Úvod | Super (rubriky)

Vyvraždění RODINY BAMBEROVÝCH

Existují jakoby prokletá místa. Třeba v britském hrabství Essex, kde bylo během posledních čtyřiceti let spácháno osmnáct vražd. Největší publicity se dočkal zločin, k němuž došlo 7. srpna roku 1985 na farmě White House, patřící manželům Bamberovým. Po třetí hodině ranní volal na policii jejich syn Jeremy, který bydlel jinde. Otec mu prý právě do telefonu sdělil: ~Tvoje sestra se zbláznila, má pušku!~ Pak zazněl výstřel a linka oněměla.

Na místě činu

Policisté se okamžitě rozjeli na farmu, vyrazili dveře zamčené zevnitř a objevili pět mrtvých těl s mnohačetnými střelnými ranami. Po zvážení všech okolností dospěli k závěru, že masakr má na svědomí sedmadvacetiletá rozvedená Sheila Bamberová, která byla s dětmi na návštěvě u svých rodičů. Zjevně oba zabila, pak zastřelila svá šestiletá dvojčata i sebe. Už dříve se u ní totiž projevovaly známky duševní choroby, hovořila o posedlosti ďáblem či o tom, že je Johanka z Arku. Kriminalisté provedli zběžnou prohlídku, pořídili fotodokumentaci, a poté se snažili uvést dům do stavu, v jakém byl před tragédií. V edoucí vyšetřovatel, inspektor Cook usoudil, že šlo o politováníhodnou rodinnou tragédii, a tak to i prezentoval novinářům.

Nová senzace

Jeremy, jediný pozůstalý, byl při pohřbu zdrcen, málem se zhroutil. Vzbudilo tedy nemalou senzaci, když byl měsíc po vraždě zatčen za doloženou krádež peněz z otcovy kanceláře, v níž zinscenoval falešné vloupání. Po několika dnech byl propuštěn z vazby, dostal dokonce povolení odjet na dovolenou do Francie. Blízcí příbuzní Bamberových, synovec David a neteř Christine, ale nevěřili, že by jejich sestřenice Sheila byla schopna vztáhnout ruku na rodiče a děti, jež milovala. Na vlastní pěst pátrali na místě činu a v jedné zásuvce našli použitý tlumič na pušku, který policie přehlédla. Objevili rovněž nezajištěné okno, jímž se mohl kdokoli dostat do zamčeného domu. V době Jeremyho nepřítomnosti také přišla na policii Julie Mackfordová, s níž se zcela nedávno rozešel. Vypověděla, že od něj vyslechla plány na zabití rodičů. Osudné noci jí prý dokonce telefonoval, že nadešla ta pravá chvíle. Pod tíhou těchto svědectví byl Jeremy Bamber zatčen, jakmile v Doveru vystoupil z lodi.

Obraz zločinu

Jeremy neochvějně tvrdil, že je nevinen. Policisté proti němu hledali přímé důkazy, to jim však paradoxně znemožňovala jejich někdejší svědomitost, s jakou dům uklidili. Znalecké posudky ale dokázaly, že Sheila nemohla vystřílet pětadvacet ran, aniž by měla na rukou stopy chemikálií, a logika napovídala, že samu sebe nemohla zabít puškou s tlumičem, který byl nalezen někde jinde. Proti Jeremymu hovořilo také jeho jednání bezprostředně po tragédii. Příliš nespěchal, aby zjistil, co je s rodiči, na farmu přijel později než policisté. Hrůzný obraz masakru jím prý také nijak zvlášť neotřásl. Dne 2. října 1986 začal soudní proces. Prokurátor v něm nastínil pravděpodobný průběh osudné noci. Podle něj přijel Jeremy na farmu v noci na kole, oknem vnikl do domu a zmocnil se pušky. Otec ho zřejmě slyšel a šel se dolů podívat, co se děje. Syn ho dvakrát střelil, poté do něj tloukl jako zběsilý, až rozbil pažbu, a do bezvládného těla střelil ještě čtyřikrát. Pak vyšel do poschodí, kde byly ložnice. Matka se stala jeho terčem, když si v posteli četla bibli. Nato Jeremy zamířil k Sheile, přiložil jí hlaveň pod bradu a stiskl spoušť. Nyní byli na řadě synovci. Do malého Nicholase vpálil tři rány, do jeho bratříčka Daniela pět. Stará paní Bamberová však nebyla mrtvá, dovlekla se do dceřina pokoje. Jeremy po ní střelil znovu a další kulku uštědřil Sheile, která se už nehýbala. Jakmile hrůzný čin dokonal, opustil dům stejně, jako tam přišel.

Konečný verdikt

Rozhodování poroty nebylo snadné, když přímé důkazy chyběly. Jeremy Bamber byl navíc nadán kouzlem osobnosti, a to při procesu cíleně uplatňoval. Nebyl také odsouzen jednomyslně, nýbrž prostou většinou hlasů. K činu se nikdy nepřiznal, a tak nebyl odhalen ani jeho motiv. Možná byla někde hluboko v něm skryta žárlivost, byl totiž stejně jako Sheila adoptivním dítětem a domníval se, že rodiče mají sestru raději. Pravděpodobnější je ale verze, s níž stanul před tribunálem žalobce: že šlo o zištný čin. Jeremy jím mohl získat dědictví v hodnotě kolem čtyř set šedesáti tisíc liber. Za pětinásobnou vraždu byl odsouzen k pěti doživotním trestům s tím, že musí strávit ve vězení nejméně pětadvacet let bez naděje na milost či amnestii.

Pokud se chcete o vyvraždění rodiny Bamberových dozvědět víc, sledujte příslušný díl cyklu Velké kriminální případy 20. století, který vysílá televize Prima vždy v sobotu a neděli v 17.30 hod.

Datum vydání: 20.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

CO DĚLAT Když byl v bytě zloděj
Bonnie a Clyde byli chladnokrevní vrazi
Nenabízejte své auto zlodějům
Peklo osminásobné vzaždy
Jak nenaletět prodejným ženám?
VRAH, který vešel do dějin kriminalistiky

Novější články z této rubriky:

Vraždili, koho se jim zachtělo
Chraňte se před násilím
Braňte se před zloději hlídače auta
Jménem Satana vyvolal paniku
CHYTRÝ KVÍZ