Úvod | Super (rubriky)

CO DĚLAT Když byl v bytě zloděj

Cylindrická vložka s kováním visící z rozštípnutého dřeva dveří, na zemi třísky a několik kovových částí z rozlomeného a vypáčeného zámku, poničené zárubně... Takový obrázek zná většina těch, kteří se stali obětí ~bytaře~.

Zjistíte-li, že dveře vašeho bytu či domu byly násilně otevřeny, nezkoumejte, zda je zloděj ještě uvnitř, ale okamžitě volejte policii na linku 158. Lupič je zpravidla ozbrojený a odhodlaný v případě prozrazení zbraň použít.

Policii nevolejte z telefonního aparátu, který máte ve vykradeném bytě, a při čekání na výjezdovou skupinu v bytě nebo na chodbách domu nekuřte. Nebudete tak zbytečně stěžovat práci policejnímu psovi.

Nechoďte po bytě, na nic nesahejte, nic neuklízejte. Nejednou se kriminalistům stalo, že vykradený byt ještě před jejich příjezdem stačily pořádkumilovné hospodyňky alespoň ~z většího~ uklidit. Narovnaly převrácené věci, zametly střepy a na hromádku poskládaly všechno, co zloděj při své výpravě zničil. Zkrátka, dokonale po lupičovi zametly stopy.

Jak snížit ztráty?

Pojistěte se. Své pojištění včas aktualizujte. V e většině případů platí, že vybavení domácnosti neustále obohacujete o nové věci, ale pojistku máte již řadu let stejnou. V případě pojistné události, například krádeže, pak dostanete od pojišťovny méně peněz.

Vyfotografujte si své cennosti - vzácné obrazy, sbírku porcelánu, hodin, historických zbraní, šperky. Vyfotografujte každý předmět zvlášť, všechny rozlišující znaky, značky výrobce, podpis autora... Malé předměty fotografujte s přiloženým měřítkem.

Pořiďte si celkový obrázek místnosti, abyste v případě potřeby mohli okamžitě identifikovat, co zloděj ukradl.

Ukládejte si záruční listy a paragóny cennějších předmětů, ovšem jinde než v bytě, aby je zloděj také neodnesl.

Datum vydání: 20.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Bonnie a Clyde byli chladnokrevní vrazi
Nenabízejte své auto zlodějům
Peklo osminásobné vzaždy
Jak nenaletět prodejným ženám?
VRAH, který vešel do dějin kriminalistiky
Alchymista, jemuž chutnala krev

Novější články z této rubriky:

Vraždili, koho se jim zachtělo
Chraňte se před násilím
Braňte se před zloději hlídače auta
Jménem Satana vyvolal paniku
CHYTRÝ KVÍZ
Vyvraždění RODINY BAMBEROVÝCH