Úvod | Super (rubriky)

Klávesnice je velice důležitá

Stěží si dokážeme běžný počítač představit bez klávesnice. O to více bychom o ni měli pečovat. Časem se do ní dostane jemný prach, někdy i jiné nečistoty - nejen tehdy, když nad ní uživatelé vesele jedí. Odborníci vědí, že v takovém případě je nejlépe klávesnici obrátit a vyklepat. Může se však stát, že mezi klávesy pronikne ivoda. Pokud je čistá a nelepkavá, postačí klávesnici odpojit a nechat vyschnout - nikoli příliš blízko u zdroje tepla. Horší však je, když se na klávesnici vylije něco lepkavého. Co pak? Zkuste teplou vodu s troškou saponátu. Podobně můžete čistit omšelé klávesy. Pokud dospějete k názoru, že vám tato pomocnice dosloužila, kupte si novou - stojí pár stovek. Dražší je tzv. ergonomická klávesnice, která má jakousi prohnutou podobu a bývá širší, takže poloha rukou při psaní je pohodlnější, snáze se píše. Novinkou jsou klávesnice multimediální - například typ Chicony KB 9885 za pouhých 600 Kč či luxusní Microsoft Internet Keyboard Pro za dvě tisícovky. Zmíněné klávesnice mají četná doplňková tlačítka sloužící k ovládání periferií a spouštění nejvíce používaných programů. Pak postačí stlačit doplňkové tlačítko, namísto aby uživatel - někdy pracně a zdlouhavě - hledal v menu svoji oblíbenou aplikaci.

Uvádíme klávesové zkratky (kombinace), kterými lze za pomoci klávesnice jaksi kouzlit: CTRL +N (zkratka anglického New) = Nový soubor, CTRL + S (Save) = Uložit, CTRL + P (Print) = T isk souboru, CTRL + O (Open) = Otevření souboru, CTRL + C (Copy) = Kopírovat, CTRL + X = Vyjmout, CTRL + V = Vložit, CTRL + Z = Zpět, ALT + 4 = Uzavřít program, ALT + TAB = Jiný program. Jistě znáte i význam velice důležitých dvou kláves: ENTER znamená zelenou pro vámi nastavenou funkci a zahajuje její provedení. Protipólem je pak klávesa ESC (z Escape = Únik). Jejím stiskem zrušíte krok, který jste už hodlali udělat. My vám můžeme jen přát, aby jste ESC používali co nejméně!

Kdo se s počítačem NEPŘÁTELÍ?

Nejen pro ty čtenáře, kteří si svůj život nedokáží bez počítače už ani představit, může být zajímavý následující přehled. Agentura DEMA zjišťovala, kolik procent občanů s počítačem vůbec neumí pracovat. V ČR to bylo celých 38,5 procenta, z toho 38 % mužů, o jedno procento více žen. Samozřejmě nepřekvapí, že počítač je něčím záhadným většinou pro lidi dříve narozené. V íce však už ukazuje následující tabulka:

Věk: počítač neovládá

60 a více let 77 %

45 - 59 36 %

30 - 44 24 %

25 - 29 27 %

18 - 24 15 %

Vzdělání: počítač neovládá

Základní a nevyučen 86 %

Bez maturity 64 %

S maturitou 18 %

Vysokoškolské 11 %

Datum vydání: 30.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

INTERNET OBEPÍNÁ SVĚT
Víte, na čem pracujete?
Nepodceňujte hluk přístroje
Škodí počítač dětem?
Včera začal v Praze důležitý veletrh
CeBIT překonal rekordy

Novější články z této rubriky:

Malý internetový slovník