Úvod | Super (rubriky)

REICHEL se cítí na třicet branek

Zámořští hokejoví experti si kladou otázku, zda je český reprezentační kapitán pro Toronto to pravé

/TORONTO/ Za obránce Dannyho Markova (v uplynulé sezoně dal v 59 utkáních tři góly a přidal 13 asistencí) získalo hokejové Toronto Maple Leafs kapitána českého národního celku Roberta Reichela (30), dalšího centra Travise Greena (30) a pravé křídlo Craiga Millse (24). Hráčskou transakci doprovázela v předvečer vyhlášení nejlepších hráčů NHL v místní hale Air Canada Centre bouřlivá diskuse… Otázky do pranice? Proč vyhazujeme peníze za starší hráče, proč jste koupili právě Reichla, když to nejlepší už má za sebou a z NHL raději utekl do Litvínova? O pravém křídle jménem Millis se muži od novin dokonce vyjadřují jako o podřadném zboží.

Střemhlavý let

~Myslím, že jsme pro náš tým získali dvě významné posily,~ tvrdí generální manažer klubu Pat Quinn. ~Řekl bych, že se zdokonalujeme v letu střemhlav,~ snažil se vzápětí žerty nahlodat vzrušenou debatu. V ážená celebrita Toronta se Reichla snažila získat už v roce 1999. Zatímco tehdy z obchodu sešlo a Reichel odešel do Evropy, nyní se vše vyřešilo v průběhu dvou týdnů. Podoba Reichlova kontraktu? Deset milionů dolarů na čtyři roky! Green bude stát pouze 4,5 milionu. Lídr z olympijského Nagana a kapitán nedávných mistrů světa z Německa by měl hrát ve druhé lajně a vedení klubu doufá, že v ní zapálí žhavou jiskru. V Kanadě se v souvislosti s Reichlovým přestupem omílá stála dokola jeho nejlepší sezona v dresu Calgary Flames. V letech 1993-4 nastřílel 40(!) branek a k tomu měl ještě 53 asistencí z 84 utkání. Jenže to už je pár let a americké reportéry Reichlův věk znepokojuje. ~Cítím se dobře. Jsem silný, houževnatý jako nikdy předtím. Myslím, že v prvním roce v dresu Toronta dám třicet branek,~ tvrdí ale sebevědomě Reichel, který začátkem srpna očekává s manželkou Karin druhé dítě.

Ručinský lobboval

Toronto nebylo ve snaze získat Reichla jediné. V úvahu přicházely i New York Rangers a také Montreal Canadiens. Montreal se údajně ale snažil českého kapitána ulovit jen proto, že je velký kamarád s Martinem Ručinským. ~Ručinský silně lobboval, aby Reichla Montreal koupil,~ píše se v listu Toronto Sun. Aby ne. Ti dva si totiž báječně rozumějí nejen na ledě. Dokonce spolu seděli v litvínovské škole v jedné lavici. ~Je dobře, že máme Reichla? Možná ano, možná ne...~ odpovídá sám sobě renomovaný expert Steve Simmons a pokračuje: ~Toronto útočníka, jako je Reichel, velmi, velmi potřebuje. Dokonce zoufale. Pravdou je, že kolem kapitána z Nagana se na ledě skutečně čeří vody. Je hravý, obratný, skvělý technik, ale... Přišel do Ameriky jako velká hvězda. Společně s Jágrem a Holíkem byli skvělými nováčky, miláčky publika. Ale kde je Reichel nyní? Zatímco Holík a Jágr vydělávají závratné sumy, těší se z obrovské popularity a zájmu veřejnosti, o bývalém českém středním útočníkovi z Calgary dnes už v NHL pomalu nikdo neví. Když se Reichel podívá na Jágra s Holíkem, musí jim jenom závidět! Proč odešel z NHL a dal přednost Litvínovu? Proto, že nesnáší velký tlak okolí? Nebo proto, že nemá rád cestování? Nebo opravdu jen proto, že se s Phoenixem nedohodl na penězích?~ ptá se vyhledávaný hokejový sloupkař Simmons.

Poslední šance

Reichlova kariéra odstartovala za mořem vskutku fantasticky a nyní má poslední šanci, aby ji ve stejném duchu dotáhl i do konce. ~Nikdy jsem nebyl silnější. Těším se na budoucnost,~ opakuje energický a charismatický forvard, honosící se třemi tituly mistra světa. O jeho pozitivním vlivu na mužstvo byl mohl hodiny vyprávět i reprezentační kouč Josef Augusta. ~Robert je výjimečná osobnost. Dokáže strhnout mužstvo, vyburcovat, jako kapitánovi mu kolikrát stačí jen pohled a všichni vědí, co mají dělat. A o jeho hokejových kvalitách je zbytečné vůbec mluvit. Jednou se náš nároďák bude muset bez něho obejít, ale doufám, že to bude co nejpozději,~ tvrdí Augusta, pro něhož je čerstvá posila Toronta jednou z nejváženějších opor. Ovšem v Kanadě Reichel nosit kapitánské céčko nebude. Vrací se, aby za mořem přesvědčil, že před lety odešel jenom proto, že se cenil na víc peněz. Přichází přesvědčit Toronto, že ani cent, poslaný na jeho účet, nejsou vyhozené prachy. Možná se mu to podaří. Možná také ne…

Datum vydání: 15.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Jan Železný slaví 35. narozeniny
Atletické hvězdy překvapil ostravský luxus
Nové Město - velmoc mezi organizátory
Do raftu usednou i HERCI
Reichelova poslední šance: TORONTO
Čeští horolezci míří na K2

Novější články z této rubriky:

MARADONA SE ROZLOUČIL se slzami v očích
Lvíčata požene hlad po úspěchu
VOŘÍŠEK potřeboval pohodu
Brückner stíhá všechno
Cipro do Plzně, nebo...?
Baránek v Blšanech skončil!