Úvod | Super (rubriky)

Síla kamenů

Lidská bolest rozbíjí kameny

První zmínku o léčivých účincích drahých kamenů nacházíme již v egyptských papyrech z doby kolem roku 1600 př. n. l. Ty doporučují nemocným nosit kolem krku korále z lapisu lazuli, malachitu a červeného jaspisu. Nejdále dospěli staří Indové. Vytvořili systém, podle něhož se při léčení držíme dodnes. V lidském těle našli sedm hlavních center energie a nazvali je čakrami (koly). Každá z nich má trvalé spojení s některými lidskými orgány i celými částmi těla a může je proto ovlivňovat. Hlavním střediskem této bioenergie je páteř. Právě k ní se totiž sbíhají všechny cesty z jednotlivých čaker. Zde se vzájemně ovlivňují a vyrovnávají. Každé energetické centrum se přitom projevuje základním vlněním, které odpovídá některé z barev spektra. Proto není důležité jen to, jaký kámen na kterou čakru a zdravotní problém zvolíme, ale také jeho barva a dokonce i odstín.

7 center energie

Základní centrum, tzv. čakru kořene, najdeme mezi kostrčí a genitáliemi. Jejím prostřednictvím lze působit na krevní poruchy, anémii a například i tuberkulózu. Má vliv na deprese a letargii. Její barva je červená a ideálními kameny jsou např. rubín, granát, červený jaspis, hematit či achát. V podbřišku najdeme oranžovou čakru sleziny, kříže a vitality. Říká se jí sakrální, ovlivňuje pohlavní ústrojí, močový měchýř, ledviny a také krev. Patří k ní karneol, oranžové perly, ohnivý opál, hyacint a nádherné korály. Čakra solar plexus má barvu žlutou a v lidském organismu hraje ústřední funkci. Právě tady se tvoří všechny naše představy o sobě samých i o našem okolí. Toto energetické centrum řídí vegetativní nervový systém, činy a pocity. Odpovídajícím kamenem je zlato, ale také jantar a tygří oko, citrín, měď či žlutý turmalín. Čakra srdce je centrem lásky a harmonie. Zelená barva srdce čistí a růžová zahřívá - proto sem patří kameny obou barev. Mezi ty nejznámější patří turmalín, rodonit, růženín, smaragd a růžový korál. Světle modrá až tyrkysová barva čakry krku tvoří centrum komunikace. Leží v oblasti hrtanu a pomáhá člověku projevit své myšlenky řečí. Vhodných kamenů je celá řada, jmenujme si tedy alespoň modrý chalcedon, akvamarin, fluorit, světlemodrý lazurit a perlu. Šesté čakře čela se kvůli jejímu umístění také říká třetí oko. Nalézá se těsně nad kořenem nosu a je domovem intuice, inspirace a intelektu. Její barva je tmavěmodrá a indigo. Z kamenů jmenujme hlavně křišťál a tmavomodrý lazurit - lapis lazuli. Léčebná energie kamenů čakry temene, neboli korunní, je až neuvěřitelně silná. Její barva je fialová a bezbarvě průzračná, stejně jako u drahého opálu, křišťálu nebo diamantu. Kromě sedmi základních čaker stanovili Indové i dvě vedlejší - rukou v barvě průzračné, šedé a černé a nohou v bílé a černé. Černé kameny by se však měly používat jen společně s bílými. A ještě něco - křišťál lze používat na jakékoli čakře. Umocňuje totiž sílu jiných kamenů.

Musíte kámen vyladit

Léčení drahými kameny vůbec není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Často do nich totiž vkládáme více bolesti a problémů, než jsou schopny vstřebat, a proto praskají či dokonce pukají. Některé také vstřebávají negativní energii jen po určitou dobu a pak ji vysílají prudce zpět do těla, což může být i nebezpečné. Typickými představiteli jsou např. černý obsidián nebo drahý opál. Všechny kameny tedy musí procházet očistou - některé stačí opláchnout pod vodou, s jinými je to však složitější. Než začnete kámen používat, musíte ho také vyladit. V praxi to znamená, že se rozhodnete, k čemu konkrétně ho budete používat. Účel by měl být jasný a jen jediný. Jednotlivé kameny je pak lepší od sebe oddělit, jinak se dočkáte velkého zmatku.

Datum vydání: 11.8.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Kostival si přibalte na dovolenou!
Hledejte živé bakterie
Pomozte si sami
Petržel dbá, aby muž vydržel
Hubneme s tofu
Z kapsáře kořenářky Jaryny Vorlíčkové

Novější články z této rubriky:

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
PROSKURNÍK si zaslouží náš dík
Máte smysl pro humor?
Naložená kvašená ZELENINA
Pomůže mi jitrocel,
Chraňme si svou kůži