Úvod | Super (rubriky)

INTERNET OBEPÍNÁ SVĚT

Do poloviny 20. století byly možnosti předávání nových informací velmi omezené. Teprve rozvoj výpočetní techniky v posledních letech položil základy pro masové rozšíření informačního média zvaného Internet. Magicky znějící slůvko vzniklo spojením a zkrácením anglických termínů International netw ork - mezinárodní síť. Zapojme počítače tak, aby byly schopny předávat si data a máme počítačovou síť. Postupem času ovšem zjistíme, že narůstá potřeba dat mimo tuto síť a nezbude nic jiného než onu počítačovou síť spojit s jinými. Vznikají národní sítě. Jejich spojením dostáváme mezinárodní síť - Internet.

Začátek v Británii

Principy takovéto sítě rozpracovaly začátkem šedesátých let 20. století organizace RAND a univerzity MIT a UCLA. Na těchto principech byla v roce 1968 postavena první testovací síť v Národní fyzikální laboratoři ve V elké Británii. Krátce poté se agentura ARPA (Advanced Research Projects Agency) rozhodla financovat obdobný, avšak větší a ambicióznější projekt v USA. Uzly této sítě tvořily tehdy vysoce výkonné superpočítače. Koncem roku 1969 vznikl systém ArpaNet. Měl čtyři uzly, které tvořily čtyři superpočítače, jejichž hlavním posláním bylo sdílet výpočetní prostředky. ArpaNet se postupně rozrůstal. V roce 1971 měl 15 uzlů, v roce 1972 ještě o dvaadvacet více. V průběhu druhého roku provozu ArpaNet se ovšem stalo něco, co nikdo z tvůrců této sítě nečekal: Uživatelé začali síť používat stále více na posílání zpráv a ke komunikaci, přičemž sdílení výpočetních prostředků bylo postupně potlačeno. V roce 1991 vzniká předchůdce WWW služba GOPHER.

Miliony na síti

Roku 1992 je do této sítě sítí připojena ČSFR, zároveň počet uzlů překročil milion. V tomtéž roce je vyvinut standard WWW. Zatímco v říjnu 1989 bylo ve světě 160 tisíc uživatelů Internetu, v roce 1998 se počet odhadoval na 60 - 90 milionů. Díky Internetu ztrácejí původní smysl pojmy jako vzdálenost, čas a rychlost. WWW stránky umožňují prohlížet si texty, obrázky, videa nebo animace, ke kterým bychom se jiným způsobem vůbec nedostali. WWW stránky, přístupné všem uživatelům Internetu, jsou většinou bezplatné, pouze za některé speciální služby musí uživatelé platit. Použitím e-mailu můžeme kdykoli rychle poslat dopis osobě třeba na druhé straně zeměkoule. Komu by se zdála ikomunikace pomocí e-mailu příliš pomalá, má možnost si s přáteli popovídat pomocí tzv. chatu. Při ~chatování~ uživatel píše na počítači text, který se okamžitě zobrazuje druhé osobě. Ta může být například na poušti v Africe, ~chatovat~ spolu mohou i celé skupiny.

Datum vydání: 30.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Víte, na čem pracujete?
Nepodceňujte hluk přístroje
Škodí počítač dětem?
Včera začal v Praze důležitý veletrh
CeBIT překonal rekordy
Illustrator 9.0 CZ přichází

Novější články z této rubriky:

Klávesnice je velice důležitá
Malý internetový slovník