Úvod | Super (rubriky)

V srpnu zahrádkář nezahálí!

Kosatce

Po třech až čtyřech letech pěstování na jednom místě oddenky kosatců vyjmeme a rozdělíme. Odumřelé a nezdravé části odstraníme a zlikvidujeme. Listy zkrátíme alespoň na polovinu a připravíme k výsadbě na jiné stanoviště. Oddenky určené k novému vysázení musíme nejdříve namořit (např. Fundazolem) proti houbovým chorobám. Kořeny nezkracujeme, jen odstraníme odumřelé. Kosatce musíme dobře drenážovat, aby podzemní části z přemokření nehnily. Proto oddenky při sázení podsypáváme vrstvou písku, kořeny rozdělíme do stran a přihrneme zeminou. Horní část oddenku necháme nad povrchem půdy.

Pivoňky

Při přesazování je důležité nesázet pivoňky příliš hluboko a očka ~neutopit~, jinak příští rok pivoňky nepokvetou. Stanoviště, které jim na přesázení vyberete, musí být slunné s dobrou propustností zeminy. Velké trsy pivoněk se při přesazování dělí. Každý díl musí mít tři až pět oček.

Bílé lilie, primulky, ostrožky a narcisy

Při sázení lilií zajistěte dobré drenážování. Ostrožka je náročná na živiny a půdu rychle vyčerpává. Vyžaduje přesadit po čtyřech až pěti letech na jiné stanoviště. Při pěstování narcisů počítáme s tím, že tento druh vydrží na stanovišti rovněž čtyři až pět let a potom je třeba výsadbu obnovit z mladých cibulek. S výsadbou do propustné půdy na slunné stanoviště se začíná koncem srpna.

Důležité rady Hlíznaté,oddenkaté a cibulnaté rostliny při přesazování drenážujte (např.cibule bílé lilie se podsypávají vrstvou hrubších kamínků) Při přesazování či rozsazování pivoňky pamatujte na to, aby měla slunce Množení dřevitých pivoněk je odlišné a náročné.Vyžaduje množárnu s kontrolovatelnou atmosférou, kde se zakořeňují stimulované řízky. Bílé lilie se přesazují pouze ~ze ze mě do země~, neboť mají v srpnu krátkou vegetační přestávku a do podzimu jim narostou nové listy Ostatní cibuloviny (modřence,ladoňky,narcisy,sněženky,ocúny, řepčíky,tulipány) se vysazují po časové přestávce na ~zatáhnutí~ Nezapomeňte ani na své listopadky a včas jim vylamujte postranní poupata, abyste docílili velkých květů

Datum vydání: 26.8.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Tapety změní váš byt k nepoznání
Kuchyň šitá NA MÍRU
JAK KOMBINOVAT barvy a vzory v interiéru?
Petr Novotný
Rostou? Rostou!
Romantické bydlení kytaristy Štěpána Raka

Novější články z této rubriky:

Advent klepe na dveře perníkovým kouzlením
Josef Velčovský MILUJE RYBY
Jedinečná vůně jehličí
Do mladé domácnosti
Vůně sváteční PEČENĚ
NEBOJTE SE KORKU