Úvod | Super (rubriky)

Klášterský pivovar vaří již 150 let

Za tajemstvím skalních roklí

Na příjemný výlet romantickou podzimní přírodou o víkendu můžete vyrazit z Mnichova Hradiště. Naše trasa je dlouhá pouhých osm kilometrů, takže oč vás méně unaví, o to více potěší oči a duši.

/MNICHOVO HRADIŠTĚ/ Z města vyjeďte směrem na Jičín. Přímo pod hradem Valečov najdete parkoviště, z kterého vyjděte po červené a žluté turistické značce na zříceninu. Hrad pochází z 2. poloviny 13. století. Rozkládá se na třech pískovcových skalách a částečně byl vytesán přímo do skalního masivu. Po roce 1652 zpustl.

Památka na Máchu

Pamětní deska umístěná na skále vlevo od přístupového schodiště připomíná pobyty básníka Karla Hynka Máchy. Z hradu je dobře vidět i kostel sv. Václava v blízké Bosni, který je barokní stavbou z roku 1729. Pokud zajdete na hřbitov, který ho obklopuje, najdete tam hroby připomínající bitvu u Mužského z pruskorakouské války v roce 1866 a hrob známého propagátora turistiky a lyžování Aleše Lyžce.

Skalní byty

Z hradu se pokračujte po červené oblastí skalních bytů, dílen a chlívků obydlených ještě koncem 19. století. Skalními roklemi vystoupíte na okraj rozsáhlé plošiny. Zde najdete Klamornu se zbytky středověkého hrádku, k níž vede krátká odbočka. Dalším zastavením je skalní hrádek z konce 13. století Drábské světničky, kde se zachovalo 18 vytesaných prostor. Odtud můžete po modré přes Dneboh do Zásadky a dále po červené se vrátíte k parkovišti pod hradem Valečovem. Projdete přitom územím místní části Kavčina, které bylo v 27. června 1926 postiženo ničivým sesuvem půdy. Tehdy bylo zničeno jedenáct domů a dodnes zde najdete šikmo rostoucí stromy.

Starobylý pivovar

Pivaři by si neměli nechat ujít zajížďku dva kilometry západně z Hradiště do Kláštera Hradiště nad Jizerou. Nachází se na místě staroslovanského hradiště. V letech 1144-1145 tu cisterciánští mniši založili rozsáhlý klášter. Zhruba o sto let později tu vznikl nový klášterní komplex s chrámem P. Marie a rozsáhlým komplexem chodeb. Za husitských válek byl klášter zničen a na jeho zříceninách vyrostl renesanční zámek, který rod Valdštejnů změnil v roce 1852 na pivovar. Klášterské pivo se vaří dodnes a určitě ho ochutnejte.

Tip: Zajímavý je i hřbitovní kostel s gotickými náhrobky zdejších opatů Pavla a Mikuláše ze 14. století

Příjezd: z Mnichova Hradiště kolem zámku na Českou Lípu

Ubytování a stravování: hotel Hrozen, restaurace Kristýnka

Datum vydání: 19.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

V Josefově vyvrcholí šermířská sezóna
Za romantikou pěšky nebo po vodě
Koruna na počest císaře Karla VI.
Po stopách Kryštofa Haranta
Císařovna Sissi vás očekává na Sychrově
Karlštejnským vinařům připije i Otec vlasti

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy