Úvod | Super (rubriky)

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ

Učí se ve starých herbářích

EXKLUZIVNĚ PRO SUPER!

Herečka a spisovatelka Luba Skořepová zná recepty na složení bylinných směsí, které už pomohly od rozmanitých zdravotních problémů nejen mnohé hvězdě uměleckého nebe, ale i jiným smrtelníkům. O své zkušenosti, které čerpá také ze starých herbářů, se každý čtvrtek na této stránce dělí i s vámi, čtenáři deníku Super. Paní Lubo, máte slovo:

Sbohem, revma

Milí revmatici současní nebo možná budoucí. Dnes mám pro vás bezvadný recept, který se osvědčoval již za panování Marie Terezie. Pokolení se střídala, přehnaly se války, ale takovýhle dobrý návod na kostní a kloubní záležitosti mezi lidmi zůstal. Balzám na kosti a klouby: Nastrouhejte si 4 středně velké syrové brambory. Vyždímejte z nich tekutinu, ale tu nevylévejte. Použijete ji totiž jako pleťovou vodu. Kůžička se vám pak hezky vypne a návštěva se vás třeba zeptá: ~To je Francie nebo Švédsko?~ A vy řeknete: ~To se bude dělat u nás, zatím jen dostanete vzorek!~ Potom to samozřejmě hostu vyzvoníte.Ten bude koukat! Ale musím se vrátit k léčení. Nastrouhejte 3 polévkové lžíce křenu. Ten ovšem nesmlsněte k párku, ale vmíchejte do oněch brambor. Vznikne zajímavé těstíčko, které vložíte do plátýnka a přiložíte na bolavé místo. Zavážete a necháte působit půl hodiny. Nejdřív ono místečko hojně namažte indulonou, aby se jemná kůžička od křenu nespálila. Po jednom využití samozřejmě ta bolest a ztuhlost nezmizí, ale opakujte tuto proceduru obden a brzy se podivíte - kladně. Když máte nemocnou plochu těla menší, postačí jen dvě brambory a 1,5 lžíce křenu. Čím jste statnější, tím více tohoto balzámu musíte použít - k radosti kloubů a kostiček.

Jak omládnout?

Slíbila jsem, že vás tentokrát navedu, jak se dá omládnout. Když už třeba stářím pajdáte, aby alespoň obličej kvetl růžovou barvou. Mohou to zkusit i muži, kteří se chtějí také líbit. (Ovšem nesmějí mít vousy.)

Bramborová kosmetika: O oné zázračné šťávě z brambor jsem se již zmínila. Přidám ještě kosmetickou informaci o bramboru uvařeném. Ten rozšťoucháte vidličkou na kaši a přidáte sojovou mouku. Pokud máte pokožku přesušenou, přikápněte do toho olej nebo přidejte trošku másla, naopak na mastnou pleť vmíchejte kvasnice. A pak se dobře zamkněte na klíč 15 - 30 minut - zvláště vy, páni. Směsí si natřete obličej, ale pozor, abyste někoho nevystrašili. Potom tuto přírodní ~ masku~ smyjte a podívejte se do zrcadla, co ten levný a dobrý brambor dokáže!

Citrusová pohoda: Druhý den si vymačkejte šťávu z grapefruitu a pilně tvář přetírejte nebo vatičkou ten elixír vklepávejte. Osvěží, vyživí a jemně stáhne.

Na co dávat pozor? Pokud jde o revmatiky, měli by se vyvarovat ostrého koření, nadměrného solení, uzenin, hovězího masa, alkoholu (hlavně tvrdého). A my všichni bychom nikdy neměli zapomínat na veselou mysl. Již naši předci věděli, že znamená půl zdraví!

Příští čtvrtek se na vás upřímně těší Vaše Luba Skořepová

Poznámka redakce: Pro čtenáře, kteří se ptají, kde mohou Lubu Skořepovou vidět živě, uvádíme, že 30. října od osmi večer v pražské Viole. Tam hraje spisovatelku a režisérku Margueritu Dumasovou. Představení ~Tím končím, tvá láska M. D.~ začíná koncem životní cesty této slavné ženy. Pokračuje scénami z jejích slavných životních románů a i z jejího soukromého skandálního života.

Datum vydání: 25.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

CHOLESTEROL straší!
Kozlík lékařský působí i na kočky
Proč neudržím moč?
Z kapsáře kořenářky Jaryny Vorlíčkové
SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
Oves dodá nejen energii

Novější články z této rubriky:

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
PROSKURNÍK si zaslouží náš dík
Máte smysl pro humor?
Naložená kvašená ZELENINA
Pomůže mi jitrocel,
Chraňme si svou kůži