Úvod | Super (rubriky)

Řeckých památek je nejvíce v Turecku

Cesta za koupáním i antikou

Turecká riviéra s hlavním městem Antalií je pro naše turisty vzhledem k ustálenému a velmi teplému počasí stále atraktivnějším místem dovolených. Teploty tu v plné letní sezoně nezřídka překračují i čtyřicítku ve stínu, což může být pro některé osoby s citlivějším termoregulačním systémem problematické. Ani jim však krásy turecké riviéry nemusí zůstat utajeny - na dovolenou tam klidně můžete jezdit až do poloviny října, kdy stále ještě počasí připomíná české vrcholné léto.

Pro návštěvu této země potřebujete platný cestovní pas, vízum se uděluje na letišti v Turecku za poplatek 10 amerických dolarů. Zákazníci seriózních cestovních kanceláří mají poplatek za vízum v ceně pobytu a vízový ~kolek~ obdrží společně s letenkami. Do Antalie létají pravidelně několikrát týdně linky z Prahy, ve vrcholné sezoně i z Brna a Ostravy, doba letu je asi tři hodiny.

Na výlety po ránu

Kromě nádherných pláží nabízí Turecko nepřeberné možnosti zajímavých výletů. Málokdo ví, že v Malé Asii , tedy na území dnešního Turecka, je více antických památek než v celém Řecku dohromady. Je tu odkryto 10 000 antických nalezišť a 3000 antických měst. Na výlety vyjíždějte pokud možno hodně brzy ráno - v poledním žáru, kdy máte mozek nahniličko, vás neupoutají ani ty nejskvělejší památky světa. Nemíříte-li na dlouhé stakilometrové výlety, je výhodnější jezdit taxíky nebo malými bílými mikrobusy ~dolmuš~, které jezdí nepřetržitě jeden za druhým a staví na zamávání kdekoli. Na turecké riviéře je několik velice zajímavých lokalit, z nichž nejnavštěvovanější jsou dvě - divadlo v Aspendu a trosky starobylého města Perge. Antické divadlo v Aspendu je považováno za nejzachovalejší na světě. Vejde se tam 20 000 diváků, a pokud budete mít štěstí, můžete tu zažít i některý z vynikajících koncertů vážné hudby. Akustika tohoto divadla nebyla nikdy překonána. Spodní řady sedadel, v nichž sedávala šlechta, jsou od horních míst pro plebs odděleny koridorem, v němž kdysi bývaly krámky s vínem, olivami, ořechy a různými pochutinami - do divadla se chodilo jako na večírek a nehrozilo, že by herce rušilo šustění celofánu. Pokud se do Aspendu podíváte, máme pro vás ještě jeden tip - v místní malé prodejně suvenýrů, která je umístěna za scénou, jsou k dostání repliky prvních divadelních vstupenek na světě. Jsou to jakési kulaté keramické žetony a na každé představení byly vyráběny vždycky nové. Byla-li na programu například komedie, žetonek měl rozesmátou tvář, u tragédie se pořádně šklebil. Alespoň diváci netápali, o co vlastně na jevišti jde. Tyto suvenýry stojí pár korun a mohou být opravdu zajímavým a hezkým dárkem. Antické město Perge, které leží jen pár kilometrů odsud, udiví návštěvníky zejména svými rozměry a širokou hlavní třídou, která byla v antických dobách ~klimatizována~ systémem kanálů, v nichž proudila čerstvá voda provoněná plátky růží. Dnes už po této příjemnosti ovšem není ani památky, a ták si tu můžete pořídit záběry, kterak se mezi korintskými sloupy a torzy antických soch pasou turecké krávy. Pokud se vám nechce za antickými památky autem, stačí se na turecké riviéře jen procházet kolem moře - dříve nebo později přímo u pláže narazíte na nějakou tu antickou zříceninu nebo chrám. Tak, jak je to například v letovisku Side.

Co a za kolik?

Tureckou měnovou jednotkou je turecká lira, její inflace je však natolik astronomická, že kursy se dramaticky mění ze dne na den. Je proto výhodnější měnit peníze postupně nebo platit přímo německými marka mi. Obchodníci a restauratéři na turecké riviéře si vyhlásili německou marku jako druhou oficiální měnu, a tak vracejí i drobné do posledního feniku. Turecko je pro našince přitažlivé i proto, že se zde dá výhodně nakupovat. Nedejte se však oklamat krásou zboží na první pohled, raději si je pořádně prohlédněte a nezapomeňte smlouvat - a to kdekoli, nejen na tržištích, ale i v obchodech. Vyvarujte se výhodných nákupů starožitností od překupníku - z Turecka je zakázáno vyvážet cokoli, co bylo vyrobeno před rokem 1945 a celníci jsou neoblomní. V každém případě hrozí velmi vysoká pokuta dosahující až tisícovek dolarů, v dramatičtějších situacích není vyloučeno ani vězení.

Orientační ceny

Balená voda -12 korun Pivo - 25 korun Oběd v restauraci pořídíte už od 40 korun Nealkoholické nápoje ve velkém balení v supermarketu od 16 korun Ovoce - od 20 korun za kilogram Pohlednice - od 2,50 koruny Známka do České republiky -12 korun Půjčení automobilu na den - od 1200 korun Litr benzinu - 24 koruny Kilometr jízdy taxi (nutná předchozí domluva!) - asi 27 korun

Datum vydání: 16.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Korutanská pohlednice

Novější články z této rubriky:

Překročte 15. poledník v Jindřichově Hradci
Lázně Hajdúság vznikly omylem
Za uměním do Vatikánu
Za krásami ŠUMAVY
Vulkán Teide vytvořil přírodní park
Víte o českém dolomitovém zázraku