Úvod | Super (rubriky)

Měl jsem proti sobě vrahy

Akrobat Ladislav Bezák, který při emigračním letu porazil s přetíženým Zlínem 226 T vyzbrojený MIG 15, musí žít věčně

/PRAHA/ Musíme začít omluvou. Deník Super v sobotu 12. května nechal umřít mistra světa v letecké akrobacii Ladislava Bezáka (68). Naštěstí omylem a jen v článku (týkal se našeho vyšetřování smrti českého showpilota Martina Stáhalíka před dvěma měsíci v Nizozemsku). Pan Bezák je však živ a zdráv a velkoryse nám to odpustil. ~Já jsem na to zvyklý. Mě už nechali umřít dvakrát komunisti, aby se na mě zapomnělo. Tuhle dezinformaci o mě vypustili v médiích, takže to spoustě lidí uvízlo v hlavě a někteří si dodnes myslí, že jsem mrtvý. Jednou mě také nechali zbláznit a tvrdili o mně, že sedím ve sklepě a vyrábím figurky z pneumatik. Takže teď už snad ani umřít nemůžu a musím se dožít aspoň sta let,~ řekl našemu deníku Ladislav Bezák, který je nyní v Německu, kde ho Super našel během návštěvy u rodiny jeho syna.

Létá dodnes

Světový šampion v letecké akrobacii z roku 1960 emigroval v roce 1971 do Německa, a pak se přestěhoval do Kanady. Žije v provincii Ontario ve městě Longford Mills, má české a kanadské občanství, kanadskou leteckou licenci a létá dodnes. Naposledy letěl ve stroji Zlín 226 před dvěma týdny v Letňanech. Létá tak mladistvě, že je dodnes žádaný na leteckých show - tu poslední absolvoval loni na podzim v Kanadě. Jeho osud by byl dobrým námětem na film s košatým scénářem a bohatou výpravou. ~Živil jsem se, hlavně v Kanadě, různými způsoby. Prodával jsem letadla, byl jsem nástrojařem, měl jsem hospodu, leteckou školu, trénoval kanadský akrobatický tým, práškoval jsem pole. Létal jsem pořád. V Kanadě si sedám do Cessny 150 nebo do chipmonku. Při návštěvách v Čechách létám Zlínem 226 T . Na tomto typu letadla jsem byl mistrem světa a díky tomu se více než čtyřicet těchto strojů prodalo do Francie a spousta do jiných zemí,~ vypráví Ladislav Bezák. Způsob jeho úniku z tehdejšího Československa je sám o sobě velkým příběhem. Není divu, že se Husákův režim snažil Bezáka diskreditovat a celý případ zamlžit. Zřejmě bude mít ještě nějakou dohru, protože snaha ho tehdy chytit či zneškodnit byla nejspíš zločinem ipodle tehdejších zákonů. Slavný pilot byl jediným privátním majitelem letadla v zemích tehdejšího tzv. socialistického tábora.

Třídní nepřítel

Letadlo Zlín 226 T si postavil podle původní dokumentace sám z dílů, které skoupil na různých letištích. Měl k tomu dostatečnou kvalifikaci, neboť byl inženýrem (vystudoval mechanizaci zemědělství - obor letecké aplikace) i mechanikem. Díky svému renomé dosáhl toho, že získal povolení být majitelem i provozovatelem. Před svým útěkem byl dopravním pilotem ČSA a v den, kdy uletěl, byl vlastně už den vyhozený z práce. Ale to se dozvěděl až později. Prověrky v ČSA potřebovaly najít třídního nepřítele a Ladislav Bezák jím díky svým názorům byl. Šla už po něm Stb a kdyby neuletěl, asi by se jeho osud odvíjel hodně dramaticky.

Věděl o riziku

Ladislav Bezák do dvoumístného Zlínu 226 T naložil 19. prosince 1971 manželku a čtyři kluky, s přetíženým letadlem odletěl z Kladna směrem na Cheb a po dramatických peripetiích přistál v Norimberku. ~Věděl jsem, že riskuju. Ale když jsem uvážil, že riziko letu s přetíženým letadlem, na kterém se navíc může vytvořit námraza, je vlastně stejné jako to, že po nás budou střílet, tak jsem se odhodlal. Ale podle tehdejších zákonů a předpisů ČSSR a mezinárodního práva se nesmělo střílet na civilní letadla letící ze země směrem ven. Bylo možné střílet na letadla vojenská a svazarmovská, která opouštěla stát bez povolení, bylo možné sestřelit letadla cizí, která pronikla do našeho vzdušného prostoru. Já jsem letěl po mezinárodní vzdušné cestě civilním letadlem, čili jsme měli být v bezpečí. Ale moc jsem na to nespoléhal,~ vypráví Ladislav Bezák, který zachránil sebe a rodinu jen díky tomu, že byl mimořádným pilotem. Jeho Zlín 226 T (OK-MUA) zachytily radary a do vzduchu vzlétla vyzbrojená stíhačka MIG 15. Letadlo bylo podle imatrikulačních znaků ihned identifikováno a pilot dostal rozkaz civilní Zlín 226 sestřelit. ~Nazývám pilota a všechny vojáky, kteří mu veleli, prostě vrahy. Z uložených záznamů o tomto případu je jasné, že byly porušeny zákony. Okamžitě věděli, že letí Bezák.~

Mig to nestihl

~Pilot na mě nalétával třikrát a dvakrát střílel na civilní letadlo plné dětí (první dávka šest, druhá dvanáct nábojů - pozn. red.). Poprvé z vrchu, podruhé zespoda, napotřetí jsem mu zmizel v mracích a už mě nenašel - střely už by stejně dopadaly na území Německa a byl by z toho pěkný mezinárodní malér,~ líčí situaci slavný akrobat, který i s přetíženým letadlem v poměrně nerovném souboji prováděl ~psí kusy~. ~Vystřelil prý červenou raketu, ale já viděl jen kulky, co létaly kolem nás. V době, kdy to začalo, jsem byl dvanáct minut od hranic u Chebu a pilot migu měl málo času. Poznal jsem, že není ,vylétaný`, nebyl schopen kopírovat dráhu mého letadla. Když začal střílet poprvé, tak jsem udělal manévr s náklonem devadesát stupňů. Mig při své rychlosti potřeboval jen na obrátku tři minuty a pak si musel znovu připravit střeleckou pozici. Unikal jsem ostrými zatáčkami. Netrefil mě. Žádný div - později jsem zjistil, že poslední výcvik pro bojovou akci absolvoval deset let předtím, a už předtím jsem věděl z praxe během sedmiměsíčního vojenského cvičení u přepadové letky, že tito piloti obvykle nalétali ročně jen čtyřicet hodin,~ rekapituluje události pilot, který se po roce 1990 dočkal rehabilitace, dostal hodnost podplukovníka a stal se čestným členem generálního štábu. Nesmířil se však s tím, že ti, kteří ho chtěli i s rodinou zabít, dosud nebyli potrestáni. Pilot migu je už po smrti, ale jeho nadřízení žijí v klidu.

Datum vydání: 17.5.2001

Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super

Starší články z této rubriky:

Můj život s živlem
Ujčík si s NHL hlavu neláme
Víno zalité KRVÍ
KOMISAŘI V ROLI DETEKTIVŮ
CO JE KREVNÍ DOPING?
Oběť číslo jedna

Novější články z této rubriky:

FARDA se na střídačce třese jako osika
Vondráčkové se líbí Rosický a Nedvěd
Podle Štefánkové vyhrajeme o vous
Co říkají slavní o baráži Belgie - Česko
»EL PIBITO« - TO JE OPRAVDU nový Maradona
Diana Kobzanová by se za hokejistu nevdala