Úvod | Super (rubriky)

Opálený Augusta si nervozitu nepřipouští

Nově jmenovaný trenér by nejraději na olympiádu v Salt Lake City nominoval čtyřicet hokejistů

/PRAHA/ Opálený, rozesmátý a uvolněný, takový byl reprezentační kouč Josef Augusta (54) na sobotní konferenci ČSLH. ~Prožil jsem nádhernou dovolenou v Turecku. Jenom jsem se koupal, spal a z patnácti dnů hrál plných třináct tenis. Už to samo o sobě vypovídá, že jsem na nadcházející sezonu v perfektní kondici,~ vyprávěl spokojeně. Augusta byl jmenován hlavním trenérem hokejové reprezentace pro olympiádu v Salt Lake City 2002, jeho asistenty budou Vladimírové Martinec a Růžička. Strůjce předcházejícího úspěchu z Nagana, charismatický Ivan Hlinka, pojede na hry jako generální manažer.

S jakými pocity jste přijal místo hlavního kouče?

- Vést mužstvo na olympijských hrách je pro mne vrcholem snažení. Je to vyvrcholení mé trenérské kariéry a jsem velmi rád, že můžu s takovým týmem do Salt Lake City jet a obhajovat olympijské zlato.

Kdy jste se dozvěděl konečné rozhodnutí?

- Byl jsem s vedením svazu samozřejmě ve spojení. Čekalo se jen na vyjádření Ivana Hlinky, a o tom, že v Americe povedu tým já, se rozhodlo ve čtvrtek večer.

Překvapilo vás Hlinkovo rozhodnutí, že nechce tým vést?

- (Augusta se směje.) Ivan k tomu měl určitě své důvody… Ale vždyť on v týmu stejně je, jenom nebude stát na střídačce.

Probírali jste to spolu?

- Byli jsme v kontaktu od chvíle, kdy vypadl ze Stanley Cupu a vlastně i v celém průběhu zámořské play off.

Takže se dá říci, že jste to tušil?

- Ivan byl už asi rozhodnutý, ale jak říkám, má pro to své důvody. Nicméně ke konečnému verdiktu dospěl až po rozhovoru s předsedou svazu Gutem a šéfem reprezentační komise Františkem Černíkem. Po něm se definitivně rozhodl pro místo generálního manažera.

Nicméně František Černík přijel už na únorové Švédské hry s názorem, že působení Hlinky jako hlavního trenéra vidí v poměru třicet na sedmdesát…

- Ne, ne. Tam Hlinkovo rozhodnutí zdaleka nepadlo… Před mistrovstvím světa v Německu jsem s Ivanem a sekretářem Jindřichem Mickou o olympiádě obšírně hovořil a Ivan byl v té chvíli rozhodnutý, že do Salt Lake City pojede jako hlavní kouč. Posléze ale zvážil všechna pro a proti a přijal pozici generálního manažera.

Domníváte se, že ve váš prospěch rozhodla úspěšná dvojnásobná obhajoba zlatých medailí na mistrovství světa?

- Nevím, nevím… Myslím, že ne. Zřejmě to jenom vyplynulo ze situace. Mám se svazem ještě na rok smlouvu a k mému jmenování přispělo i rozhodnutí Ivana Hlinky.

Proč jste oslovil jako asistenta Vladimíra Růžičku?

- Vláďa byl na poslední olympiádě kapitánem národního týmu, má velké slovo, zkušenosti a ze všech kandidátů, kteří přicházeli v úvahu, se nám jevil jako nejlepší. Má stejné myšlení a určitě nám hodně pomůže.

Je pro vás zadostiučiněním, že po triumfech, jichž jste za poslední tři roky dosáhl, povedete tým i na tak výsostně obsazeném turnaji?

- Beru to jen tak, že mám ještě na rok smlouvu. Vše vyplynulo z mnoha okolností, ale rád bych zdůraznil, že jsem velice potěšen důvěrou, kterou jsem od vedení svazu dostal. V Salt Lake City budeme všichni, kdož stáli u předcházejících úspěchů, a uděláme všechno pro to, aby nás soupeři z trůnu nesundali dolů.

Už jste s Ivanem Hlinkou hovořil o tom, jak budete donominovávat zbývající hráče?

- Zatím ne. Momentálně je nominovaný realizační tým a máme osm jasných hráčů, kteří jsou v základním výběru. V příštím týdnu se s Ivanem Hlinkou a celým realizačním týmem sejdeme ve Zlíně a v Jihlavě a o všem se podrobně pobavíme. Včetně dalších jmen hráčů, kteří přicházejí v úvahu.

Jako trenér zastáváte názor, že povoláte vždy jenom hráče, kteří chtějí reprezentovat. V případě olympijských her budete mít asi opačný problém...

- Na výběr nebudu sám. Mám kolem sebe zkušené lidi, i když nepopírám, že rozhodující slovo bude moje. Jako trenér ponesu odpovědnost. Osobně bych nejraději nominoval čtyřicet hráčů, ale to nejde. Věřím, že ti, kteří se do závěrečné nominace nedostanou, nezatrpknou a budou chtít hned na následném mistrovství světa všem dokázat, že jsme do Salt Lake City měli raději vzít je.

Dokážete s předstihem odhadnout, kolik hráčů z extraligy se objeví v olympijském výběru?

- Dnes bych byl asi hodně ovlivněný mistrovstvím světa. Jsem stále plný emocí a mužstvo mám stále před očima. Před námi jsou však tři turnaje Euro Hockey Tour, kde budou hrát hráči z naší ligy a dalších evropských soutěží. Přál bych si, abychom uspěli lépe než loni a vyhráli všechny tři. Ale už teď je jisté, že v olympijském výběru nebude poměr hráčů padesát na padesát, protože nám jich v posledních dvou letech hodně odešlo do NHL. Každopádně bych si přál, aby na hrách startoval co největší počet hokejistů z extraligy.

Martin Ručinský si po finále v Německu vzpomněl na ~strašák~ Světového poháru z roku 1996, kde sice hrálo mnoho skvělých hokejistů, ale národní tým propadl. Zřejmě budete chtít pokračovat spíš v modelu z Nagana…

- (Augusta se opět směje.) Hráči si vzali ponaučení a uvědomili si, že pokud chtějí reprezentovat, musejí na čtrnáct dní hodit všechno ostatní za hlavu. Soustředit se jenom na hokej, hrát pro svého kamaráda, pro mančaft… Byla to dobrá škola a neúspěch nás poučil. Začali jsme konečně hrát jako tým, a to se nám mnohokrát vyplatilo.

Cítíte nějaké vnitřní chvění?

- Je to ještě daleko, osm měsíců… Nervozita se samozřejmě časem dostaví, ale já bych si jen přál, aby byli všichni hráči zdraví a patnáctého února mohli v pohodě nastoupit k prvnímu zápasu. A také abychom z hokejového turnaje odjížděli až úplně poslední.

Kolikrát se pojedete podívat do zámoří?

- Minimálně dvakrát do konce roku. Společně s Františkem Černíkem a Jindřichem Mickou chceme vidět hráče v akci, ale také si s nimi popovídat.

František Černík říkal, že na rozdíl od Američanů, Slováků nebo Finů neplánujete žádné letní soustředění. Upřímně řečeno, neuvítal byste ho?

- Hráči budou mít svůj kemp a já se na ně přijedu podívat. Jsou to zkušení borci, mají své zvyklosti a pro nás bude nejdůležitější, jak se jim bude dařit v NHL do 22. prosince, kdy je poslední termín nahlášení olympijské nominace.

- Osm jmen je daných, ale třeba brankář Dominik Hašek ještě neřekl poslední slovo…

Jeho agent Rich Winter tvrdí, že Hašek pokračovat bude, a to je rozhodující.

A co Petr Svoboda?

- Myslím, že účast Petra Svobody je záležitostí Ivana Hlinky jako generálního manažera. Nevidím v tom problém. Jenom aby byl Petr zdráv, protože je to osobnost, kterou by každý trenér rád v mužstvu měl.

Datum vydání: 11.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Colorado odvrátilo hrozící katastrofu
Tomáš Vlasák se upsal Švýcarům
Straku čeká trénink i svatba
New Jersey propadlo v Coloradu
New Jersey deklasovalo Pittsburgh
Češi mají titul I REKORD

Novější články z této rubriky:

Spokojený Augusta: Byla to dobrá škola
ROSU láká olympiáda i mistrovství světa
Vladimír Vůjtek si v národním dresu užívá
Šindel se stěhuje na Kladno
Štefl: Ve Vsetíně je klid
NIKOLOVA FINSKO nezklamalo