Úvod | Super (rubriky)

RUSALKA slaví narozeniny

100. výročí legendární premiéry

Lákavý večerní program připravil na sobotu Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Zámeckým parkem ozářeným stovkami světel se úderem deváté hodiny rozezní slavné árie z Rusalky. Sólisté Státní opery tak připomenou sté výročí její premiéry. Součástí programu bude vernisáž výstavy ~Století Rusalky~, která obsahuje dokumenty z období premiéry a výstavu původních návrhů kostýmů.

VYSOKÁ - Romantické duše přiláká mimořádná příležitost navštívit pod pláštíkem tmy Rusalčino jezírko, které je v noční dobu běžně nepřístupné. Právě toto místo, které se nachází zhruba 400 metrů od budovy zámečku, prý skladatele inspirovalo.

Mecenáš Kounic

Novorenesanční zámeček ve Vysoké byl letním sídlem hraběte Václava Kounice a jeho manželky, významné pražské herečky Josefiny. Ta má zřejmě největší zásluhu na tom, že se hrabě Kounic stal Dvořákovým mecenášem. Slavný skladatel navštívil poprvé Vysokou právě v roce 1877 při příležitosti jejich svatby. Ve Vysoké prožil Dvořák téměř dvacet let. Nejprve jako host Kouniců ve správcovském dvorci na okraji obory. Po velkém úspěchu v Anglii v roce 1884 koupil od švagra pozemek se špýcharem, který proměnil v útulný letní byt - vilu Rusalku. Stojí v zahradě na okraji obce Vysoká, prohlédnout si ji však můžete jenom přes plot, protože je bohužel soukromým majetkem. Expozice v zámku má dvě části. Historická je věnována rodu Kouniců, druhá, rozsáhlejší část pak slouží jako Památník Antonína Dvořáka. Nabízí ucelené informace o jeho životě, díle i pobytu ve Vysoké. V originálním výtvarném pojetí připomíná význam místa a okolní krajiny pro jeho tvorbu a inspiraci. Pravé makety scén z jeho oper a kostýmy hlavních postav právě z opery Rusalka tvoří závěrečnou část stálé expozice.

Pro milovníky opery

V zámečku byla nedávno nově zřízena koncertní místnost. Kromě ní slouží společenským a kulturním účelům i adaptované prostory v suterénu. V období hlavní sezony jsou zde pořádány umělecké výstavy. V rámci Dvořákova hudebního festivalu se letos uskuteční vystoupení sólistů Státní filharmonie Brno (23. 5.) a Večer romantických písní (26. 5.) - vstupenky v Divadle v Příbrami. Na podzim je připraven cyklus komorních koncertů Hudební podzim a v prosinci již tradiční vánoční koncerty (rezervace vstupenek měsíc předem přímo v památníku).

Speciální nabídka: nové CD A. Dvořák - Rusalka, výběr scén již historických nahrávek z 50. až 80. let (možno zakoupit pouze na místě nebo na dobírku, 330 Kč + poštovné)

Vstupné: během akce 12. 5. zdarma

Ubytování: pension Hellios v Tochovicích (300 Kč/noc, tel.: 0306/68 28 02)

Stravování: občerstvení v areálu

Doprava: z Příbrami po silnici č. 18 na Rožmitál pod Třemšínem (za Bohutínem vlevo), autobusové spojení do obce Vysoká je pouze z Příbrami a Březnice. Autobus z Příbrami jezdí každou hodinu, z Bohutína musíte 2 km pěšky.

Informace: Vysoká u Příbrami 69, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem, tel./fax: 0306/618115

Provozní doba:

VII a VIII 10-17 hod. IV, V, VI, IX a X 10-16 hod. I, II, III, XI a XII 10-15 hod.

(kromě pondělí, individuálně po dohodě)

Datum vydání: 11.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Vojenský guláš na hradě Sovinci
50 kilometrů za českými Dolomity
Líbejte se NA KOKOŘÍNĚ
Premiéra po 100 letech
Skalním městem po ledové vodě
K jídlu budou TATARSKÉ UŠI

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy