Úvod | Super (rubriky)

Úspěšného majitele koní odstavili

Kdy začne dostihová komise ve Velké Chuchli rozdávat tresty smrti?

/PRAHA/ Radovan Hrdlička je tuzemskému dostihovému sportu na obtíž. Za pouhou, byť ostřejší, výměnu názorů s trenérem Romanem V ítkem a následně vykonstruované slovní napadení členů dostihové komise mu jako majiteli a zároveň zmocněnci stájí Hřebčín Radopex-Ludvíkov a Radopex-Hrdlička bylo znemožněno, aby jeho výborní koně mohli v dostizích startovat. Poškozený majitel s nimi dokonce nesmí ani disponovat. Pro případný prodej vlastních dostihových koní totiž potřebuje jejich registraci u Jockey Clubu ČR, a ta byla u všech zvířat pozastavena.

Odstřel

Majitel druhé největší stáje v republice R. Hrdlička je od samého začátku, kdy vstoupil do dění v tuzemském turfu, většině dostihových funkcionářů nepohodlný. A to patří k lidem, kteří už na podporu koní a dostihů samotných vynaložili mnohamilionové částky! Adresně kritizuje, čeří vody, nenechá si nic líbit. Byl rovněž členem Dostihového soudu, ale po nabytých zkušenostech raději odešel. Jockey Clubu ČR v minulosti navrhl, že u plnokrevníků, vybraných na antidopingovou zkoušku, zaplatí kompletní rozbor (všech 40 vzorků) ve specializované, světově proslulé laboratoři v K olíně nad Rýnem. Jde o velmi nákladnou záležitost a proto se u nás vyšetřuje bohužel zhruba jen osm položek. Nepochodil. Dalším jeho návrhem byla přítomnost státního notáře u losování startovních čísel. Opět neuspěl. Přitom chtěl vše sám zaplatit. Ovšem poslední pokus o Hrdličkův ~odstřel~ je vážným varováním pro všechny majitele koní a potenciální sponzory samotných dostihů.

Msta

Jarní cena klisen je prvním z pěti nejvýznamnějších klasických dostihů. Pro tuto cenu koupila stáj Radopex-Ludvíkov na britských ostrovech nadějnou klisnu Berezinu a svěřila ji do tréninku k Tomáši Šatrovi. Vzhledem k tomu, že se kobylka umístila v předcházejícím startu až na devátém místě, dostala se na startovní listině mezi náhradníky. To znamenalo, že pokud by některý z jiných majitelů odhlásil svého koně, mohla by Berezina nastoupit na start. A stalo se: trenér Roman V ítek totiž škrtl koně Gold Rules. Hodinu před startem dostihu proto navštívil trenér Šatra členy komise s dotazem, zdali může klisna Berezina běhat. Rozhodčí mu oznámili, že všechno zváží a budou ho ještě informovat. Vzápětí však návrh zamítli s odůvodněním, že už je pozdě! Není divu, že majitele Hrdličku jejich postoj rozčílil a chtěl se dozvědět pravé důvody. V jiných případech (viz majitel Mellen v Karlových V arech, pozn. red.) se vždy takhle nepostupuje... Do místnosti komise však vpuštěn nebyl. Ještě předtím se na závodišti dohadoval s trenérem Romanem V ítkem, proč nemocného koně Gold Rules škrtl až na poslední chvíli a tím fakticky poškodil Berezinu. ~Sám majitel Gold Rules pan T rávníček nás informoval, že už týden dopředu trenér V ítek věděl, že klisna nebude běhat. Měla za sebou třídenní léčení na klinice v Brně, o účasti v dostihu nemohla být ani řeč,~ vysvětluje R. Hrdlička a pokračuje: ~ Řekl jsem panu V ítkovi, co si o jeho neférovém chování myslím, on na mě také nebyl nejpříjemnější, ale to bylo všechno. Vyříkali jsme si to jako chlapi. V e verdiktu Jockey Clubu se pak objevilo, že jsem V ítka fyzicky napadl. To je úplný nesmysl. V idělo to celé závodiště. Členům komise jsem neřekl ani slovo, vždyť mě ani nepustili dovnitř.~

Krutý verdikt

Rozsudek, vynesený nad panem Hrdličkou, připomíná ty nejdrsnější praktiky. Citujeme z oznámení Jockey Clubu ČR:~Rada Jockey Clubu současně rozhodla s okamžitou platností do skončení řízení orgánů Jockey Clubu ČR ve věci pana Hrdličky pozastavit registraci stájí Hřebčín Radopex -Ludvíkov a Radopex-Hrdlička s tím, že do skončení uvedeného řízení nebude u koní těchto stájí registrovaných ke dni 10. 5. 2001 vyhověno žádosti o novou registraci.~ V praxi to znamená, že se koně nesmí přihlašovat do dostihů, prodávat apod. Ke všemu dostal ještě úspěšný majitel trest, že se až do roku 2003 nesmí objevit na žádném postu, jakým je např. zmocněnec stáje apod. Ve Velké Chuchli se zvedla velká vlna odporu, a i trenéři jiných stájí podepisují petici na podporu krutě a nespravedlivě poškozeného R. Hrdličky. Co skandálu říká trenér Bereziny a dalších devatenácti Hrdličkových koní, Tomáš Šatra? ~Všechno je to hloupá fraška. Pan Hrdlička nikoho fyzicky nenapadl. Nemám představu, jaké tresty budou vynášet až se tady něco opravdu zlého stane. To snad už přijdou na řadu tresty smrti. Nejhorší je, že rozběhaní koně nesmějí startovat, majitel přichází o peníze, jezdci o angažmá. Je to řetězec,~ uvedl známý trenér. Neregulérně poškozený majitel se obrátil i na civilní soud a je rozhodnut zamířit i k Mezinárodnímu soudu v Haagu.

Hlídejte kapsy

~Po každém dostihovém dni, stejně jako po utkání v kopané, se píše dostihová zpráva. Představte si, že v inkriminované zprávě není ani slovo o tom, že bych některého z komisařů napadl. Teď už možná ano, oni jsou schopni to tam zpětně dopsat... Jak mě můžou odsoudit, když si to ani nepoznamenají? A hlavně - kdybych opravdu něco udělal, tak mají potrestat pouze mě, a ne celou stáj, kde je spousta jiných majitelů. Copak v normálním životě může za trestný čin i dítě pachatele? Odsoudili mě v mé nepřítomnosti, nedali mi šanci se ani k věci vyjádřit. V době zasedání jsem totiž otevíral novou provozovnu v Liberci a písemně jsem se Jockey Clubu omluvil. V ěřil jsem, že jednání odloží, ale zneužili toho. Je to velká lumpárna a varování pro všechny, kteří by chtěli dát dostihům jen část peněz, co jsem do nich za ty roky vložil já,~ rozloučil se s námi R. Hrdlička.

Datum vydání: 19.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

St. Louis se vrátilo do hry
Tvrďák KASPARAITIS
KOLLER nic nepodepsal
Prostějov přivítá českou tenisovou elitu
Tatra v čele světové konkurence
Slavia Ulichovi v odchodu nebrání

Novější články z této rubriky:

MARADONA SE ROZLOUČIL se slzami v očích
Lvíčata požene hlad po úspěchu
VOŘÍŠEK potřeboval pohodu
Brückner stíhá všechno
Cipro do Plzně, nebo...?
Baránek v Blšanech skončil!