme marinádu. Do skleněné nádoby vložíme skopovou kýtu, zalijeme marinádou a necháme přes noc odležet (dvakrát nebo třikrát v marinádě obrátíme). Maso přendáme do žáruvzdorné nádoby, vlijeme půl sklenice marinády, přikryjeme fólií a mikrovlníme 15 minut při maximálním výkonu, obrátíme a zalijeme šťávou zpod masa. Přikryjeme a mikrovlníme při výkonu sníženém na 50 %; na každých 500 g skopového počítáme 15 minut. Vyjmeme, odstavíme na 15 minut. Přendáme na předehřátou mísu, držíme v teple. Šťávu z pomeranče a víno vlijeme do omáčky zbylé v nádobě po mikrovlnění, dobře zamícháme a povaříme asi 2 minuty při maximálním výkonu. Omáčku podáváme v omáčníku. Vhodnou přílohou k pečeni je rýže.

Skopové Portos Suroviny: 1,5-2 kg skopové kýty, 1/4 sklenice přírodního sherry nebo bílého vína, 1 lžička mleté papriky, 2 lžíce oleje, 2 drcené stroužky česneku, kůra z jednoho citrónu

Kýtu vykostíme, ovážeme potravinářským provázkem. V žáruvzdorné nádobě připravíme z vína, drceného česneku a oleje omáčku a mikrovlníme 2 minuty při výkonu 70 %. Do žáruvzdorné nádoby vložíme obráceně malý talířek, na něj položíme připravené maso, zalijeme omáčkou a mikrovlníme 10 minut na každých 500 g skopového při 70% výkonu. Pečeni přendáme na předehřátou mísu, přikryjeme pergamenem, necháme 15 minut odležet. Talířek vyjmeme; ke šťávě zpod masa můžeme přidat 1/3 sklenice vývaru, smetany nebo silného čaje a mikrovlníme jednu minutu bezprostředně před servírováním. Podáváme s opékanými brambory a hlávkovým salátem.

Datum vydání: 4.11.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Křidýlko nebo stehýnko?
Jak mládnou židle?
Obruste staré jizvy
Viktor Sodoma Moje gusto je Paella Valenciana!
Zábava v každém koutku
Válečkové pohovění

Novější články z této rubriky:

Advent klepe na dveře perníkovým kouzlením
Josef Velčovský MILUJE RYBY
Jedinečná vůně jehličí
Do mladé domácnosti
NEBOJTE SE KORKU
DALIBOR GONDÍK: CO JE NAZDOBENÉ,CHUTNÁ LÍP