Úvod | Super (rubriky)

Šebrle snu příliš nevěřil

/PRAHA/ Šťastný úsměv hrál na tváři Romana Šebrleho, když spolu s Tomášem Dvořákem a trenérem Váňou vystoupil z letadla, které včera krátce před polednem dosedlo na plochu ruzyňského letiště. Měl důvod. V neděli se nesmazatelně zapsal do historických tabulek i do paměti celého atletického světa poté, co v rakouském Götzisu překonal bájnou hranici 9000 bodů. Hned na letišti se čerstvý světový rekordman dočkal gratulace od ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, vzápětí přispěchala manželka Eva s kyticí a polibkem. ~Když jsem do Rakouska odjížděl, měl jsem sen o mimořádném výkonu, ale abych řekl pravdu, moc jsem mu nevěřil. Hodně mě povzbudilo, když jsme do Götzisu přijeli a v hledišti vlála spousta českých vlajek s číslem devět tisíc,~ popisoval přivítání v tradiční desetibojařské baště. Vstup do soutěže mu vyšel fantasticky. Na stovce si vyrovnal osobní maximum, po dálce na světelné tabuli svítil u jeho jména výkon 811 cm. ~Po prvním dnu jsem tušil, že bych mohl světový rekord ohrozit. Po překážkách, disku a tyči jsem tomu ale pomalu přestával věřit. Vypočítali jsme, že na překonání devíti tisíc bodů musím v oštěpu přehodit sedmdesát metrů a patnáctistovku zaběhnout pod 4:25:15. V duchu jsem se tomu pousmál,~ líčil Šebrle své pocity před dvěma posledními disciplínami. Za několik desítek minut však třetím pokusem poslal oštěp za kýženou hranici a k zápisu do historie mu chyběl jediný krok, dlouhý 1500 metrů. ~Bál jsem se, abych nepřepálil začátek a potom nevytuhl. Maďar Zsivóczky ale závod výborně rozběhl a přesně trefil čas, který jsme měli vypočítaný,~ pochválil svého soupeře.

Únava a nadšení

Po fantastickém výkonu v závěrečné patnáctistovce a výrazném zlepšení osobního rekordu už jen mohl přijímat gratulace od soupeřů. ~Lobodin a Magnusson mě objímali a málem brečeli, pogratulovat přišel i Nool. Cítil jsem hroznou únavu, ale obrovskou radost,~ popisoval světový rekordman. Povedl se mu ojedinělý kousek, výkonem 9026 se na třicet bodů přiblížil součtu svých osobních rekordů. ~Třeba O´Brien měl součet osobáků o pět set nebo šest set bodů lepší, ale nikdy to nedokázal zúročit v jediném desetiboji. My jsme jiní, umíme překonávat osobní rekordy v samotném závodě,~ liboval si trenér obou desetibojařských hvězd Zdeněk Váňa.

Dvořák mu to přál

Malá oslava přišla na řadu ještě v Götzisu. ~Konal se závěrečný banket, kde jsme se sice napili, ale alkohol to nebyl. Jenom jsme potřebovali doplnit tekutiny. Na víc nebyl čas, ale určitě to ještě oslavíme,~ sliboval Šebrle, který na trůnu světového rekordmana vystřídal svého oddílového kolegu Tomáše Dvořáka. ~Romanovi jsem to moc přál, byl skvělý. Světový rekord se ale dá stále překonat a doufám, že jsem ještě neřekl poslední slovo,~ sdělil Dvořák. Příležitost k tomu určitě bude mít na světovém šampionátu v Edmontonu. ~Věřím, že budu Romanovi rovnocenným soupeřem a bude to závod nás dvou. A nenecháme si nikoho ze soupeřů do toho kecat,~ dodal Tomáš Dvořák. Ještě předtím se však oba desetibojaři představí před českými diváky. Již ve čtvrtek se postaví na start Zlaté tretry v Ostravě, v programu na letošní sezonu nechybí ani účast na Odložilově memoriálu a na mistrovství republiky.

Datum vydání: 29.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Obst už má dva soupeře
Jarabinský se dohodl s Baníkem Ostrava
Maier: Ve Vídni do padesáti?
Vltava patřila Primátorkám
Ritschelová se nebojí vůbec nikoho
Peruán se na poslední chvíli zranil

Novější články z této rubriky:

MARADONA SE ROZLOUČIL se slzami v očích
Lvíčata požene hlad po úspěchu
VOŘÍŠEK potřeboval pohodu
Brückner stíhá všechno
Cipro do Plzně, nebo...?
Baránek v Blšanech skončil!