Úvod | Super (rubriky)

Chcete být štíhlí? Cvičte!

Ruku na srdce, milé dámy a pánové. Kdo z nás by nepotřeboval shodit nějaké to kilo? Základní pravidlo hubnutí je známé: snížit příjem kalorií a zvýšit Jejich výdej. Snížení energetického příjmu můžeme dosáhnout pomocí nejrůznějších diet, ke zvýšení výdeje však vede jen jedna cesta - pravidelný pohyb. Ne každý druh pohybu je však při hubnutí vhodný. Podle čeho tedy vybírat?

Posilováním se nehubne!

Posilování je samozřejmě při hubnutí důležité, nebol dokáže naši postav zpevnit a dát jí správný tvar. Tukové polštářky nám však příliš spalovat nepomůže, protože při něm zapojujeme jen málo svalů a celkový energetický výdej je tedy malý. Správná volba pro štíhlou linii je pouze tzv. aerobní pohyb - tedy pohyb, při kterém po dostatečně dlouhou dobu zapojujeme více svalových skupin, zapotíme se, zadýcháme a zvýší se tepová frekvence našeho srdce.

Jak svaly získávají energii

Když sval pracuje, potřebuje k tomu energii. A tu může získat několika způsoby. Na začátku pohybu spaluje svalová buňka zásoby tzv. makroergních fosfátů. To jsou látky, které dokáží velice rychle uvolnit energii, jejich zásoby však stačí maximálně na 20 sekund. Po této době tedy začne sval spotřebovávat glukózu - jednoduchý cukr rozpuštěný v naší krvi. Z něj už se energie nedá získat tak rychle, proto také např. maximální rychlostí nemůžeme běžet déle než 20 sekund. Asi po dvou minutách už glukóza nestačí a ke slov přichází složitý cukr glykogen. Jeho zásoby máme uloženy ve svalech a játrech, ani ony nám však nevystačí věčně. Po 12. minutě pohybu lak přichází naše chvíle: pracující svaly začnou získávat energii spalováním našich tukových zásob. tím déle se od této chvíle budeme pohybovat, tím více tuku spálíme. Aby však hubnutí bylo účinné, nestačí se hýbat jednou za měsíc, ale minimálně dvakrát, lépe však třikrát týdně.

Pohyb a zdraví

Aerobnímu pohybu bychom se však měli věnovat nejen kvůli shazování kilogramů. Vzhledem k tomu, že snižuje obsah cholesterolu a tuků v krvi a trénuje naše srdce, je ideální prevencí kardiovaskulárních chorob. Sportující jedinci jsou rovněž méně ohroženi vznikem cukrovky. Pokud nejsme na pohyb zvyklí, budou naše počáteční pocity spíše nepříjemné. Pokud však vydržíme dostatečně dlouho, dočkáme se i malé odměny. Při dlouhodobé zátěži se totiž v mozku začnou uvolňovat tzv. endorfiny, přezdívané rovněž ~hormony radosti~. Jsou to látky podobné opiátům, které dovedou navodit až euforické stavy (mimo jiné se uvolňují i při sexu a konzumaci alkoholu nebo čokoládu).

Vhodné druhy pohybů

Plavání Plavání patří mezi vynikající pomocníky při shazování kilogramů, ovšem jen tehdy, pokud je dostatečně intenzívní a pořádně se při něm zadýcháme. Nezatěžuje páteř a klouby, a proto je vhodné i pro silně obézní osoby. Vodorovná poloha těla ulehčí práci srdci, což ocení zejména kardiaci. Plavání je vhodné i pro astmatiky a alergiky, protože těsně nad hladinou vzduch obsahuje jen málo prachových a pylových částeček. Nevýhodou plavání je, že málokdo má blízko bydliště bazén, a když, těžko si z finančních důvodů může dovolit chodit plavat třikrát týdně. Proto je vhodnější kombinovat s ostatními druhy pohybu.

Cyklistika Také cyklistika je k našim kloubům a páteři šetrná, vyvarovat by se jí měli jen lidé s nemocnou krční páteří a s poruchami rovnováhy. Také zde platí, že čím intenzivněji do pedálů šlapeme, čím více tuků spálíme-nejvíce samozřejmě při jízdě do kopce. Pokud však bydlíte v centru města, doporučuji raději zakoupit rotoped a šlapat třeba při vašem oblíbeném televizním seriálu.

Chůze Do odtučňovací kúry lze zařadit i rychlou chůzi, která je nejpřirozenějším lidským pohybem. Nevýhodou je, že při ní spálíme méně kalorií a musíme se jí tedy věnovat o něco déle.

Běh Výhodou běhu je, že při něm spálíme ve srovnání s ostatními sporty nejvíce kalorií. Nevýhodou pak to, že zatěžuje páteř a klouby, a je tedy vhodný jen pro zdravé osoby, které nejsou příliš obézní. Nezbytnou podmínkou je rovněž kvalitní obuv. Pro začátečníky, kteří nevydrží běžet dostatečně dlouho, se doporučuje začít s tzv. indiánským během, čili pravidelným střídáním běhu a chůze.

Aerobic Aerobic je, jak název napovídá, samozřejmě vhodný. Nesmí se však jednat o pouhé posilování, cvičení musí obsahovat dostatečně dlouhou rychlou část (alespoň 15 minut), při které se zadýcháme a zapotíme. Osoby s velkou nadváho by se měly vyhnout jakémukoliv poskakování - vhodný je tzv. nízký aerobic, step-aerobic a především velice módní aquaaerobic.

Posilovna Pokud rádi chodíte do posilovny, nemusíte se toho zříkat, Každé cvičení však zahajte alespoň patnáctiminutovým šlapáním na rotopedu, běhacím pásu apod. Při vlastním posilování pak volte spíše nižší zátěže, vyšší počet opakování cviků a co nejvyšší frekvenci cvičení.

Datum vydání: 19.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Zhubnout? To nikdy nedokážu.
LUNÁRNÍ KALENDÁŘ

Novější články z této rubriky:

SVĚT BYLIN LUBY SKOŘEPOVÉ
PROSKURNÍK si zaslouží náš dík
Máte smysl pro humor?
Naložená kvašená ZELENINA
Pomůže mi jitrocel,
Chraňme si svou kůži