Úvod | Super (rubriky)

CHVALOVSKÝ vybočil z řady

Fotbalového předsedu stáhlo do pasti maso, naivní přehmaty a romantická finanční dobrodružství

/PRAHA/ Případ předsedy Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského (47), který je od 16. března ve vazbě, je asi největším podnikatelským skandálem od 17. listopadu 1989. Je obviněn z podvodů ve výši 1,33 miliardy Kč, a tím jeho problémy nekončí. Např. Komerční banka nyní uplatňuje jeho směnku na 15,5 milionu marek, žádá exekuci jeho majetku a ještě je něco ~na cestě~. Neznamená to, že je největším ~porevolučním lotrem~. SUPER má přístup k určitým kvalitním informačním zdrojům, jejichž výstupy ponoukají osmělit se k domněnce, že ~aféra Chvalovský~ je výsledkem jisté ~poruchy~ vztahů ve vysoké sféře semknutých podnikatelských a finančních kruhů.

Není to lilium

Čímsi totiž vybočil z řady, porušil jistá pravidla (nerozvážný odvážlivec by začal hovořit o mafii, jenže ta, Bůh chraň, u nás přece na této úrovni neexistuje...) a byl obětován kampani ~čisté ruce~. T ím není míněno, že je fotbalový předseda čistý jako lilium a neděláme mu advokáta. Ale někdo rozhodl, že je postradatelný a vyřaditelný z vysoké hry. Je skutečně zábavné sledovat v našich zdrojích ~stopu Chvalovský~ a dojít k souvislostem: počínaje masným průmyslem, přes velmi zvláštní skupinu lidí uvnitř a kolem ČSTV (nějaký čiperný a horlivý státní zástupce s dostatkem odvahy a informací by prý našel tolik hříšníků, že by mezi ně ~rozhodil~ v součtu tresty v řádu stovek let) a konče bankovní sférou. Je to velké sousto. Je zcela běžné, že podnikatelé přesouvají úvěrové finance do ~děr~, které je potřeba zalepit, a nikoho to příliš nezajímá. Ani banky. Chvalovskému to neprojde. Jeho problémem není fotbal, nýbrž podnikatelské impérium, zejména holding Satrapa a. s., zabývající se zpracováním masa. Byl založen v červnu 1995. Značka Satrapa měla před válkou v tomto oboru stejný zvuk jako např. Baťa v obuvnickém průmyslu. Chvalovský ji koupil od potomka slavného rodu Jana Satrapy. Byla to velká sláva. V době největšího rozkvětu holding Satrapa ovládal více než čtvrtinu českého trhu, měl roční obrat přes pět miliard korun a tvořily ho masokombináty v Klatovech, Písnici, Poličce, Plané nad Lužnicí, Studené, Hroznětíně a další firmy (Bohemia Fleisch, Bohemia Delika atd.) pod střechou Českomoravské agrární společnosti. Některé masokombináty měly certifikáty pro export do zemí EU, další firmy dělaly i velmi speciální výnosné obchody (např. prodej vnitřností pro zahraniční výrobce krmiv pro zvířata atd.). Chvalovský do fabrik investoval, nabral úvěry a v červnu roku 1997 udělal fatální chybu. Myslel si, že udělal šikovný tah a Satrapu výživně zpeněží. Byl to naivní přehmat. Prodal celý holding dvěma podnikatelům z Písku - Miloslavu Brodackému a Zdeňku Mezerovi, společníkům firmy Masna Příbram, za přibližně 990 milionů korun.

~Naběhl~ si

Dostal od nich první splátku (asi třetinu ceny), smluvně jim předal výkon akcionářských práv a ponechal místo předsedy dozorčí rady. Byly tu sympatie, Brodacký byl zanícený fotbalista a fanda, s Chvalovským ~vymetal~ skoro všechny zápasy (mj. byl ina Poháru FIFA v Rijádu v roce 1997). Předseda ČMFS z povzdálí sledoval situaci a čekal na další splátky. Jenomže už se jich moc nedočkal a za dva roky mu ~kamarádi~ vrátili Satrapu zpátky, protože další peníze neměli. Tak to bylo ve smlouvě. Holding byl po této ~vratce~ zubožený a zatížený dalšími úvěry a stamilionovými závazky. Mezera sBrodackým přijeli v roce 1997 přebírat do Prahy Satrapu v ojeté mazdě, odjížděli v BMW a mercedesu a patřili mezi nejbohatší muže v zemi. Prosperovala jen Planá, ostatní podniky byly v červených číslech, největší český masokombinát v Praze-Písnici už nic nevyráběl a jeho plochy a haly byly pronajaty V ietnamcům, zmizela spousta zařízení. Po této ~odluce~ se pohádali a rozešli i Mezera s Brodackým, což situaci jen zkomplikovalo. Ať už se předseda, slunící se ve špičce evropského fotbalu jako člen exekutivy UEFA a potenciální nástupce prezidenta Lennarta Johanssona, k závazkům ze Satrapy a jiných firem hlásil či nikoliv, Komerční banka chtěla 2,4 miliardy, což nejsou všechny závazky, jimiž je Chvalovský zatížený. Sám se hlásil asi k 700 milionům. Satrapa - to byla jeho past. Vloni Chvalovský prodal celou Č.A.S. na Slovensko Jozefu Majskému (Euro Sipox Holding).

Skočil na špek

Jeho plán zbavit se řady firem, podnikat jen s penězi a vyrovnat se tím kolegům z vedení UEFA, kteří jsou většinou silnými personami v oblasti bankovnictví a investic (zatímco on byl ~jen~ obchodníkem s masem a pivem), bolestně ztroskotal. Impérium šéfa českého fotbalu utrpělo ještě další ránu. Skočil ~na špek~ při privatizaci Jihočeských pivovarů (Platan, Samson, Regent atd.). Vzal je na sebe, IPB zajistila úvěrem financování, Plzeňské pivovary provoz a distribuci, vsadil na projekt s americkým koncernem Anheuser-Bush privatizovat i Budějovický Budvar. Konec byl hořký. Výnosy byly malé (údajně se z Jihočeských pivovarů záhadně ztratilo 400 000 hektolitrů piva), splátky úvěrů vázly, IPB si vzala akcie jako zástavu, v březnu prohrál ve Švýcarsku i arbitráž, od níž si sliboval dvě miliardy korun jako smluvní pokutu za nekorektní chování partnerů IPB a Plzeňských pivovarů. Blízký spolupracovník Chvalovského označil za romantického naivního dobrodruha v oblasti financí. Ani dnes není jeho impérium malé. Dosud má klíčový vliv ve firmách T riumf Breeding (produkce masa), Saaz Hop Products (chmel), Fotbal T rading, Sport T rading, je v představenstvu Sazky (např. poslanec Ladislav Šustr za srovnatelnou funkci údajně kasíruje přes půl milionu ročně).

Zablokovaná konta

Členové jeho rodiny - manželka Věra, dcera Radka a ~macecha~ Blanka působí ve statutárních orgánech dalších subjektů (FK Chmel Blšany, Masokombinát Klatovy, Zemědělská společnost Blšany, Zemědělská společnost Běsno, Záveský a spol., PP Servis), syn Aleš je společníkem ve firmě Premier Tennis, přes své přátele je Chvalovský ~zaháčkovaný~ v řadě dalších společností. Na Azurovém pobřeží poblíž francouzského Nice stojí jeho monstrózní rodinná vila a poblíž kotví velká jachta - tak se prestižně prezentoval lidem z fotbalu i mezinárodního byznysu a desítky českých fotbalových funkcionářů tam byly ~na rekreaci~. Jenže jsou tu vyšší cíle - akce ~čisté ruce~, za likvidací Chvalovského může být i plán vyřídit bývalého předsedu představenstva Komerční banky Jana K ollerta a odkrýt i operace IPB. Podle našich zdrojů jsou zablokována i Chvalovského konta ve švýcarských bankách v rámci tzv. právní pomoci. Je to jen letmý pohled na problémy úspěšného, ale chybujícího fotbalového bosse, ale už je to bezesporu silné ~kafe~.

Datum vydání: 2.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

OBRATNÍK tajemné síly
BIČUJÍ JE prachy
Panák, cigareta a pohoda v duši
KRIMINÁLNÍ konzerva
DAVIDS Jsem totálně zmatený
KOLLEROVI nevěra neprojde!

Novější články z této rubriky:

FARDA se na střídačce třese jako osika
Vondráčkové se líbí Rosický a Nedvěd
Podle Štefánkové vyhrajeme o vous
Co říkají slavní o baráži Belgie - Česko
»EL PIBITO« - TO JE OPRAVDU nový Maradona
Diana Kobzanová by se za hokejistu nevdala