Úvod | Super (rubriky)

Iva Janžurová se do důchodu nechystá

Super a jeho čtenáři gratulují k 60. narozeninám

/PRAHA/ Život plný bláznivých rolí, ve svém soukromí však bez skandálu - taková je bilance herečky Ivy Janžurové, která se dnes dožívá šedesáti let. Kdyby si tato rodačka ze Žirovnice u Pelhřimova nevybrala herectví jako svůj životní osud, řada českých filmů by těžko našla tak výraznou komičku, jakou se brzy po absolvování pražské D AMU stala. Méně známou okolností v životě Janžurové jsou její dramatické schopnosti. Společně se svým mužem, hercem a režisérem Stanislavem Remundou napsali už čtyři komedie. Léta spolu, a nyní i s dcerami Sabinou a Theodorou, inscenují zájezdová představení téměř rodinného divadla. Dcery sledují rodinnou profesi i v tom, že Sabina píše divadelní texty a Theodora nejenže vystudovala dokumentární režii, ale také hraje. Přestože poslední desetiletí Ivě Janžurové žádnou velkou filmovou příležitost nepřineslo, nikde není napsáno, že se tak ještě nemůže stát. Vzhledem k úctě, jakou v Čechách ina Slovensku požívá, a radosti, kterou nás všechny mnohokrát obdařila, jí to z celého srdce přejeme.

Bilance herecké dráhy

Nejdelším angažmá bylo pražské Divadlo na V inohradech, kde odehrála třiadvacet sezon, od roku 1987 je členkou činohry Národního divadla.

Na prknech, jež znamenají svět, dala vyniknout nejen komediálním postavám, ale brzy dospěla i k náročným charakterním rolím.

Za roli Winnie v Beckettově hře Šťastné dny obdržela před dvěma lety Cenu Thálie.

Pro naše diváky zůstavá nezapomenutelnou ve V orlíčkově crazy-komedii Pane, vy jste vdova! nebo komedii Což takhle dát si špenát.

K jejím hereckým vrcholům ale jistě patří i dvojrole ve filmu Juraje Herze Morgiana a hlavní ženská postava ve snímku Petrolejové lampy od téhož režiséra. Z televizních inscenací pak jmenujme alespoň Píseň pro Rudolfa III., Sňatky z rozumu, Fantom operety nebo Arabelu.

Datum vydání: 19.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Helena je opět nejprodávanější zpěvačkou
Tisíce diskofilů zítra zamíří na ORION HALL
PIVRNCOVA postelová liga
Kapela Daim
Starožitníci slavili
Hladový běžec nestárne

Novější články z této rubriky:

Nesvadbová: On je ochoten koketovat i s popelnicí
Horníčkovi se už lépe dýchá
Tereze Pergnerové VYKRADLY BYT KAMARÁDKY
Dalibor Janda našel záhadnou TRUHLU
Michal David: Prodá své hudební dítě do Paříže?
Kotvald a Hložek JSOU NA SEBE JAKO cizí