Úvod | Super (rubriky)

Jez jen polovinu!

Vyhlaste válku sádlu!

Ujasnili jste si již v minulých dílech, zda potřebujete a chcete zhubnout, a začali jste pracovat na zmapování svých chyb? Prohlédněte si své záznamy a zamyslete se, zda nejíte velké množství jídla, či máte nesprávnou skladbu nebo špatný režim jídla. Jste celodenní uždibovač, nebo jíte vždy, když jste ve stresu či naopak k umocnění pohody?

Určitě jste nějakou chybu odhalili a my budeme v našem seriálu postupně pracovat na jejich odstraňování. Zapisujte tento týden ještě vše, co vložíte do úst, a pokuste se uvědomit si akt jídla. Zkuste se na jídlo soustředit, nedělejte při jídle tisíce jiných činností. Jezte pomaleji, než jste zvyklí, vychutnejte si jídlo plnými doušky. První sousta vychutnáte, další jíte už stejně jenom ze setrvačnosti. Toto všechno by vás mělo přivést ke snížení množství jídla. Zkuste metodu JJP - jez jen polovinu toho, co jste byli zvyklí. A tak k snídani místo 2 rohlíku si vezměte jeden, v práci když jste automaticky snědli, co vám naložili na talíř, si raději dopředu řekněte pouze o 2 knedlíky. Upravte si hezky jídlo doma na talíři, aby lahodilo i oku. Pokud jste byli odmala zvyklí jíst jako o závod, pokuste se jíst občas hůlkami nebo alespoň levou rukou. Pokud vás to nutí ze zvyku si naložit plný talíř, používejte talíře menší.

Heslo tohoto týdne

Jíme pomalu, a tudíž méně, což by vás mělo přivést zhruba k úbytku půl až kg za týden. V našem seriálu se s vámi budou dělit o zkušenosti hubnoucí, kteří absolvovali kursy snižování nadváhy společnosti STOB. Dnes dáme slovo Jardovi, který je typický hubnoucí našeho národa. Měří 184 cm a od dob mládí, kdy vážil 62 kg, to dotáhl na více než dvojnásobek V 52 letech vážil 130 kg. Dosáhl toho jednak jojo efektem - nasadil dietu, zhubl 5 kg a přibral 10 kg a dále typickým způsobem co rok to kilo či dvě navrch. Dnes váží 118 kg.

Zkušenosti Jardy

~Hubnu již pár měsíců. Naučil jsem se si sestavit jídelníček, který mi chutná a je energeticky nižší. Je pravda, že zpočátku se mi do zapisování nechtělo. Dnes musím říci, že kdybych zpočátku nezapisoval, a to hned bezprostředně po jídle, nezhubnul bych. Až při zapisování jsem si uvědomil, že např. moje ochutnávání při vaření, zvláště pokud to bylo něco, co miluji, vydalo za celý oběd, že při práci do noci jsem si nejen drobil do počítače, ale zkonzumoval jsem nevědomky, vždy když jsem hledal omluvu pro přerušení práce, velké množství oříšků, chipsů, sušenek apod. Při pracovních večeřích při rušném jednání jsem stejně množství jídla, které jsem zkonzumoval, ani nevnímal. Teď už s jídlem tak nehazarduji, řídím se dle moudrosti Číňanů, kteří bytostně vychutnávají ihrstku rýže. Do vínku je nám dána hromada jídla. Když ji dojíme, umřeme.~

Datum vydání: 2.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Dopřejte dětem pohyb!
LUNÁRNÍ KALENDÁŘ
Zhubnout? To nikdy nedokážu.
LUNÁRNÍ KALENDÁŘ
Chcete být štíhlí? Cvičte!

Novější články z této rubriky:

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
PROSKURNÍK si zaslouží náš dík
Máte smysl pro humor?
Naložená kvašená ZELENINA
Pomůže mi jitrocel,
Chraňme si svou kůži