Úvod | Super (rubriky)

Ušetříte na elektřině?

Právě před týdnem jsme na této stránce zveřejnili obsáhlou informaci o tom, že od 1. července se výrazně mění systém struktury plateb za dodávky elektřiny ze sítě nízkého napětí pro domácnosti a pro kategorii podnikatelský maloodběr. Týká se to asi 5,3 milionu odběrných míst. Od čtenářů jsme obdrželi různé dotazy, na nejčastější stručně odpovídáme.

Velkou roli při placení hraje hlavní jistič před elektroměrem. Co to je? (Petr V., Tábor)

- Jistič je zařízení, které omezuje množství odebíraného proudu - třeba v domácnosti či kanceláři. Rozložíte-li si spotřebu elektřiny rovnoměrněji po celý den, nemáte tak velký nárok na odběr ve stejném čase jako třeba domácnost, ve které současně zapnou pračku, televizor, myčku a vařič.

Jak zjistím hodnotu svého jističe? (Božena Š., Kladno)

- Proudovou hodnotu hlavního jističe před elektroměrem na něm uvádí výrobce. Více se dozvíte na kontaktním středisku pro vás příslušné energetické společnosti, jejíž adresu a telefonní kontakt najdete na faktuře za odběr elektřiny. Tam vám také rádi poradí, jak velký jistič bude ve vašem případě nejvíce ekonomicky výhodný, abyste neplatil zbytečně peníze navíc.

Týkají se mě změny, pokud nemám jistič? (Jiří H., Brno)

- Nikoliv. Pokud máte pouze vypínač nebo tavné pojistky, bude vám dodavatel účtovat stálý měsíční plat (paušál), odpovídající hodnotě jističe 235 ampér. Totéž platí, pokud máte před elektroměrem nainstalován hlavní jistič, jehož jmenovitou proudovou hodnotu nelze zjistit.

Bude nějaké kontrola jističů? (Ivo P., České Budějovice)

- Ano, může ji provádět dodavatel elektřiny. Pokud zjistí, že jistič nesplňuje technické normy, musíte jistič vyměnit na svoje náklady.

Kolik stojí nový jistič? (Vladimír Z., Velké Meziříčí)

- Kolem 800 Kč. Pokud instalaci svěříte odborné firmě, zaplatíte nejvýše 2000 Kč, samozřejmě včetně ceny nového jističe.

Kde se mohu detailněji seznámit s ceníkem nových tarifů? (Alena R., Ostrava)

- Na jednotlivých regionálních energetických společnostech, můžete ho i stáhnout z internetových stránek Českého sdružení rozvodných energetických společností - www.cres.cz.

Co se mi může stát, pokud se nebudu o nic starat? (Josef M., Praha)

- V podstatě nic. Jen se vám od července bude na faktuře automaticky objevovat nový název tarifu a případně upravený nový paušál či cena kilow atthodiny. Pokud se vám částka nebude líbit, můžete o tom informovat příslušnou energetickou společnost.

Datum vydání: 24.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Za bydlení ZAPLATÍME VÍC
Od 1. července můžeme ušetřit za elektřinu
ČS nabízí výhodné hypotéky
Vkladní knížku znal už Palacký
Penzijní fondy získávají důvěru
Okolo státní podpory stále není jasno

Novější články z této rubriky:

Na cesty se vydejte BEZ RIZIKA
Internet vás pojistí hned
ELEKTROMĚR ŠETŘÍ KORUNY
Bankéři zvou DO ZOO
Zájem o hypotéky stoupá