Úvod | Super (rubriky)

Zrušenou tratí za svatou Zdislavou

Salónní vůz prezidenta Masaryka

Jízdenky s datem 27. a 28. října 2001 označené pamětním razítkem železniční stanice Jablonné v Podještědí budete moci využít i jako vstupenku na zámek Lemberk, kde žila ve 13. století svatá Zdislava, patronka rodinného života. Zároveň si budete moci o víkendu prohlédnout v Jablonném v Podještědí i salónní vůz prezidenta T. G. Masaryka.

/JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ/ Tyto zajímavosti jsou součástí akce Po stopách zrušených tratí Českolipska, kterou připravil na sobotu a neděli Klub přátel lokálky. Chce tak připomenout železniční trať ze Cvikova do Jablonného v Podještědí. Stavební práce začaly v květnu 1905 a již 7. října byla 12,5 kilometru dlouhá trať uvedena do provozu. Osobní doprava tu fungovala jen do roku 1973, trať však dále sloužila až do roku 1986. Dnes jsou koleje vytrhány, trať zarostla a částečně ji pohltila silnice.

Historický vláček

Existenci trati připomenou nostalgické jízdy historickým motoráčkem M 131.1441 na trati mezi Jablonným a Českou Kamenicí, se zajížďkou na staré nádraží v Mimoni. Přímo po stopách zrušené trati se budete moci vydat pěšky nebo autobusem. Cestou bude zajištěno občerstvení, suvenýry i pamětní razítko. Za pozornost určitě stojí i samotné nádraží v Jablonném, které loni oslavilo sté narozeniny. V bývalém průchodu budovy najdete expozici o historii severočeské tranzverzálky a lužických lokálek. Zahrnuje mimo jiné například grafikon z roku 1913, akcie Ústecko-teplické dráhy či řadu dobových dokumentů a fotografií.

Masarykův vůz

Perlou víkendové akce je salónní vůz T. G. Masaryka, který byl prezidentu slavnostně předán k 80. narozeninám (7. března 1930). Kromě salónu zahrnuje dvě ložnice (dámská má oddíl pro 2 osoby doprovodu, pánská oddíl pro tajemníka a lékaře), oddíl pro služebnictvo a kuchyňku pro úpravu jednoduchých jídel. Vůz doprovodil Masaryka na poslední cestě do Lán, prezidenta Beneše přivezl zpět z exilu a významné osobnosti vozil až do roku 1969. Tehdy byl přepraven do Českých Velenic, kde stál 22 let v parku. Opraven byl během necelých dvou měsíců v roce 1991.

Tajemství uzavřených komnat

Pamětní razítko železniční stanice v Jablonném v Podještědí a jízdenky z historických nostalgických vlaků na trati Česká Kamenice - Rynoltice budou o víkendu platit i jako volné vstupenky na nedaleký zámek Lemberk, známý ucelenou sbírkou nábytku. Tentokrát tu budou mimořádně zpřístupněny veřejnosti běžně uzavřené prostory, například Rytířský sál, rokokový salón a pokoj s ložnicí poslední majitelky, princezny Gabriely Auersperkové.

Datum vydání: 26.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Klášterský pivovar vaří již 150 let
Za exotikou si zaskočte do Libosadu
V Josefově vyvrcholí šermířská sezóna
Za romantikou pěšky nebo po vodě
Koruna na počest císaře Karla VI.
Po stopách Kryštofa Haranta

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy
Jízdní řád historických vlaků