Úvod | Super (rubriky)

KRÉTA

Rodný ostrov bohů

Řecký ostrov Kréta drží mezi téměř 1500 řeckými ostrovy hned dva primáty - je z nich největší a zároveň také nejnavštěvovanější. V loňském roce zdejší nejvýznamnější památku - mínójský palác Knóssos - navštívilo na tři miliony lidí a tak poprvé byla pokořena, co do návštěvnosti největší řecká památka - athénská Akropolis.

Na Krétu létají v sezoně několikrát týdně pravidelné lety z Prahy, Brna i Ostravy a na návštěvu Řecka stačí jen platný cestovní pas, přičemž děti do 15 let mohou být zapsány v pase rodičů. Zatímco severní pobřeží Kréty je hojně zastavěno turistickými letovisky, jih ostrova je poměrně klidný, zato hodně větrný a na pobřeží bývají velké vlny. Moře je čisté a jeho teplota se už nyní pohybuje kolem 21 stupňů Celsia, v plné sezoně to bude až 26 stupňů. Na jihu ostrova, který omývá Libyjské moře, bývá voda díky hlubokým mořským proudům asi o tři stupně chladnější. Po celou sezonu - od května až do poloviny října, je na Krétě slunečno a teplota se pohybuje i nad čtyřiceti stupni Celsia. Letní déšť je opravdu výjimečný.

Co za drachmu

Řecká drachma nemá tak pevný kurs jako jiné měny Evropské unie, ale její výkyvy se dají počítat v desetihaléřích. V současné době se za 100 drachem platí kolem 11 korun 50 haléřů, chcete-li tedy získat zhruba přehled cen výrobků a služeb na Krétě v korunách, stačí odpočítat jednu nulu. Výhodnější je koupit za české koruny přímo drachmy, na ostrově je však také dostatek směnáren, které vám vymění jakékoliv valuty - nejlepší jsou dolary nebo marky. Nejnavštěvovanější historickou památkou je mínojský palác Knóssos, kam stojí vstupné 1500 drachem. Po pravdě řečeno jedná se však skutečně o archeologické naleziště, kde si o mínójské civilizaci ten pravý obrázek uděláte jen stěží. Lepší je za stejnou cenu navštívit klimatizované archeologické muzeum, které patří mezi nejlepší na světě a bude se určitě líbit i těm, kdo obvykle fanoušky muzeí nejsou.

Autem k Diovi

Kréta stojí určitě za bližší poznání, a tak neváhejte s půjčením auta. Hlavní silnice podél severního pobřeží je ve slušném stavu. Největším nebezpečím jsou místní řidiči, kteří jezdí doslova jako sebevrazi - četné pomníčky kolem cest to jen potvrzují. Proto věnujte řízení zvýšenou pozornost. I když je silnice pouze dvouproudá, jezdí se ve čtyřech pruzích, tj. ti, co jsou pomalejší (a opatrnější) mají ~povinnost~ jet částečně po krajnici. Autem si rozhodně vyjeďte na náhorní planinu tisíce mlýnů - Lassithi s jeskyní, v níž se podle pověstí narodil sám nejvyšší řecký bůh Zeus.

NÁPOJE

Káva - 600 - 800 drachem. Za ochutnání rozhodně stojí místní specialita ~frappé~ - studená káva našlehaná speciálním strojkem do husté pěny. Pije se brčkem. Stolní voda - v obchodě 1,5 litru cca 300 drachem. Bublinková je téměř jednou tak drahá. Pivo - 1/2 litru v láhvi od 240 do 400 drachem. V plechovce je dražší, podobně jako u nás. V tavernách čepují i do sklenic, cena asi 800 drachem. Víno - sortiment přepestrý, ceny běžných stolních značek pro našince vlídné. Doporučujeme vyzkoušet víno Retzina, které zraje ve smolných sudech a má proto velmi svéráznou chuť. Litr stojí v obchodě asi 700 drachem.

STRAVOVÁNÍ

Kdo si u cestovní kanceláře zaplatil pobyt i s jídlem, má sortiment daný. Mnoho lidí však dává přednost pobytu v apartmánech, kde v ceně strava není. Pokud si chceme sami vařit, budeme zde mít pro své kuchtění k dispozici kompletní vybavení, včetně lednice s mrazákem. V běžné restauraci dostaneme pizzu už za 1000 drachem, gyros pořídíme kolem 1200 drachem a další místní speciality se pohybují zhruba do 3000 tisíc. Nejdražší jsou paradoxně ve všech přímořských zemích (Řecko s Krétou nevyjímaje), pokrmy z ryb. Tam naše peněženka musí být připravena třeba až na šest sedm tisíc drachem. Jídlo v tavernách stojí v přepočtu přibližně jednou tolik, než bychom zaplatili u nás. Tak je tomu i v obchodech s potravinami.

DOPRAVA

Autobusy - Od východu na západ se na podlouhlé Krétě dobře přemístíme. Ale nehledejme jízdní řády ani značení zastávek. Vždycky se musíme místních zeptat, kam se máme postavit a pak mávat na každý béžovozelený autobus, protože v těchto barvách jezdí hromadná doprava. Taxi - je v této zemi nejlevnější z celé Evropy. Pokud hodláme vyjet na výlet jako parta ve třech nebo ve čtyřech, skoro se vyplatí vzít si taxíka, který nás v souhrnu může přijít dokonce na méně peněz, než kdybychom platili za autobus každý zvlášť. Rent car - půjčovny aut najdeme v každém letovisku. Pokud si auto střední kategorie (např. Panda či Subaru) půjčíme na nejkratší dobu, což je čtyřiadvacet hodin a připočteme benzin (ten není v ceně půjčovného), vejdeme se do 100 DM. Půjčíme-li si auto na více dnů, je poskytnuta sleva. Vždycky si však nejdřív ověřme, zda je auto stoprocentně pojištěno. Opravy jsou zde velice drahé.

PLÁŽE

Lehátka a slunečníky - jsou u některých hotelů zdarma, na plážích veřejných se platí, většinou 500 drachem za slunečník i za každé lehátko zvlášť. Lze si však půjčit třeba jen slunečník a lehátka odmítnout.

LODNÍ VÝLETY

Patří k těm nejkrásnějším a v ceně je většinou i oběd nebo večeře formou barbecue přímo na pláži některého z ostrovů. Nejdelším jednodenním výletem je plavba lodí na Santorini, hornatý ostrov vulkanického původu v souostroví Kyklád. V ceně zájezdu je i lístek na lanovku či osla. Lanovka je spolehlivější.

ZRADA VE VODĚ

Ve Středozemním moři žije medúza, měchýřovka portugalská, která může způsobit i popáleniny. I když se s ní setkáte poměrně zřídka, přesto je dobré vědět, že příznakem popálenin je palčivá bolest, zčervenání kůže a potíže s dýcháním. Cokoliv zůstane přilepeno na kůži, odstraňte hrstí mokrého písku, a postižených míst se nedotýkejte rukou. U skalnatých pobřeží se někdy vyskytují mořští ježci. Doporučujeme vzít si s sebou boty do vody. Šlápnete-li na mořského ježka, ošetřete poranění olivovým olejem smíchaným s citronovou šťávou. V případě větších poranění vždy vyhledejte lékaře.

Datum vydání: 12.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Novější články z této rubriky:

TUNISKO láká mořem i pouští