Úvod | Super (rubriky)

Kajínek v sukních milost nedostane!

Kukačková se vymyká zákonům

/PRAHA, PARDUBICE, ÚSTÍ NAD LABEM/ Třiasedmdesátiletá Miroslava Kukačková je jediná žena, která si v Čechách odpykává doživotní trest. Kajínek v sukních, jak jí přezdívají ve věznici v Pardubicích, byla v Německu a poté iv Česku odsouzena k nejvyššímu trestu za vraždu manžela. Podle prezidentské kanceláře milost nepřichází do úvahy, naznačili však možnost, že podají podnět ke stížnosti pro porušení zákona při rozhodování o trestu. Odsouzená Kukačková se vymyká hned několika zákonným normám. Doživotí má u nás a v Německu jiné podmínky. Vězeňkyně by navíc měla trest vykonávat odděleně od ostatních odsouzených, ale zase nesmí být umístěna v samovazbě.

Potrestala se víc

Před rokem byla Kukačková převezena na vlastní žádost do Čech, kde Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil rozsudek německých sousedů. ~Rozdílnost úpravy spočívá zejména v délce doby, která musí uplynout, než může být osoba odsouzená k výjimečnému trestu na doživotí podmíněně propuštěna. Podle paragrafu českého trestního zákona se tak může stát až po nejméně dvaceti letech výkonu trestu, kdežto podle paragrafu německého trestního zákona již po odpykání 15 let,~ píše se v českém rozsudku. O pět let si tedy vězeňkyně teoreticky odsunula lhůtu, kdy může být podmíněně propuštěna. ~Uvažujeme o tom, jestli český soud skutečně správně uložil trest doživotí. Je v tom několik nejasností,~ řekli nám v kanceláři.

Samovazba

Dalším neřešitelným problémem v kauze Kukačková je výkon trestu. Stará paní nyní žije v Pardubické věznici v samotné prostorné cele, která je však umístěna v areálu oddělení se zvýšenou ostrahou. ~U nás musí lidé vykonávat doživotní tresty odděleně od všech ostatních odsouzených. Z hlediska zákona je ale nepřípustné, aby vězeňkyně byla v samovazbě,~ vysvětlili nám úředníci z hradu. Zmíněná pravidla si ale v případě Kukačkové absolutně odporují. V Pardubicích tedy zřídili raritní oddělení specializované pro výkon doživotního trestu odsouzených žen ve věznici se zvýšenou ostrahou. ~Ona je samostatně ubytovaná, ale v rámci zvýšené ostrahy se může pohybovat na tom kousku chodby v oddělení,~ dodal k tomu pracovník věznice. Jejich řešení je jediné možné, i když ne zrovna v souladu s paragrafy. Na případ Kajínek v sukních jsou totiž zákony v České republice krátké.

Datum vydání: 25.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Gottova dcera se bude vdávat
Heroin z Turecka míchali v pražském bytě
I »Milionář« Čech je milionářem
Baselides nevychází ze smůly
YEMI: Děda byl králem v Nigérii
Baselidese do minuty uspali a okradli

Novější články z této rubriky:

Naštěstí nemám ženu a děti, říká Jiří Kajínek
Rána z milosti do zadku?
Polonyiová vedla sexuální maratón
Pergnerová byla zdržena s možnými dealery!
MILENEC Kořínkové prý žárlí na její úspěch
Režisér Troška není v milostné krizi