Úvod | Super (rubriky)

Hypnóza léčí

Psycholog PhDr. Jiří Zíka se věnuje hypnóze již přes dvacet let. Jeho pracovní diář je přeplněn jmény nedočkavých klientů a svědčí o neutuchajícím zájmu o tento druh léčby.

Ani spánek ani bdění

Hypnóza je ve své podstatě změněný stav vědomí. Není to bdění ani spánek, je to něco mezi tím. Jsme orientováni do vnitřního světa, do vnitřního prožívání. Podle hloubky prožitku máme lehkou hypnózu, při které jsme schopni otevřít oči, pak je střední hypnóza, kdy člověk něco nechce dělat a není schopen to nedělat. A potom následuje hluboká hypnóza, která vzniká velice rychle. Ten, kdo je probrán z hluboké hypnózy, si na nic nepamatuje. Dr. Zíka hypnózou léčí klienty od čtyřletých dětí až do neomezeného věku. U dospělých se dá léčit téměř všechno. Jedná se o tzv. psychosomatická onemocnění - žaludeční vředy, lupénku, ekzémy, bradavice, různé druhy alergií, astma, koktání, trému, obavy z různých situací, objektů, strach z výšky, z hloubky, z vody, nejrůznější zlozvyky - např. kouření, kousání nehtů, přejídání. Někdo třeba trpí křečemi v krku - nemůže polykat, hypnóza pomáhá i při problémech s usínáním, únavou, při dráždivém kašli či bolestech hlavy. Tato onemocnění se projevují v tělesných obtížích, v jejichž pozadí stojí vždy psychika. Člověk má sice tělesnou nemoc, ale ta vzniká podvědomou reakcí na nějakou situaci. Rovněž neplodnost, kdy žena je zdravá tělesně, ale nemůže otěhotnět, se dá zvládnout hypnózou - podobně jako bolest.

Jak se hypnóza dělá

Hypnóza patří do tzv. krátké terapie. Většinou jsou zapotřebí tři až deset sezení, u každého zájemce je to jiné. Jsou také klienti, kteří se nedají úplně vyléčit, ale hypnotizér jim svým působením poskytuje určitou podporu. Hypnóza nemůže ublížit, nemá ani vedlejší účinky jako léky. Pracuje se pouze s psychikou - emoční a psychické proměny se promítají do fungování imunitního systému těla. Používají se různé techniky. Například metoda tlačících prstů, kdy se hypnotizér dívá na sedícího klienta a dvěma prsty jakoby tlačí na jeho oči. Nebo sledování jednoho bodu, až se vám klíží oči. Další jsou tzv. pasy, tedy tahy rukama kolem obličeje, zvedání ruky za zápěstí nebo chození po osmičce. Je pravda, že člověk se dá uvést do stavu hypnózy pouze když chce on sám? Ti hodně citliví se dají zhypnotizovat, i když o tom nebudou ani vědět. Obecně lze však říci, že když někdo nechce, tak ho do hypnózy nikdo nemůže ponořit.

Datum vydání: 13.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Rakovina je vždy jiná?
Abeceda života
Znáte svoje tělo?
Přírodní lékárna
Přírodní lékárna heřmánek
Indiáni léčit uměli

Novější články z této rubriky:

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
PROSKURNÍK si zaslouží náš dík
Máte smysl pro humor?
Naložená kvašená ZELENINA
Pomůže mi jitrocel,
Chraňme si svou kůži