Úvod | Super (rubriky)

Tapety změní váš byt k nepoznání

Malý prostor zvětšíte světlou tapetou s drobnými vzory

Tapety se průmyslově začaly vyrábět koncem 19. století a od té doby prošly značným vývojem. Mají dnes tolik podob, že s nimi můžete proměnit každou místnost.

Jaké je složení tapety? Je to papírová vrstva, na niž se nanášejí přírodní nebo syntetické materiály. Dělíme je do tří základních skupin: papírové, vinylové a tzv. Pestrukty, které jsou vyrobeny z dřevitého papíru s přísadou dřevěných pilin. Kryjí ideálně iněkteré nerovnosti stěn. Než se vydáme na nákup tapet, změříme si správně místnost včetně oken a dveří, neboť tam vzniknou první prostřihy. Pokud se rozhodneme tapetovat kuchyň nebo koupelnu, je třeba vybrat voděvzdorné omyvatelné tapety a stejně tak pro dětský pokoj.

Co potřebujete?

Pro ložnici či obývací pokoj upřednostňujeme estetické hledisko. Tapeta musí ladit s daným vybavením. Před tapetováním je nutno stěny připravit. Jsou-li na zdech staré tapety, sundáme je některým z odstraňovačů tapet. Pouze na čisté, dokonale přilepené lehčí tapety můžeme po předklížení nalepit i druhou vrstvu tapet. Je-li podkladem malba, musí se před tapetováním oškrábat a nerovnosti podkladu, štěrbiny a prohlubně zarovnat stěrkovým tmelem. Abnormálně savé podklady (dřevo, dřevotříska, neobílená omítka apod.) je potřeba předklížit. Samotné lepidlo pak nanášíme výhradně jen na zadní stranu tapet. Co všechno budeme potřebovat? Metr, olovnici nebo provázek a nějaké závaží, štětec a nádobu na lepidlo, ostré nůžky, nůž, špachtli, tužku a křídu, hadřík, houbu, kartáč a váleček na uhlazování tapet, stůl na přípravu tapet nejlépe potažený igelitem, štafle nebo schůdky. Mějte na zřeteli, že malé prostory se opticky zvětší použitím světlé tapety s drobnými vzory, použitím podélně pruhovaných tapet se nízké stropy zvýší.

Nejjednodušší postup

1. Tapetujeme-li celou místnost, začínáme s prvním pruhem tapety vždy vpravo nebo vlevo od okna a pokračujeme ke dveřím.

2. Rohy tapetujeme tak, aby 2,5-3 cm široký pás přesahoval na další část stěny.Okraje nastřiháváme, zamezíme pnutí při zasychání.

3. Tapetu s naneseným lepidlem stříháme.Nůž (řezák) ji často neprořízne a tapeta se pak zbytečně trhá.

4. U okna první pruh tapety nepokládáme zároveň s hranou okna, ale změříme si hloubku výklenku. P od horní hranou tapetu nastřihneme, zahneme a jemně vyhladíme.

5. Před prací kolem otvorů pro vypínače a zásuvky je třeba vypnout pojistky, odšroubovat kryty, tapetu v místě otvoru nastřihnout od středu po úhlopříčkách. P okud nechcete vypínače vyjímat, nalepte tapetu přes vypínač, nastřihněte a špachtlí vyhlaďte po hranách vypínače.

Renovujeme pomocí SAMOLEPICÍCH FÓLIÍ

- Na trhu jsou v současné době samolepicí fólie d-c-fix. S nimi můžeme snadno barevně upravit veškeré předměty i interiér bytu.

- Podkladové ploch y by měly být ro vné, suché, odmaštěné, zbavené prachu, popraskané povrc h y se musí vyro vnat tmelem, zbrousit a natřít akrylovým lakem, což zaručí optimální přilnavost.

- Samolepicí fólie použité dekorativně jsou výborné jako alternativní materiál pro koláže a mozaiky.

- Z praktického hlediska se využívají při renov a cích např. d veří pomocí fólie d-c-fix Door v šíři 90 cm.

- Ze staré kuch yně uděláte novou, když polepíte svůj starý kuch yňský nábytek světlou fólií imitující palubky.

Datum vydání: 19.8.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Kuchyň šitá NA MÍRU
JAK KOMBINOVAT barvy a vzory v interiéru?
Petr Novotný
Rostou? Rostou!
Romantické bydlení kytaristy Štěpána Raka
Na zámku Jelínka

Novější články z této rubriky:

Advent klepe na dveře perníkovým kouzlením
Josef Velčovský MILUJE RYBY
Jedinečná vůně jehličí
Do mladé domácnosti
Vůně sváteční PEČENĚ
NEBOJTE SE KORKU