Úvod | Super (rubriky)

Nenabízejte své auto zlodějům

Způsobů, jak se zloděj dostane do vozu během několika vteřin, je hodně. Rozbije okno, vyháčkuje či vypáčí dveře, vytrhne zámek ze dveří pro výrobu duplikátu klíče, opatří si klíče jiným způsobem nebo využije speciální nástroje včetně elektrotechnických zařízení a do auta se dostane bez použití násilí. Největší snahou zlodějů je však získat automobil s originálními klíči a také s pravými doklady.

Jak se bránit proti zlodějům?

Před jízdou...

Zapište si typ, druh a výrobní čísla cenných věcí, které vozíte v autě. V případě, že by se vám zhatily, můžete policii poskytnout cenné informace.

Věci, které nebudete během cesty potřebovat, uložte v zavazadlovém prostoru auta nebo ve schránce přístrojové desky. Budete-li to dělat až v okamžiku, než auto opustíte, může vás přitom pozorovat zloděj.

Dejte si pozor na podvodníky, kteří zejména poté, co viděli, jak nakládáte atraktivní věci do auta, odvedou vaši pozornost banálními otázkami typu: Odkud jste? Líbí se vám v Praze? Nevíte, jak se dostanu na Staroměstské náměstí? a podobně. Jejich kumpán zatím vytáhne kabelu, fotoaparát, kameru či drahé oblečení z vašeho auta.

Při jízdě...

Za jízdy zamykejte dveře. Neriskujte, že vás někdo vytáhne z auta třeba na křižovatce při čekání na zelenou.

Nezastavujte stopařům. Mávat na vás může také zloděj, který neumí překonat alarm, a proto chce auto i s ovladačem.

Když auto opouštíte...

Vždy uzamkněte všechny dveře, vytáhněte okna a odneste s sebou cenné předměty. Ani při krátkém přerušení cesty nenechávejte volné ležet na sedadlech různá lákadla.

Nenechávejte klíčky od vozidla, důležité doklady či jiné cenné věci v autě. v Nenechávejte viditelně ve vozidle žádné věci. Zloděj neví, že taška na zadním sedadle je prázdná.

Auto zamykejte i u čerpací stanice, když jdete platit.

Pokud je vozidlo vybaveno vyjímatelným autorádiem, vždy ho vezměte s sebou, kdykoliv auto opouštíte. Autorádio je totiž nejčastějším předmětem zájmu pachatelů. Nemůžete-li rádio vzít s sebou, nestačí ho schovat pod přední sedadlo. Tam se zloděj podívá nejdříve. Dejte ho alespoň do kufru vozidla.

Parkujte na hlídaných parkovištích či v garážích, nebo alespoň na osvětleném a přehledném místě v blízkostí svého hotelu, penziónu tak, abyste případně na vozidlo viděli.

Pečlivě si hlídejte klíče od auta. Nikdy je nedávejte z ruky.

Klíče nenechávejte volně ležet, ani bydlíte-li v privátním bytě. Ten se může stát terčem bytového zloděje a o auto přijdete.

Pokud musíte s autem do servisu, uveďte do činnosti servisní režim imobilizéru nebo alarmu a klíčky předávejte bez ovladačů. Případně si nechte klíčky, které nejsou k pojíždění s vozidlem potřeba. Pamatujte, že máte právo být v dosahu svého vozidla pro kontrolu. Jestliže s tím v servisu nesouhlasí, jděte jinam.

Vozidlo je pryč

Pro případ, že přes veškerou vaši opatrnost vám auto ukradnou, oznamte krádež okamžitě na nejbližší policejní stanici. Je třeba, abyste znali státní poznávací značku, typ, barvu a rok výroby vozu. Větší šanci na odhalení pachatele mají policisté, když znají i čísla motoru a podvozku, VIN kód a nápadné odlišnosti na automobilu (např. střešní okno, viditelná poškození).

Datum vydání: 6.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Jak nenaletět prodejným ženám?
VRAH, který vešel do dějin kriminalistiky
Alchymista, jemuž chutnala krev
Pozor na kapsáře!
Odhalení PÁNA HMYZU
Chraňte se před zločinem

Novější články z této rubriky:

Vraždili, koho se jim zachtělo
Chraňte se před násilím
Braňte se před zloději hlídače auta
Jménem Satana vyvolal paniku
CHYTRÝ KVÍZ
CO DĚLAT Když byl v bytě zloděj