Úvod | Super (rubriky)

V Josefově vyvrcholí šermířská sezóna

Výtopna skrývá technické unikáty

Na historické slavnosti, kterou uzavře Skupina historického šermu Drago letošní sezónu, se o víkendu vypravte do Jaroměře - Josefova. Uvidíte šermířsko-divadelní vystoupení, zábavně naučné Hrátky na rytíře a Katovské ukázky. Program podbarvený dobovou hudbou se bude odehrávat v sobotu od 12 do 20 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

/JAROMĚŘ-JOSEFOV/ O dech vás jistě připraví fantastická fakírská show českého a světového rekordmana Petra Fiedora mladšího. Loutkoherec Jan Bílek zase potěší nejmenší návštěvníky mistrovskými představeními.

Historické tržiště

Samozřejmě nebude chybět dobové tržiště, na němž se nejen obchoduje, ale především se předvádějí ukázky starých řemesel. Pokud v Josefově vydržíte až do večera, určitě vás uchvátí neobvyklý velkolepý interiérový ohňostroj. Jeho začátek je plánován na 19.45 hodin. Za pozornost určitě stojí i pevnost Josefov, která byla postavena v letech 1780-87 z podnětu císaře Josefa II. Měla sloužit k ochraně hranic proti Prusku a patřila k vrcholným dílům evropského pevnostního stavitelství. Dominantou Josefova je posádkový kostel, hlavní budovy jsou v empirovém slohu. Za 1. světové války tu byl zřízen velký zajatecký tábor. V roce 1971 byl Josefov prohlášen městskou památkovou rezervací.

Tajuplné podzemí

Romantik si přijde na své při návštěvě tajuplných podzemních chodeb. Seznámíte se tu se způsoby podzemního boje, s prací minérů a technickou vyspělostí starých vojenských inženýrů. Atmosféru dotváří osvětlení ručními lampami se svíčkami. Kilometrovou trasu projdete zhruba za 45 minut. Spojovací chodbou z podzemí se dá projít do bastionu č. I, v němž je umístěno lapidárium s plastikami světců z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Unikátní mašinka

Za návštěvu stojí i nejstarší železniční muzeum Výtopna Jaroměř. K jeho nejcennějším exponátům patří naše nejstarší provozuschopná parní lokomotiva 310.006 s charakteristickým baňatým komínem. Kromě ní tu můžete obdivovat parní lokomotivu 411.019 z roku 1873, jež se dochovala pouze jediná, elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer z roku 1916, které byly vyrobeny pouze dvě.

Pevnost otevřena: 9 - 12, 13 - 16 hod. (So, Ne a svátky) vstupné: 20/10 Kč (děti do 6 let zdarma) informace: tel.: 0442/81 27 31, e-mail: muzeum.jaromer@worldonline.cz Muzeum otevřeno: 9 - 16 hod. (So, Ne a svátky) vstupné: 20/10 Kč (děti do 6 let zdarma) Ubytování: Autocamping Rozkoš, Česká Skalice,tel. 0441/45 11 12 Doprava: Z Hradce Králové po silnici č. 33 na Náchod

Datum vydání: 12.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Koruna na počest císaře Karla VI.
Po stopách Kryštofa Haranta
Císařovna Sissi vás očekává na Sychrově
Karlštejnským vinařům připije i Otec vlasti
Přírodní pokladnice v pohraničních lesích
Zlínské jeviště ovládne erotický Shakespeare

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy