Úvod | Super (rubriky)

Koruna na počest císaře Karla VI.

Vypravte se s námi na výlet do starobylého východočeského města na soutoku řek Cidliny a Bystřice. Chlumec nad Cidlinou obklopují rybníky, pole, lesy a zahrady. Proto také dostal název ~město v zahradách~. Mimo jiné ho proslavily selské bouře a chov špičkových jezdeckých koní.

/CHLUMEC NAD CIDLINOU/ Za návštěvu určitě stojí zámek Karlova koruna (parkoviště najdete na příjezdové silnici od Prahy po levé straně, přímo u zdi zámeckého parku). Byl zbudován jako venkovská rezidence hraběte Františka Ferdinanda Kinského, pozdějšího nejvyššího kancléře Království českého. Nahradil starý hrad a je situován na návrší uprostřed anglického parku (200 000 m 2). Perla českého vrcholného baroka dostala název na počest císaře Karla VI., který tu pobýval v roce 1723 po korunovaci v Praze. Byla zbudována podle plánů Jana Santiniho-Aichla, detaily a podíl na výstavbě lze připsat neméně slavnému Františku M. Kaňkovi. Stavba o půdorysu koruny je jednou z nejpozoruhodnějších zámeckých dispozic u nás. Na střední dvoupodlažní hlavní sál přímo navazují tři obytná křídla, takže stavba nepotřebuje chodby. Najdete tu bohatou expozici o rodu Kinských včetně početné kolekce portrétů a historie chovu koní. Nejstarší stavební památkou ve městě je farní kostelík Nejsvětější Trojice založený již roku 1134. Jeho původní podoba se zachovala ve znaku města. Na Klicperově náměstí zase najdete kostel sv. Voršily s oltářními obrazy K. Škréty a křížovou cestou od J. Suchardy. Do historie se Chlumec zapsal selskými bouřemi a jejich tragickou porážkou ve vodách Velkochlumeckého rybníka v roce 1775, na jehož břehu najdete Památník selských bouří. Atraktivní podívanou je chov koní Isabel na soukromé farmě Ostrov. Založil ho hrabě Oktavián Kinský, mimo jiné zakladatel dodnes nejobtížnějšího evropského dostihu - Velké pardubické. Každoročně na podzim tu pořádá Česká parforsní společnost parforsní hon (simulovaný panský hon na lišku pronásledovanou psí smečkou a lovci na koních). Tradičně se ho účastní mnoho významných osobností, od ministrů až po známé herce.

Provozní doba: v říjnu So + Ne a svátky 9 - 16 hod. Vstupné: 50/25 Kč Stravování: Zámecká restaurace,hotel Grand Doprava: Po silnici č. 11 Praha - Hradec Králové Informace: zámek: tel. 0448/59 45 19

Datum vydání: 5.10.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Císařovna Sissi vás očekává na Sychrově
Karlštejnským vinařům připije i Otec vlasti
Přírodní pokladnice v pohraničních lesích
Zlínské jeviště ovládne erotický Shakespeare
Vinaři přivítají KRÁLE JANA
Frantu Nedvěda zpozdil SLEJVÁK

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy