Úvod | Super (rubriky)

Křest ohněm OLOMOUC ZVLÁDLA

Superduel kola nabídl v Teplicích kvalitní fotbal a famózní výkon

/TEPLICE/ Seminář na téma jak úspěšně odstartovat do ligy by nejspíš potřebovali tepličtí fotbalisté. Sami už ani nepamatují, kdy se jim to naposledy podařilo. V posledních dvou ročnících se jejich osudem stala Olomouc. Loni na Stínadlech uhrála bezbrankovou remízu, v sobotu dokonce vyhrála 1:0. Lví podíl na jejím vítězství měl gólman Martin Vaniak, který podal famózní výkon a trenéru Dušanu Uhrinovi znepříjemnil návrat na domácí fotbalovou scénu. Bývalý reprezentační kouč dokonce několikrát během zápasu vystartoval z lavičky, což v jeho podání nebývalo zrovna zvykem. ~Důvod je prostý, mužstvo potřebovalo domluvit. Hráčům jsem nejvíc vyčítal, že za nepříznivého stavu stále jen nakopávali dlouhé míče dopředu. Tenhle styl neumíme. Chtěl jsem, abychom hráli fotbal, jako se nám to dařilo ve druhé části první půle,~ vysvětloval Dušan Uhrin. Jeho svěřenci ale vůbec nemuseli z kvalitního ligového duelu odejít poraženi. V době velkého tlaku v úvodu druhého poločasu si totiž vytvořili několik solidních šancí, z nichž zejména ty Vachouška v 58. a 63. minutě byly stoprocentní. ~Při té druhé mu naštěstí do rány skočil Špiláček. To byl asi nejkritičtější moment zápasu, myslím, že tuhle střelu už bych nezvládl,~ přiznával dokonce Vaniak. Vachoušek neuspěl, Uhrin ho šestadvacet minut před koncem vystřídal a útočné choutky domácího týmu tím trochu ztratily šťávu. ~Musel jsem udělat změnu. Chtěl jsem na hrot někoho zkušeného, kdo by v podobných situacích zachoval klid a nemýlil se. Proto jsem tam ze zálohy poslal Verbíře. Nikoho jiného jsem pro tento úkol vlastně ani neměl,~ hájil své rozhodnutí teplický kouč, který prý podobně nešťastný zápas zažil naposledy s reprezentačním týmem v Lucembursku. Teplice ale nevyrovnaly, naopak v závěru při hře vabank mohly klidně ještě inkasovat. Gól však už nepadl, hosté ale itak odjížděli maximálně spokojeni. ~Naše mladá obrana prošla opravdovým křestem ohněm. Ustála to, navíc nás podržel výtečně chytající Vaniak,~ pochval si trenér Leoš Kalvoda. Jeho svěřenci naznačili, že mohou v letošním ligovém ročníku myslet opravdu hodně vysoko. A Teplice? ~Musíme ještě hodně pracovat na důrazu a přechodové fázi. Při psychickém zatížení se u mužstva objevují staré návyky,~ konstatoval Uhrin.

Program příštího kola

pátek 3. srpna 16.30: Jablonec - Slavia, sobota 18.30: Hradec Králové - Sparta, neděle 10.15: Žižko v - Teplice, Drnovice - Ostrava 16.30: Liberec - Blšany, Opava - Synot, Příbram - Bohemians, Olomouc - Brno.

Datum vydání: 30.7.2001