Úvod | Super (rubriky)

Jménem Satana vyvolal paniku

Celých šest měsíců roku 1985 se Kalifornie zmítala ve strachu. V ulicích měst tam řádil nevyzpytatelný masový vrah.

Za svými oběťmi slídil v noci, přepadával je v jejich vlastních domech nebo na opuštěných místech. Policie byla v plné pohotovosti, pátrání však dlouho nikam nevedlo. Na několika místech činu po něm zůstaly stopy sportovní obuvi a několik málo svědků vypovídalo, že chodí oblečen v černém.

Los Angeles v kleštích teroru

Poprvé udeřil 17. března. Zabil hned dvě ženy - jednu u ní doma, druhou v parku. Deset dní nato se jeho obětí stal manželský pár, opět ve svém domě. Policisté zatím podrobnosti zločinů nezveřejňovali, obávali se paniky. Zkušený detektiv Frank Salerno upozornil velení, že pátrání brzdí špatná komunikace mezi jednotlivými odděleními. Byl pověřen, aby vytvořil tým z nejlepších mužů všech policejních složek a vedl vyšetřování. Ihned se pustil do práce. Později řekl: ~Byl to můj nejtěžší případ.~ Zločiny se množily, novináři si povšimli podobností mezi nimi a nazvali pachatele ~noční lovec~. Počátkem června se v jeho řádění objevil nový rys. Tehdy ubil starou ženu a zanechal po sobě podpis: na stehno oběti a na stěnu místnosti nakreslil rtěnkou pentagram, znamení Satana.

Vrah si nevybíral

Pentagram se objevil na některých dalších místech činu. Maniak svým obětem buď podřezával hrdlo, nebo je škrtil, někdy i střílel, velmi často je napřed surově zbil. V jednom případě vnikl do domu, majitele zastřelil a znásilnil jeho ženu i osmiletého syna. Pátrání po něm ztěžovala skutečnost, že zabíjel náhodně, jednotlivé oběti spolu neměly nic společného. Policie stále mlčela, bylo však stále jasnější, že bude nutno zveřejnit podrobnosti, aby lidé mohli udělat bezpečnostní opatření. 6. srpna lovec napadl další manželský pár. Muže zabil, žena však útok přežila a mohla vypovídat. Uvedla, že ji pachatel nutil přísahat na Satana, poskytla také jeho popis. Policejní kreslíř vytvořil portrét, a ten byl vyvěšen na veřejných místech.

Město zachvátila hysterie

Přes všechnu opatrnost při uvolňování informací vypukla panika. V zabedněných domech se lidé báli usnout. Obchody se zbraněmi, zámečnictví a bezpečnostní agentury měly rekordní tržby. Poplašná zařízení šla na dračku, cena hlídacích psů se zdvojnásobila. Lidé se houfně hlásili do kursů sebeobrany, chodili trénovat na střelnice, v ulicích hlídkovaly svépomocné ozbrojené oddíly. Nočnímu lovci začalo být v Los Angeles horko, a tak se přesunul do San Franciska. Tam 17. srpna napadl staré manžele. Použil tutéž pistoli jako v Los Angeles a opět se podepsal pentagramem. Starostka města vystoupila v televizi a ohlásila, že na maniaka byla vypsána odměna ve výši sedmdesáti tisíc dolarů.

Lovec se stal kořistí

Krátce nato se objevil v městečku Mission V iejo. Vnikl do jednoho domu, majitele střelil do hlavy a jeho přítelkyni znásilnil. Dívka si všimla, že odjel v oranžové toyotě. A právě takové auto bylo za dva dny nalezeno opuštěné. Od té chvíle nabral případ rychlý spád. Otisky prstů, nalezené ve voze, patřily pětadvacetiletému Ricardu Ramirezovi. Byl už několikrát trestán, jeho policejní spis obsahoval ifotografii, a ta byla okamžitě zveřejněna. Toho dne zašel Ramirez do obchodu, a tam viděl svou tvář, jak na něj hledí z prvních stránek všech novin. Lidé ho poznali, začali po něm pokukovat a ukazovat si na něj. Polekal se a utekl. Několikrát se pokusil ukrást auto, ale neuspěl. Nakonec se snažil sebrat vůz ženě, která se právě chystala odjet. Její manžel jí přiskočil na pomoc a pustil se do útočníka železnou tyčí. Přidali se k němu náhodní kolemjdoucí - a jen včasný příjezd policejní hlídky zabránil lynčování.

~Mám rád krev!~

Sotva Ramireze naložili do auta, začal vzlykat. ~Zastřel mě,~ prosil policistu. ~Zabij mě teď hned, nezasloužím si žít!~ Ve vězení se pak střídavě přiznával a zase vše odvolával. Jednoho dne vyšetřovatelům řekl: ~Mám rád zabíjení lidí, rád se dívám, jak umírají. Mám rád krev.~ Shromažďování a vyhodnocování důkazů trvalo celé čtyři roky, teprve potom mohl být zahájen proces. U soudu Ramirez vykřikoval: ~Zdravím tě, Satane!~ Hájil se tím, že své činy nemohl ovládat, neboť je ďáblovo dítě. Jinak odmítl vypovídat cokoli na svou obhajobu. Prokurátor ho činil zodpovědným ze čtrnácti vražd a pěti pokusů o vraždu, sedmi znásilnění, devatenácti vloupání, šesti krádeží a patnácti sexuálních napadení. Byl shledán vinným v celém rozsahu obžaloby a odsouzen ke třinácti trestům smrti. Když odcházel ze soudní síně, ušklíbl se: ~To je toho! Smrt vždycky souvisí s teritoriem. Uvidíme se v Disneylandu!~

Datum vydání: 27.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Braňte se před zloději hlídače auta
CO DĚLAT Když byl v bytě zloděj
Vyvraždění RODINY BAMBEROVÝCH
Bonnie a Clyde byli chladnokrevní vrazi
Nenabízejte své auto zlodějům
Peklo osminásobné vzaždy

Novější články z této rubriky:

Vraždili, koho se jim zachtělo
Chraňte se před násilím
CHYTRÝ KVÍZ