Úvod | Super (rubriky)

Máchův Bezděz ZAZÁŘÍ DO KRAJE

BEZDĚZ - Vypravte se s námi do dalších oblíbených míst Karla Hynka Máchy, na zříceninu hradu Bezděz. Básník tu čerpal inspiraci i k vrcholnému dílu - Máji. Zlatokopecká horečka vyvolaná pověstmi o ukrytých pokladech mnichů zase dala základ Smetanově opeře Tajemství. Nyní se tu chystá novinka: slavnostní osvětlení.

Vězeň na Bezdězu

V době vlády knížete Radislava byl na Bezdězu vztyčen kříž na obětním místě pohanskému Běsu (Běsděs = Bezděz). Dominanta Máchova kraje tvoří jednotný celek vyspělé rané gotiky. Jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v Čechách byl postaven Přemyslem Otakarem II. v letech 1264-78. Měl být občasným sídlem králů, brzy se ale stal vězením mladého Václava II. Od roku 1419 se již Bezděz nikdy nedostal do královské správy. Na nedobytný hrad posílený o předsunuté opevnění, o jehož zdolání se husité ani nepokusili, byly časem převezeny církevní poklady i dvorské desky. Albrecht z Valdštejna, který hrad získal v roce 1622, sem přivedl augustiniány, aby zde zbudovali klášter po vzoru Monserratu. V roce 1666 sem byla slavnostně přivezena jedna ze tří kopií Panny Marie Monserratské.

Zázračná Panna

Pověst o zázračných účincích bezdězské Panny Marie se rychle šířila a přicházelo sem stále více poutníků. V roce 1686 dala Anna Valdštejnská podél příjezdové cesty postavit 15 kapliček křížové cesty. V roce 1778 hrad vyplenili pruští vojáci, v roce 1785, byl klášter zrušen císařem Josefem II. Právě v době, kdy Bezděz zcela zpustl, začal se šířit romantismus libující si v malebných hradních ruinách. To přimělo Valdštejny k provedení některých zabezpečovacích a obnovovacích prací. Díky tomu také vzniklo i trvalé spojení Bezdězu se jménem K. H. Máchy, který zde má dokonce i pamětní desku. K hradu se dostanete po červené značce z obce Bezděz. Výstup po staré příjezdové cestě na znělcový kopec (604 metrů n. m.) patří k náročnějším. Prohlídka s průvodcem trvá zhruba 50 minut.

Provozní doba: V až IX - 9 až 17 hod. (kromě pondělí), IV a X - 9 až 16 hod. (So, Ne a svátky), individuálně dle dohody Speciální nabídka: možnost samostatné prohlídky v délce 30 minut, na hradě je povoleno zdarma fotografovat i filmovat Vstupné: 5025 Kč, rodinné 110 Kč Ubytování: camping Česká Brána, Stará Oleška tel.: 041255 50 94 (95 Kčos.) Stravování: hotel Marcela a občerstvení v podhradí Doprava: příjezd po silnici č. 38 od Mladé Boleslavi, vlakem z České Lípy v 7.18, 10.21 a 12.51 hod. Informace a rezervace: Bezděz 3, 471 62 Okna tel.: 042587 31 31, v době otevření hradu 0601240 536

Datum vydání: 18.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Jděte Prčice!
Jak vypadá dnešní ŽEBRÁK
RUSALKA slaví narozeniny
Horníci se povinně léčili
TAJEMNÉ JESKYNĚ Bolkova Valašského KRÁLOVSTVÍ
Vojenský guláš na hradě Sovinci

Novější články z této rubriky:

Svěcení mladého vína ve Valticích
Opravdový pranýř najdete v Hořicích
Za slavnými na Slavín
Odlezelské jezero stvořila katastrofa
Zrušenou tratí za svatou Zdislavou
Okružní výlet po stopách K. H. Máchy