Úvod | Super (rubriky)

Víte, na čem pracujete?

Bez moderních počítačů by dnešní vyspělá společnost nemohla existovat

V 70. letech se podařilo vytvořit ~mozek~ počítače z jediného obvodu - mikroprocesom. To umožnilo vznik mikropočítačů. Nejúspěšnější z nich zhotovili v roce 1976 dva mladíci-Wozniak a Jobs. Nazvali ho Apple II, inspiraci našli ve východní filozofii, kde apple (jablko) je symbolem dokonalosti. Za pár let se už prodávaly domácí počítače Atari, Sinclair, Commodore.

Premiéra PC

Americká IBM, největší počítačová firma na světě, vsadila na to, že mikropočítače se dají využít v administrativě, hospodářství i jinde. Utajeně vyrobila počítač IBM PC, přičemž PC (anglicky se čte pí sí) je zkratka anglického personal computer (česky - osobní počítač). Technickou část (hardware) vyrobila sama IBM. Na vývoj operačního systému (software), který vlastně počítač oživuje, však už neměla čas. Proto ho koupila od tehdy malé firmy Microsoft (čteno majkrosoft), kterou vedl Bill Gates. Ta vytvořila diskový operační systém DOS, který byl ~duší~ většiny PC ještě nedávno. Do prodeje se IBM PC vydal v roce 1981- ve velikostí krabice na stole.

Jablko nečekalo

Mnohem dražší byly přístroje konkurenční firmy Apple. Ta v roce 1979 představila počítač Apple Macintosh (čte se mekintoš), o osm let později mnohem vylepšený Macintosh II. Nebyly však kompatibilní (tj. nešly vzájemně propojovat, nemohly spolupracovat a zaměňovat se) s PC. Vedle příjemného vzhledu měly oproti PC i další značnou výhodu: Zatímco majitel PC tehdy musel pro různé operace zadávat poměrně komplikovaný anglický příkaz, uživatel applu si pouze vybral příslušný obrázek, kterému rozuměli lidé i bez znalosti angličtiny. Tento operační systém, který využívá grafické (obrázkové) uživatelské rozhraní (user interface), však po čase začaly používat i počítače PC. Zasloužilo se o to grafické rozhraní od firmy Microsoft - tzv. Windows (Okna).

PC vítězí

Firma IBM v roce 1985 dodala na trh miliony přístrojů PC AT. Byly mnohem rychlejší než původní PC a staly se základem obrovského množství kompatibilních počítačů. V současnosti je více než 90 procent vyráběných osobních počítačů typu PC. Oživuje je některý z operačních systémů Windows, což umožnilo práci s počítačem mnohem většímu počtu lidí než původní systém DOS.

NOTEBOOK na baterky

Přenosný počítač tvoří další generaci počítačů, je však zatím asi dvakrát dražší než kolegové trůnící na stole. Výhodou je hmotnost do 3 kg a možnost pracovat kdekoli - i na baterie.

PALMTOP do kapsy

Ovšem dokonce i notebooky jsou příliš velké a těžké pro některé účely. A tak v poslední době dostávají šanci počítače kapesní (palmtopy, handheldy). A co je nedůležitější - dají se bez problémů propojit s notebookem či se stolním PC a mohou přenášet data z jednoho přístroje do druhého.

Pracovní stanice

Tato nejvýkonnější skupina osobních počítačů se chlubí vysokým výkonem, operačním systémem UNIX (nekompatibilní se systémem PC) a vysokou cenou. Publikace Pavla Roubala Počítače pro úplné začátečníky (Computer Press, Praha), odkud jsme informace získali, zdůrazňuje, že pracovní stanice se používají tam, kde nestačí výkon klasických PC. Jedná se třeba o návrhy a konstrukce, obrovská množství dat, simulace fyzikálních a chemických jevů a podobné záležitosti. Nám však asi postačí počítač, který máme a dobře známe.

Datum vydání: 23.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

POČÍTAČ A NAŠE ZDRAVÍ
Jak pečovat O MYŠ
ENIAC měl rekordních 19 000 elektronek
V klášteře rozjímali o elektronice
Nový systém Windows přichází
Windows XP míří i k nám

Novější články z této rubriky:

INTERNET OBEPÍNÁ SVĚT
Klávesnice je velice důležitá
Malý internetový slovník
Nepodceňujte hluk přístroje
Škodí počítač dětem?
Včera začal v Praze důležitý veletrh