Úvod | Super (rubriky)

Zídky, které rozkvetou

Máte zahradu vhodnou leda tak pro kamzíky? Žádný problém. Naopak, buďte rádi! Aspoň se při její úpravě vyřádíte. Zahrady na svažitém pozemku jsou totiž mnohem zajímavější než v rovině. A aby se na nich, kromě kamzíků, mohli pohybovat i lidé, pomohou vám tzv. suché zídky. Jsou-li dobře postavené a pěkně osázené rostlinami, působí velmi efektně a stávají se opravdovou okrasou zahrady.

Proč suché? Říká se jim tak proto, že jsou stavěny nasucho - bez spojovacího materiálu, jakým je třeba malta nebo beton. Ve skutečnosti ale nejsou vůbec suché, naopak dokáží stále držet vlhkost.

Hold kamenům Stavba suché zídky není složitá. Stačí mít po ruce pěkné kameny, dobrou zeminu, vhodné druhy rostlin a samozřejmě chuť do práce. Nízké zídky do 30 cm nepotřebují žádné základy. U vyšších, do 60 cm, se zapustí jedna vrstva kamenů do země asi do hloubky 20 až 25 cm. Pro spodní část se může použít i odpadový kámen, kusy cihel nebo betonu, protože tento stavební materiál nebude vidět. Ve vyšším výškovém rozdílu bychom měli vybudovat dvoustupňové zídky, mezi nimiž vznikne terasa široká nejméně 70 cm. T a se samozřejmě také osadí rostlinami. Když jsou základy hotové, přineseme pečlivě vybrané přírodní nebo nahrubo opracované kameny, nejlépe pískovec nebo vápenec, a začneme je pokládat do vrstev, ať pravidelných nebo nepravidelných. Při stavbě jen musíme dbát na to, aby se kameny vzájemně vázaly a měly mírný sklon do svahu. S každou jejich další vrstvou ustoupíme o 4 až 5 cm dozadu. Tím docílíme lepší stability a stéká ní deště do spár. V některých místech spáry ponecháme větší a do nich vysadíme trsy rostlinek. Následující vrstva kamenů musí bezpodmínečně přemostit pod ní ležící svislou spáru, aby se zamezilo naplavování zeminy. Další zásadou úspěchu je pečlivě připravená zemina, kterou se zasypávají jednotlivé vrstvy kamenů včetně spár. Připravíme ji snadno ze zahradní půdy, kterou vylehčíme drobným štěrkem a vylepšíme vyzrálým kompostem v poměru 3:1:1.

Pravá ozdoba A nyní přijde na řadu nejradostnější práce - výběr a výsadba rostlin. Neprohloupíme, když je začneme vysazovat už během stavby zídky při ukládání kamenů, protože v takovém případě se kořeny dobře rozloží a rostli na se pěkně usadí. Jestliže je vysazujeme až dodatečně, tak je napřed zapotřebí ze spár zeminu vyškrábat, do vzniklé proluky opatrně vysadit sazenice a teprve pak rostliny zasypat a kvalitní půdou přitlačit.

Kaskády Pro suché zídky vybíráme především ty druhy rostlin, které vy tvářejí kvetoucí polštáře. Vysazují se do spár až ve vyšších vrstvách kamenů a také na korunku zídky. Za čas se rozrostou do nádherných barevných kaskád.

Na slunce Pro slunné polohy je z pestré palety skalniček uvedeno jen několik druhů. Patří sem především huseník s drobnými bílými, růžovými a červenými květy. Z karafiátů se doporučuje pěstovat hvozdík sivý s růžovými květy a hvozdík pýřitý, který kvete růžově, bíle i tmavočerveně a působí velmi efektně. U lomikámenů je výběr nesnadný, neboť existuje celá plejáda druhů, odrůd i forem. Do spár mezi kameny jsou přímo určené netřesky, vyznačující se růžicemi hustých listů. Také tučnolisté rozchodníky jsou cennými, ne náročnými skalničkami, vyžadujícími písčitou půdu se sluncem. Plaménka ~floxík~ je oblíbená skalnička, která vytváří husté polštáře poseté bílými, růžovými, červenými a modrofialovými kvítky. Rozrazil klasnatý každého jistě okouzlí svými klásky zářivě modrých kvítků. Výborně se mu daří na koruně zídky. Nesmí se zapomenout ani na stálezelený polokeřík štěničník, který bohatě kvete bíle. Výbornou skalničkou jako stvořenou pro zídky je tařice se záplavou žlutých květů. Také tařička je vděčná, protože tvoří polštáře, bohatě kvete a pod bílými, růžovými, červenými a fialovými květy nejsou její listy ani vidět. Krásně se vyjímá zvonek karpatský a lžičníkolistý. Další zvonek s názvem dalmatský kvete celé léto drobnými fialovými zvonečky hvězdicovitého tvaru.

Do stínu Do polostínu nebo na stranu odvrácenou od slunce můžeme pro suchou zídku vybrat cymbalarii zední, demnivku žlutou a některé druhy lomikámenů. Pro tuto polohu je také vhodná trávnička, která tvoří malé husté kopečky úzkých lístků. Nesmí se zapomenout ani na kapradiny, například sleziník červený, který dorůstá výšky jen 10 až 25 cm.

A teď se už můžeme těšit na rozkvetlou zídku a na její hosty - motýly a včely a doufat, že se v ní zabydlí i ještěrka.

Datum vydání: 3.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Pěnišník je světák
Žijí s námi miniatlas
Řebčík hazardní květina
Smilek se snoubí s plesnivkou

Novější články z této rubriky:

ZÁHONY BEZ CHEMIE aneb Rostliny, které léčí půdu
Aby mrkev chutnala
Rostliny po sklizni chtějí ošetřit
Rozzáří zahrádku
Důležité rady
Recepty