Úvod | Super (rubriky)

Slávisté: Petra Fridricha neošidíme!

Zlatý lincoln fotbalového mecenáše Borise Korbela se v nejbližších dnech stane majetkem sběratele

/PRAHA/ Čechoamerický podnikatel Boris Korbel byl velmi štědrý pán. Miloval fotbalovou Slavii Praha, jeho peněženka byla ve vztahu k červenobílému dresu bezedná, vážil si upřímnosti a ze své mocné pozice bosse nezapomínal ani na prosté fanoušky ~sešívaných~. Při odchodu z Edenu se rozhodl pro velkolepé gesto. Daroval per huba americký vůz značky Lincoln invalidnímu příznivci Petru Fridrichovi (55), který do dnešního dne nevynechal jediný zápas Slavie. Problém byl však v tom, že B. Korbel nenapsal žádnou darovací listinu, a tak lincoln už několik let stojí zaparkovaný v Edenu a po mozkové obrně postižený pan Fridrich se netroufne ozvat. V nejbližších dnech se ale jeho situace radikálně změní.

Ojetá škodovka

Fridrichovi se do Prahy přistěhovali v roce 1953. Bydlí ve Vršovicích, jen pár metrů od fotbalového stadionu. Petrově mamince, paní Marii, je už šestasedmdesát a nebýt její pomoci, syn by zřejmě skončil v ústavu. Druhý její syn Pavel (53) je naštěstí zdravý. Manžel a otec obou synů zemřel už před dvaceti lety, a tak není divu, že si maminka několikrát v životě sáhla až na samotné dno… ~To víte, jednoduché to nebylo. Ale každá správná máma udělá pro děti všechno, co je v jejích silách. Petr mě potřebuje, a když náhodou nemohu, pomůže mi Pavel. Jsme přece rodina a držíme pohromadě,~ svěřila se deníku Super Marie Fridrichová. O daru v podobě zlatého lincolnu samozřejmě ví, ale říká, že jim stačí ojetá škodovka… ~Něco jsem zaslechla, ale lidé toho napovídají. Brala jsem to spíš sportovně. Jsme obyčejní lidé a víte, ani sebevětší peníze mi Petra neuzdraví… Pan Korbel měl syna rád, řeknu vám, že to byl velmi ušlechtilý člověk,~ vypráví skromná stará žena. Fridrichovi vlastní vůz Škoda 120 oranžové barvy, jezdí jenom na chatu do V elimi, nebo s ním Pavel odveze bratra na Strahov, kde hraje Slavia ligová utkání. ~Petr si nenechá ujít žádné zápasy. Když jsme měli rozbité auto, jeli jsme taxíkem,~ pokračuje maminka.

Řeší se převod

Na Slavii se o K orbelově nevšedním gestu samozřejmě ví. Jenže už několik let se causa zvaná LINCOLN absolutně neřeší. Až teď! V ůz s automatickou převodovkou, se kterým se kdysi Boris Korbel proháněl Prahou, je majetkem společnosti Slavia Praha marketing, s. r. o., (jedním ze zakladatelů je právě B. Korbel), ale podle slov jejího nynějšího jednatele Vladimíra Adamce došlo při několika transformacích k zásadnímu omylu. Lincoln přešel do vlastnictví další společnosti SK Slavia Praha - fotbal, a. s. ~Jednatelem jsem se stal před dvěma lety a k tomuto kroku došlo dávno předtím. Od února letošního roku činovníky SK Slavia Praha, - fotbal, a. s., upomínám, aby dali záležitost kolem lincolna do pořádku a na příslušném oddělení policie jej převedli na naši, respektive Korbelovu společnost. V těchto dnech by se všechno konečně mělo vyřešit,~ vysvětlil momentální situaci V .Adamec a dodal: ~V žádném případě pana Fridricha neošidíme. O slibu pana Korbela víme a také ho splníme. Problém je jenom v tom, že Petr Fridrich nemůže řídit a o vůz mají zájem sběratelé. Rozhodli jsme se jej prodat a po administrativních záležitostech předáme celý výtěžek našemu nejvěrnějšímu příznivci, panu Fridrichovi.~

Zestárl…

K orbelův ~bourák~ sice už není nejmladší, ale dá se s ním jezdit naprosto v pohodě. Potřebuje pouze nové gumy, vyměnit pár popraskaných hadic a může vyrazit do ulic. Spíš se ale stane vzácným klenotem sběratelské sbírky. Jaká je jeho cena? ~Předpokládám, že za něj sběratelé zaplatí kolem jednoho sta tisíc korun, nicméně jeho užitná hodnota je daleko vyšší,~ odhaduje Vladimír Adamec. Včera jsme se telefonicky spojili i s rodinou Fridrichových. První chvíli nám paní Marie sice nevěřila, ale pak ze sebe radostí vyhrkla: ~Ježíšmarjá, se mnou to snad praští o zem. To snad ani není možné! Petr bude mít velikou radost, spravedlnost na světě přece jenom existuje!~ Na Fridrichovy se usmálo štěstí, přesněji řečeno, zlatý lincoln darovaný Borisem Korbelem se konečně, po mnoha letech, dostane ke svému novému majiteli. A vůbec nezáleží na tom, že jedna z největších fanouškovských legend za volantem jakéhokoliv vozu nikdy neseděla…

Leškova můra

Černá můra zvaná Lincoln trápila několik let i samotného generálního ředitele SK Slavia, Vladimíru Lešku... ~Vůbec nechápu, jak se auto mohlo ocitnout v registraci naší společnosti. My jsme ho v účetnictví nevedli a nikdo s ním samozřejmě ani nejezdil. Celní poplatky za vůz uhradila druhá strana, tedy Slavia marketing. Jsem velmi rád, že se finanční prostředky dostanou k Péťovi, protože jeho srdce bije pro Slavii. Bohužel, vše trvalo příliš dlouho, upřímně se omlouvám, ale zlý úmysl to určitě nebyl,~ komentoval letitou patálii ing. Leška.

Datum vydání: 23.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Nedvěd chce pistoli
Šťastný střelec touží po volném pádu
Kovarčík: S námi do fotbalu přijde POŘÁDEK
Atletika už je NAHÁ
Měl jsem proti sobě vrahy
Můj život s živlem

Novější články z této rubriky:

FARDA se na střídačce třese jako osika
Vondráčkové se líbí Rosický a Nedvěd
Podle Štefánkové vyhrajeme o vous
Co říkají slavní o baráži Belgie - Česko
»EL PIBITO« - TO JE OPRAVDU nový Maradona
Diana Kobzanová by se za hokejistu nevdala