Úvod | Super (rubriky)

Za slavnými na Slavín

Hroby osobností zdobí umělecké skvosty

O nadcházejícím dušičkovém víkendu zřejmě budete v zajetí vzpomínek. Přesto se pokuste alespoň na chvilku zapomenout na trápení a stesky. Kupte kytičku a vyjděte si s námi na příjemnou i poučnou vycházku na pražský Vyšehrad.

/PRAHA/ Na Vyšehradském hřbitově je soustředěno mimořádné množství hrobů významných českých osobností. Až do 60. let 19. století se rozkládal jen v bezprostředním okolí kostela sv. Petra a Pavla. V době bouřlivého rozvoje národního uvědomění vznikla ve vlasteneckém spolku Svatobor, který založil historik František Palacký, i myšlenka vytvořit společné pohřebiště slavných.

První byl Hanka

První pomník byl postaven nedaleko hlavního vchodu nad hrobem spisovatele Václava Hanky. Zásluhou vlasteneckého kněze a probošta Vyšehradské kapituly Václava Štulce byl hřbitov postupně rozšiřován, až koncem 19. století dosáhl dnešní rozlohy. Půjdete-li od stanice metra Vyšehrad, narazíte nejprve na východní branku. Přímo proti ní najdete náhrobek Jana Nerudy, naproti je pochována Božena Němcová. Za ohybem cesty při jižní hřbitovní zdi stojí vpravo busta Maxe Švabinského, na konci vlevo leží malíř Karel Purkyně. Pak se vraťte. Na pravém nároží vedle náhrobku rodiny Jeřábkovy objevíte slavného architekta Josefa Mockera a Naproti při hřbitovní zdi skladatele Bedřicha Smetanu.

Malý Slavín

Schodiště a ústřední pomník hrobky Slavín kryjí klenutou kryptu se 44 výklenky pro rakve. Díky ukládání uren tu bylo dosud pohřbeno 54 mužů a žen. Je tu však málo místa pro nápisy, a tak zatím nezbylo místo na jména Jaroslav Marvan, Eduard Kohout, Ladislav Boháč, Václav Bednář a Rafael Kubelík. Na ose hřbitova po pravé straně vás určitě zaujme nápis na náhrobku nakladatele Jaroslava Pospíšila: Josef Čapek - hrob v dáli. Naproti je deska malíře Karla Svolinského, o kousek dál najdete básníka Vítězslava Nezvala, spisovatele Vladimíra Neffa, herce Bohuše Záhorského či historika Zdeňka Nejedlého. Dále zahněte vlevo podél kostela. V roce 1999 tu vzniklo pietní místo k ukládání ostatků osobností bez pozůstalých. Zatím jsou tu herečky Vlasta Fabiánová a Ljuba Hermanová. Projdete-li při severní věži kostela, téměř na konci řady objevíte symbolický památník obětem 50. let připomínající Miladu Horákovou či Petra Zenkla. Naproti je hrob novináře Ferdinanda Peroutky, jehož ostatky byly přeneseny do vlasti z USA.

Umělecká díla

K výčtu osobností, které na Vyšehradě najdete, by nestačily celé noviny. Cenná jsou i umělecká díla, která je připomínají. Připomeňme například okřídlené ženské torzo na náhrobku mistryně Evropy v krasobruslení Hany Maškové, které vytvořil J. Štursa, či náhrobní stélu herce Jiřího Adamíry od Olbrama Zoubka. Návštěvníci často pátrají po spisovateli Franzi Kafkovi, který je však pochován na židovském hřbitově vedle Olšan. Na Slavíně však najdete sochaře Bohumila Kafku, autora největší jezdecké sochy na světě: Jana Žižky, který shlíží na Prahu z vrchu Vítkov.

Otevřeno: 9.30 - 17 hod. Vstup: zdarma Informace: tel. 02/24 92 07 35, 02/24 91 99 39, e-mail: vysehrad@zris.mepnet.cz Příjezd: stanice metra trasy C Vyšehrad, tramvaje č. 7, 18 a 24 (zastávka Albertov), č. 3, 7, 17 a 16 (zastávka Výtoň)

Datum vydání: 2.11.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy
Jízdní řád historických vlaků
Klášterský pivovar vaří již 150 let
Za exotikou si zaskočte do Libosadu
V Josefově vyvrcholí šermířská sezóna

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Odlezelské jezero stvořila katastrofa