Úvod | Super (rubriky)

Umíte si vybrat opalovací krém?

Rakovina kůže, ozónová díra a nechráněný pobyt na slunci jsou strašáky naší doby. Sotva se však můžeme sluníčku vyhnout a málokdo je také ochoten vzdát se radosti, kterou s sebou naopak sluneční paprsky přinášejí. Používání krémů s ochranným UV faktorem se stalo hitem. Reklama a komerční tlaky však naši peněženku vůbec nešetří. Takže i zde se vyplatí vědět, jak si správně vybírat.

UV faktor

Opalovací přípravky se vybírají snáze než například výživné krémy, jejichž účinnost nelze nijak ověřit. Podle RNDr. Václava Krse z 1. lékařské fakulty UK musí totiž všechny opalovací přípravky na našem trhu povinně projít testováním, které ověří jejich ochranný faktor. Jeho číslo nám říká, kolikrát déle můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili. Pokud se nechráněná kůže například spálí za dvě minuty, při použití přípravku s faktorem 10 můžeme být na slunci desetkrát déle - tedy 20 minut. Můžeme si opravdu být jisti, že nás krém s faktorem 10 ochrání stejně, ať už stojí 60 nebo 600 Kč. Výběrem levnějšího přípravku svoje zdraví nijak nepoškodíme. Dražší krémy ovšem mohou obsahovat např. panthenol, který napomáhá regeneraci kůže, vitaminy a další účinné látky, a také mohou být snáze roztíratelné, takže jich spotřebujeme méně. ~Zbytečné je i kupování přípravků s příliš vysokým faktorem,~ říká RNDr. Krs. Pokud se například chystáme k moři, měli bychom si podle RNDr. Krse opatřit menší balení opalovacího přípravku s faktorem 12 - 16 a větší balení krému s faktorem 6 - 8. Přípravek s vyšším faktorem budeme používat první tři dny, než si naše pokožka vytvoří vlastní ochranu, a ten druhý pak po zbytek pobytu. ~Výrobky s faktorem vyšším než 20 mají smysl pouze pro osoby s velkou citlivostí na slunce, nemocné užívající antibiotika a také pro extrémní skupiny, jako jsou třeba horolezci v Himálaji. Pro běžného člověka je to zbytečné utrácení peněz.~ Při nákupu bychom měli sledovat i to, zda výrobek obsahuje UVA filtr, který nás ochrání před rizikem rakoviny kůže. Jeho hodnoty se na obalech obvykle neuvádějí, protože se velice těžko měří (na rozdíl od UVB záření totiž nezpůsobuje spálení kůže). Ještě nedávno se o škodlivosti UVA záření nevědělo, moderní přípravky však většinou obsahují oba filtry.

Mléko, nebo krém?

Řada lidí také váhá, zda si koupit opalovací mléko, nebo krém. V tom je ale velice podstatný rozdíl. Na léto je mnohem vhodnější opalovací mléko nebo nemastný krém. Použijeme-li totiž v horku mastný krém, bude naše pokožka špatně dýchat. Pokud nám ovšem takovýto přípravek z léta zbude, v žádném případě jej nebereme s sebou v zimě na hory! Voda z mléka se totiž odpařuje, tím dochází k ochlazování pokožky a hrozí riziko omrzlin. V zimě proto kupujeme zásadně mastné krémy. A jak poznáme, jestli je krém mastný? Jednoduše: namažeme trochu na hřbet ruky, kterou dáme pod proud vlažné vody. Nemastný přípravek se snadno spláchne, v případě mastného krému však natřená pokožka pod proudem vody zbělá.

Datum vydání: 30.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

LUNÁRNÍ KALENDÁŘ
Dovolená! Ztratit štíhlou linii či ji získat?
Můžeme předcházet stresu?
Abeceda života
Z kapsáře kořenářky
Bříza

Novější články z této rubriky:

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
PROSKURNÍK si zaslouží náš dík
Máte smysl pro humor?
Naložená kvašená ZELENINA
Pomůže mi jitrocel,
Chraňme si svou kůži