Úvod | Super (rubriky)

JOHNSON je pravý pistolník

Fenomenální světový rekordman bude ubytován na tajném luxusním sídle poblíž Prahy

/PRAHA/ Nejlepšího sportovce a atleta světa přezdívají všelijak. Eddie Murphy, Buster Keaton… Ale říkají mu také Texasský pistolník a tato přezdívka mu sedí nejlépe. Michael Johnson totiž na dráze sestřeluje soupeře kdy se mu zachce a pokud náhodou odchází poražen, nikdy se nesníží k tomu, aby svého přemožitele urážel. Zkrátka, aby ho obrazně řečeno střelil do zad. V životě i na dráze se americký gigant chová jako pravý muž a pro všechny milovníky atletiky je velkou poctou, že ho budou moci vidět na vítkovickém mítinku Zlatá tretra by Agrofert na vlastní oči. Johnson bude při svém dočasném pobytu v Čechách ubytován v luxusním sídle jen pár kilometrů za Prahou. Na následujících řádcích předkládáme několik střípků ze života krále světové atletiky…

Popravená střeva

Umíte si představit Američana, který by se nerad ~ládoval~ hamburgery a hot-dogy? Stěží. Šťavnaté párky koupající se v kečupu a hořčici jsou jedním ze symbolů zaoceánské velmoci a muž s raketovýma nohama Michael Johnson byl jimi odkojen. Na olympiádě v Barceloně v roce 1992 patřil k největším favoritům v běhu na 200 metrů. Jenže neodolal pokušení a při procházce večerním městem se zastavil u stánkaře. Páreček předtím zřejmě opálený horkým španělským sluncem zlikvidoval Johnsonovy vnitřnosti a místo radosti nad medailí trápila černošského běžce střevní infekce. Johnson si však extempore za další čtyři roky na domácí půdě v Atlantě vynahradil. T ři zlaté medaile na mistrovství světa v Göteborgu (1995 - pozn.) ho vybídly k setkání s prezidentem MOV Juanem Antonio Samaranchem, aby jej požádal o změnu olympijského programu. Chtěl podobně jako ve Švédsku triumfovat ve dvoustovce i čtvrtce. Ještě předtím vše projednal s šéfem IAAF Primem Nebiolem. ~Pan Nebiolo má pro Johnsonovo přání pochopení. Myslím, že je ochoten Johnsonovi pomoci k zisku dvou zlatých medailí,~ prohlásil v Monte Carlu mluvčí IIAF Giorgio Reineri.

Vymazal Menneu

Před olympiádou v Atlantě forma tehdy osmadvacetiletého Johnsona stoupala. Měsíc před startem olympijského programu překonal v kvalifikaci amerických atletů dvanáct let starý světový rekord Itala Pietra Menney o šest setin sekundy. To nebylo všechno. Prvního srpna zakleklo do bloků olymypijské dvoustovky osm běžců. Z nejkratšího sprintu stáli vedle Johnsona také nadějný Ato Boldon z T rinidadu a Frank Fredericks z Nambibie. Pouhých 19 sekund a 32 (!) setin trvalo, než se Johnson přiřítil do cíle. Neuvěřitelné! Z předcházejícího času ubral 34 setiny sekundy a jestli existují mimozemšťané, byli právem zaskočeni. Stadion s 85 000 diváky skandoval jeho jméno, objevilo se srovnání s legendárním dálkařem Bobem Beamonem. Johnson jako první v historii získal dvakrát za sebou Cenu Jesseho Owense, což se v šestadvacetileté historii ankety nikomu nepodařilo.

Causa Bailey

Nabitá torontská hala SkyDome očekávala 1. června 1997 souboj o nejrychlejšího muže planety. Na stopadesátimetrové trati si to měli v ojedinělém duelu rozdat Kanaďan Donovan Bailey a jeho největší sok - favorizovaný Johnson. V sázce byla závratná suma 1,5 milionů dolarů určená vítězi. Nikdo z 25 000 přítomných nepochyboval, že určitě padne i další světové rekord P.Menney - 14,8 sekundy. Z velkého očekávání zbylo - jak to v podobných případech bývá - pouze obrovské zklamání. Bailey měl superstart. Vypálil jako čert a byl dokonce o dvě setiny rychlejší. Na padesátce ztrácel Johnson devět setin sekundy a zatímco na stovce ukázala Johnsonovi časomíra 10,63 s, soupeři 10,24 s. Po výběhu ze zatáčky začal Johnson kulhat. ~Postihly mě křeče v levém stehenním svalu. Už na začátku zatáčky jsem se necítil dobře, ale snažil se pokračovat. Jenže to bylo čím dál tím horší,~ vysvětloval zdrcený Michael. Odstoupení ze závodu však nahrálo Baileymu na smeč. ~Co od něj chcete? Vždyť je to jen kuře,~ zaútočil na Američana Bailey a dodal, že je to obyčejné holátko, kterému teče mléko po bradě. Johnson se zachoval jako pravý gentleman. ~Donovana jsem vždycky respektoval jako atleta. Bohužel, slovní výpad ukazuje, co je to za člověka. Víc o tom nechci hovořit,~ prohlásil, Johnson. Podobný případ se odehrál i v kvalikaci na 200 m vloni v Sacramentu. Všichni se třásli na souboj se světovým rekordmanem v běhu na sto metrů Mauricem Greenem, ovšem ani jeden závod nedokončil pro zranění.

Kde se zastavím?

V dalším období zažil Michael Johnson pád. Ze závodů se omlouval kvůli malé formě, byl zraněný, zkrátka se mu nedařilo. Ito však patří k životu sportovců. Angažoval se i na diplomatickém poli. Otevřeně protestoval proti zkrácení dopingových trestů ze čtyř na dva roky. ~Nesouhlasím s tím, čtyřletý zákaz byl mnohem účinnější. Takové potrestání se mi líbilo, protože atlet, který dopoval, se nestihl zúčastnit olympijských her. Teď můžete dostat distanc a klidně závodit na dalších hrách. Je to vážně krok zpět a vrací to atletika tam, kde jsou jiné sporty,~ vysvětloval. Michael se však víry ve velký comeback nikdy nevzdal a usilovně trénoval. Ze všech sil se opět dostával nahoru. Jeho další grandiózní úspěchy jsou toho jasným důkazem. Všechny pochybovače smetl ze stolu už na mistrovství světa v Seville v roce 1999.

Datum vydání: 30.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Hlinka se vrátil domů
Dušan Uhrin začne čistkou
Roman Vonášek: Byl to horor
Jirout unikl ze spárů ČARODĚJKY
Šampionka pod sprchou
Slávisté: Petra Fridricha neošidíme!

Novější články z této rubriky:

FARDA se na střídačce třese jako osika
Vondráčkové se líbí Rosický a Nedvěd
Podle Štefánkové vyhrajeme o vous
Co říkají slavní o baráži Belgie - Česko
»EL PIBITO« - TO JE OPRAVDU nový Maradona
Diana Kobzanová by se za hokejistu nevdala