Úvod | Super (rubriky)

Bonnie a Clyde byli chladnokrevní vrazi

Když dvacetiletý Clyde Barrow v roce 1930 poznal devatenáctiletou Bonnii Parkerovou, měl za sebou polepšovnu a několik trestů za krádeže a loupežná přepadení. Ona se už stihla vdát za drobného zlodějíčka i rozejít se s ním.

Žít podle svého

Při opakovaných pobytech za mřížemi dostal Clyde školu toho nejhoršího zločinu. Neměl žádné zábrany - a Bonnie byla z téhož těsta. Byli nemilosrdní, věřili, že si mohou vzít, co se jim zachce, a žít podle vlastních pravidel. Světu vládla hospodářská krize, v Americe navíc platila prohibice. To byla živná půda pro organizovaný zločin. V elká města terorizovala mafie, postrachem venkova byly malé gangy, jaký vytvořil Clyde Barrow. Přibral do spolku někdejšího spoluvězně Raye Hamiltona, později i svého bratra Ivana, přezdívaného Buck.

Hood a Marianna?

V Texasu padla Bonnie do rukou policistů a byla odsouzena ke třem měsícům vězení. Clyde a Ray zatím zabili a oloupili zlatníka. Když Bonnie vyšla na svobodu, pokračovali všichni společně. Přepadávali obchody, banky a benzinové pumpy. Jejich akce se vyznačovaly drzostí tak sebevědomou, že záhy začaly plnit první stránky novin. Senzacechtivé plátky je líčily s notnou dávkou sentimentu jako romantické vyděděnce po dobné Robinu Hoodovi a jeho Marianně. Skutečnost však byla dost odlišná. Clyde se kdysi ve vězení stal bisexuálem a Bonnie se o něj musela dělit s Rayem Hamiltonem, který byl jeho milencem v trestaneckých dobách. I další podobnost se sherw oodským zbojníkem pokulhávala. Nejenom, že nedávali chudým, nebrali ani pouze bohatým, své oběti si nevybírali. Kdo jim vstoupil do cesty, toho zabili, nebo v lepším případě unesli.

Bez slitování

Po jedné neúspěšné akci byl Hamilton zatčen a oni za něj potřebovali náhradu. Když krátce nato přepadli benzinové čerpadlo, povšimli si obsluhujícího chlapce. Byl to teprve šestnáctiletý W illiam Daniel Jones. Unesli ho a snadno přesvědčili, aby se k nim přidal. Za několik dní už Clydeovi asistoval při krádeži auta. Zůstal s bandou do té doby, než ztratil nervy a sám se vydal policii. Ačkoli se hájil tím, že jednal pod nátlakem, dostal patnáct let nepodmíněně. To ale předbíháme. Gang bratří Barrow ových, jak byl nazýván, řádil střídavě na území šesti států. Z armádní zbrojnice v Missouri si odnesli hotový arzenál. Střídali skrýše, opakovaně byli odhaleni a vždycky se prostříleli ven. Měli už na kontě život několika policistů. Výnos ze zločinů ovšem neodpovídal jejich slávě. Obvykle si odnášeli pár stovek, největším úlovkem byly dva a půl tisíce dolarů, ukořistěné v jedné bance. Přepadli pracovní četu trestanců, v níž byl Ray Hamilton, spolu s ním osvobodili několik dalších a vzali je do party. V té ovšem nepanovala žádná idylická shoda. Vedle starých i nových milostných sporů byly nejčastější rozmíšky kvůli dělení kořisti. Hamilton zakrátko gang opustil. Clyde se obával, že je zradí, a rozhodl se ho zabít. A tehdy udělal osudovou chybu, která obrátila veřejné mínění proti nim.

Štvanci

Pod falešnou záminkou dohodli s Rayem schůzku na opuštěném místě. Čekání si krátili popíjením whisky a střílením na ptáky. Upoutali pozornost dvou dopravních policistů, kteří chtěli provést rutinní kontrolu. Netušili, koho mají před sebou, a byli mrtvi, dřív než si to mohli uvědomit. Tento zločin konečně vyburcoval veřejnost. Nimbus romantických milenců vystřídal obrázek chladnokrevných vrahů, neznajících slitování. Na jejich hlavy byla vypsána odměna, po stopách se jim pustila zvláštní jednotka pod velením někdejšího texaského rangera Franka Hamera. Smyčka se stahovala, gang však stále ještě unikal. V dubnu roku 1934 uvízl v policejní síti nyní osamělý Hamilton. Byl odsouzen ke třem stům šedesáti dvěma letům vězení. Za pozdější pokus o útěk, při němž zabil dozorce, pak zaplatil smrtí na elektrickém křesle. V červnu téhož roku byl při policejním zátahu smrtelně postřelen Buck Barrow, spolu s ním padla do zajetí i jeho žena Blanche, která byla členkou bandy jen kvůli němu, proti svému přesvědčení. Zbytek gangu se uchýlil na farmu poblíž města Arcadia, jež patřila otci jednoho z řadových členů. A právě tam si je vyčíhala policie.

Zúčtování

Tři dny a tři noci leželi muži zákona v úkrytu poblíž farmy, nedbali vlhka a obtížného hmyzu. A pak se na silnici objevila kořist: auto, v němž jeli Bonnie a Clyde. Policisté zahájili palbu. Prostřílený vůz se ještě chvíli samovolně pohyboval, pak se zastavil. Dostal sto sedm zásahů. Dvojice uvnitř zemřela tak, jak žila - kulkou. Muži, kteří je zneškodnili, se okamžitě stali národními hrdiny. Lovci suvenýrů zahájili lov na věci patřící gangsterům. Zkrvavené tělesné pozůstatky Bonnie a Clydea byly vystaveny v Dallasu. Přišlo se na ně podívat na čtyřicet tisíc lidí.

Datum vydání: 13.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Nenabízejte své auto zlodějům
Peklo osminásobné vzaždy
Jak nenaletět prodejným ženám?
VRAH, který vešel do dějin kriminalistiky
Alchymista, jemuž chutnala krev
Pozor na kapsáře!

Novější články z této rubriky:

Vraždili, koho se jim zachtělo
Chraňte se před násilím
Braňte se před zloději hlídače auta
Jménem Satana vyvolal paniku
CHYTRÝ KVÍZ
CO DĚLAT Když byl v bytě zloděj