Úvod | Super (rubriky)

Růže z Helfštýna určitě nezvadne

20. setkání uměleckých kovářů

/TÝN N AD BEČVOU/ Na hradě Helfštýn budete moci zítra a v neděli koupit své vyvolené třeba růži, která jí nikdy nezvadne. A navíc si ji můžete na místě nechat vykovat. Na hradním nádvoří se totiž rozhoří kovářské výhně účastníků mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston, kteří se zde letos sejdou již podvacáté. Na ~kovářském dvoře~ a sedmi pracovištích budete moci na vlastní oči sledovat umění a dovednost mistrů kovářského řemesla. Areál hradu se promění ve velkou výstavu pod širým nebem. Tradiční setkání popularizuje umělecké kovářství a zároveň zprostředkovává setkání jeho mistrů z celého světa. Exponáty budou soutěžit o první tři umístění v kategoriích klasické umělecké kovářství, sochařská tvorba a komorní plastika, šperky, zbraně, studentské a učňovské práce, demonstrované práce a mimořádné ceny. Všechna díla, která budete moci na Helfštýně spatřit, se stanou součástí stálé sbírky kovářského umění, která je instalována v přerovském Muzeu Komenského. Zlatým hřebem sobotního programu bude slavnostní ohňostroj, který rozzáří oblohu nad hradem pět minut před půlnocí. Na vyhlášení vítězů a předání cen si budou muset soutěžící počkat až do nedělního odpoledne, jejich práce i umění však budete moci obdivovat průběžně. Za pozornost však stojí i samotný hrad Helfštýn, který umístěním na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Jeho slohovou různorodost a velikost areálu ovlivnily časté přestavby a plošné rozšiřování, ale i záměrné poboření v roce 1656. Již od 19. století byl hrad považován za turistický a památkově významný objekt. Současnou základní hradní trasou je prohlídka, která seznamuje návštěvníky se stavebně historickým vývojem celého komplexu a stálou expozicí uměleckého kovářství. Za poplatek se můžete pokochat i vyhlídkou ze Široké hradby, z níž je úžasný výhled do kraje. Vlastní hradní expozici si však budete moci vychutnat až při příští návštěvě Helfštýna, protože během Hefaistonu nebudou prohlídky s průvodcem pořádány.

Provozní doba: 25. 8. 9 - 18 hod. 26. 8. 9 - 13 hod. od 1. 9. 9 - 17 hod. (kromě pondělí) 3. až 25. 11. pouze So a Ne 9 - 16 hod. (polední přestávka 12.15 - 12.45 hod.) Speciální nabídka: výstavy Expozice uměleckého kovářství v suterénu hradního paláce a Variace na kov ve výstavním sále na 2. nádvoří potrvají do 31. října domluvené prohlídky mimo návštěvní dobu (příplatek 10 Kč/os.)

Vstupné: Hefaiston: 40, 30, 20 Kč hrad: dospělí 20 Kč, sleva 15 Kč, děti 10 Kč (do 6 let zdarma) vstup na Širokou hradbu 5 Kč

Ubytování a stravování: Autokemp Hranice, tel. 0642/201633 (stan 70 Kč, auto 40 Kč, lůžko 90 -100 Kč)

Doprava: z Lipníka nad Bečvou vpravo přes Týn nad Bečvou

Informace: hrad: tel. 0641/79 70 93 Muzeum Komenského Přerov: tel. 0641/30 72 95

Datum vydání: 24.8.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Folkaři ukončí sezónu NA KONOPIŠTI

Novější články z této rubriky: