Úvod | Super (rubriky)

Jak se chovají naši politici

Čím nám jdou příkladem?

Nejčastěji žalovaným politikem je Miloš Zeman, který kvůli svým výrokům čelil za posledních deset let nejméně desítce žalob, naopak nejčastěji žalujícím je Milan Uhde, který proslul zejména řadou soudních sporů na ochranu osobnosti, většinou s médii

Politici nám ve svém jednání mohou být těžko vzorem. Lžou, nadávají si, urážejí se, neplní sliby... Není pak divu, že se podobně chovají i občané naší země. Připomeňme alespoň některé případy velikášských výroků. Miloš Zeman kdysi tvrdil, že do krachujících bank nevložíme už ani korunu, Václav Klaus zase prohlásil, že v roce 2000 bude v ČR průměrný plat 20 000 korun.

Osočení...

Osobní výpady nejsou mezi politiky rovněž ničím výjimečným. Dokonce ani u našeho prezidenta. V červenci 1998 například Václav Havel řekl, že ~si na rozdíl od stomatologa Macka~ myslí, že jeho postup při sestavování vlády je správný. Miroslav Macek na to reagoval na tiskové konferenci slovy: ~Takové věty samozřejmě od kulisáka Havla očekávám. Známý je i výrok Václava Havla na adresu Vladimíra Mečiara o tom, že trpí paranoiou. Miloš Zeman zase na tiskové konferenci v červenci 1999 prohlásil: ~Došel jsem k názoru, že novináři jsou hyeny a že je zapotřebí je zničit ohněm a mečem.~ ~Fekálie~, ~debil~, ~impotent~, ~žumpa~, ~nevzdělanec~, ~vyžírka~, ~idiot~, to jsou výrazy, jimiž Miloš Zeman častoval při různých příležitostech zejména neúspěch kandidátů v komunálních volbách.

...a omluvy

Politici ne vždy respektovali po nepravdivých či urážejících výrocích rozhodnutí soudu o omluvě. Sami od sebe se omlouvali jen výjimečně. Teprve v poslední době se snad věci začínají měnit. Uvádíme některé případy, jak to bylo s omluvami politiků.

MILOŠ ZEMAN

• V roce 1997 uvedl na adresu poslance Josefa Wagnera, že po vyloučení z ČSSD usiloval o vstup do KSČM. Zeman nejdříve ignoroval výrok soudu a musel za to zaplatit pokutu 20 000 korun. Nakonec se Wagnerovi po více než třech letech omluvil.

• V dubnu 1998 označil privatizaci Knižního velkoobchodu Miroslavem Mackem za jednoznačné tunelování. Proběhl soud a Zeman po dvou letech na své náklady zveřejnil písemnou omluvu Mackovi v reklamním čase v televizi Nova.

• V roce 1999 uvedl, že ministerstvo zahraničí uzavřelo za působení Josefa Zieleniece na 60 smluv, které zajišťovaly ministrovi jeho kladnou prezentaci. Na počátku minulého roku se za to Zieleniecovi omluvil ministr zahraničních věcí Jan Kavan a Zeman se k omluvě připojil.

ZDENĚK ŠKROMACH

• Vloni prohlásil, že se Václav Havel možná zajímá o ekonomickou kriminalitu proto, že se vyšetřování dotýká jeho okolí. Když se Hrad ohradil, rychle se omluvil.

VÁCLAV KLAUS

• Letos v únoru řekl o cestě Petra Pitharta na Kubu, že její výsledek byl nulový. Po návratu vězněného Pilipa a Bubeníka označil Klaus své prohlášení za chybné a omluvil se.

Datum vydání: 3.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Veřejnosti vstup zakázán!
Lázně lákají prezidenta Tatarstánu i moskevského primátora
BECHEROVKA - Tunel končí pod Hradem?
Soudkyně podnikala S OBHÁJCI
Superagent Iráku
Ministři ignorují závěť Hany Benešové

Novější články z této rubriky:

Jak poznat živé islámské bomby?
Muslimové trnem v oku křesťanů
Poslanec EU: Česká vláda NECTÍ ZÁKONY
Železný se vrátil na Barrandov!
ČNTS si zaplatila za ~likvidaci~ Železného?
Právník je v cele sám