Úvod | Super (rubriky)

Řebčík hazardní květina

Co mají řebčíky společného s hazardní hrou? Vysvětlení je prosté. Odborný název rodu řebčík zní Fritillaria a Fritillus a zároveň je to latinské pojmenování pohárku na hrací kostky. Tvar květu mnohých druhů právě takový pohárek připomíná.

Rodu královského

Nejznámější, snad díky své mohutnosti a množstvím květů, je řebčík královský. Jeho výsostným znakem je svazek listů připomínající chochol na vrcholu ananasu. Nejčastější jsou rostliny s červenooranžovými květy, žlutá odrůda je daleko vzácnější. Mají cibule velké přibližně jako jablko a připravme se na to, že při manipulaci s nimi ucítíme pronikavý zápach. Cibule se dělí a proto je každé čtyři roky raději rozsadíme. Nejvíc se jim zavděčíme střídáním místa. Sázíme je hluboko - 20 až 30 cm je nejvhodnější hloubka. Řebčík královský potřebuje mnoho živin, proto jej vydatně hnojíme v průběhu celé vegetace. Při výsadbě není dobré míchat různé barvy, naopak stejné zbarvení vysadíme v oddělených skupinách.

Kostky se nosí

Další nejčastěji pěstovaný řebčík je řebčík kostkovaný. Kdysi rostl na podmáčených loukách v Čechách, nyní bychom jej nejblíže mohli v přírodě nalézt ve východoslovenské nížině. Slováci mu říkají ~korunka strakatá~, což pěkně vystihuje tvar i kresbu květu.

Čemu dáme přednost?

Zahradnické firmy nabízejí pestrý sortiment krásných druhů. Ale pozor, některé řebčíky nejsou plně mrazuvzdorné a jsou určeny jen pro temperované skleníky sběratelů. Vždycky se proto při nakupování ujistěte, jestli ten vámi vybraný bude opravdu snášet klimatické podmínky vaší zahrady.

Vlastní pílí

Řebčík si můžeme snadno rozmnožit sami. Chce to ale co nejdříve po dozrání vysít semena na vlhký záhon. A pak se obrňme trpělivostí. Proč? Protože až po několika letech, nejčastěji po čtyřech, se potěšíme krásnými květy, připomínajícími malé lucerničky.

Datum vydání: 27.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Pěnišník je světák
Žijí s námi miniatlas
Smilek se snoubí s plesnivkou

Novější články z této rubriky:

ZÁHONY BEZ CHEMIE aneb Rostliny, které léčí půdu
Aby mrkev chutnala
Rostliny po sklizni chtějí ošetřit
Rozzáří zahrádku
Důležité rady
Recepty