Úvod | Super (rubriky)

Souboj mažoretek v Hradci nad Moravicí

Místo Beethovena břeskné pochody

/HRADEC NAD MORAVICÍ/ Štíhlé, dlouhonohé krásky, řízná hudba a perfektní choreografie jistě potěší v sobotu a neděli návštěvníky Hradce nad Moravicí. Na zámku, kde se každoročně koná mezinárodní hudební festival Beethovenův Hradec, se utkají skupiny mažoretek v moravskoslezském kvalifikačním poháru o vítězství a zároveň cestu na Mistrovství Evropy 2001, které bude letos ve Velké Británii. Po slavnostním zahájení v sobotu ve 14.30 hodin začne soutěž v pochodovém defilé před Městským úřadem. Přihlášeno je téměř 25 skupin z Moravy a Slezska, kterým bude vyhrávat do kroku Hradecký dechový soubor. Pastva pro oči bude pokračovat i večer ve Velké dvoraně Červeného zámku, kde se během galavečera uskuteční soutěže jednotlivkyň a malých formací (dvojice, trojice). Jako zlatý hřeb programu je připraveno vystoupení Denisy Papežíkové a soutěž o titul Miss mažoretka 2001. Milovníky náročných choreografií potěší nedělní program, který začne již v 9 hodin soutěží ~pódiovek~ na zámeckém nádvoří. Odpoledne budou vyhlášeny výsledky soutěže v jednotlivých kategoriích a vítězky se předvedou ve finálové exhibici. Volné chvíle můžete v Hradci nad Moravicí vyplnit návštěvou jednoho z našich nejkrásnějších novodogotických zámků. První knížecí hrad v těchto místech vybudovali již v 11. století Přemyslovci. Přemysl Otakar II. zahájil výstavbu nového gotického komplexu, který dostal po třicetileté válce renesanční podobu. U čtyřtraktového sídla byly zřízeny zahrady, lesopark a chovný rybník Pilař. Po požáru v roce 1796 byl zámek opraven v duchu empíru. Mezi prvními hosty po renovaci tu pobýval světoznámý skladatel Ludwig van Beethoven (1806 a 1811). V roce 1828 uvítal Hradec nad Moravicí geniálního virtuosa Nicola Paganiniho a v letech 1846 a 1848 skladatele Ference Liszta. Druhá polovina 19. století přinesla zámku novogotickou etapu proměn, díky níž vznikly hospodářský Červený zámek a Bílá věž. I nadále se zde střídaly význačné osobnosti, např. Josef Mánes. K oncem 50. let 20. století byly v Červeném zámku otevřeny restaurace, hotel a koncertní síň. Prohlídkový okruh jeho interiérů trvá zhruba 75 minut. Galerie nabízí skvosty původní zámecké obrazárny. Nechybí ani samostatné historické expozice. Za prohlídku určitě stojí ipamátník L. van Beethovena a F. Liszta.

Provozní doba: IV a X - So, Ne, svátky 9 - 16 hod. V až IX - Út až Ne 9 - 17 hod. poslední prohlídka v uzavírací dobu

Speciální nabídka: průvodcovské služby v angličtině a němčině, prohlídky mimo návštěvní dobu (příplatek 100 %)

Vstupné: mažoretky: 20/5 Kč zámek: 50/35 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné 150 Kč

Ubytování: autokemp Hradec (tel. 0653/783114) turistická ubytovna (tel. 0608/720 468)

Stravování: U královny Kunhuty (v bráně Červeného zámku), letní hospoda U Záviše, stylová restaurace v autokempu

Doprava: příjezd po silnici č. 57 vlak z nádr.Opava východ cca 16 minut (10 Kč), autobus z aut. nádr.Opava cca 18 min. (11 Kč)

Informace: mažoretky: Městské informační centrum, tel. 0653/784 090 zámek: Správa zámků Hradce nad Mor.a Raduně, tel. 0653/783 444 e-mail: zamek.hradec@iol.cz

Datum vydání: 1.6.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Jděte Prčice!
Jak vypadá dnešní ŽEBRÁK
Máchův Bezděz ZAZÁŘÍ DO KRAJE
RUSALKA slaví narozeniny
Horníci se povinně léčili
TAJEMNÉ JESKYNĚ Bolkova Valašského KRÁLOVSTVÍ

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy